Vestsallings erhvervsliv i 100 år

Lihme central og snedker Jens Nielsen 1913.

Velkommen til vores hjemmeside

En gruppe af arkivets støttere har skaffet oplysninger om diverse selvstændige i den Gamle Spøttrup kommune, hvilket resulterede i denne fil.  Folketællingerne 1901, 1906, 1910, 1916, 1921 og 1930 har været brugt, hentet fra Statens Arkivalia on-line, "Opslag" henviser til siden på samme.
Siden er endnu ikke oprettelse, og vil løbende blive opdateret!

   

Selvstændige i Balling 1900 - 2000:

 

Anlægsvej:


Nr. 1  matr 5y (Guust)

 

1936  REJSEBUD. Kr. Dalsgaard Lunde (Rejsebud, Der kunne man hver dag få bud med til Skive. Niels kørte altid med Skive Vestsalling jernbane).

 

(1980)   RADIOREPARATØR. Verner Hansen (radioforretning)( Var i mange år radiomekaniker ved Ib Priess)

 

Nr. 6   matr  nr. 18 c (Guust)

1941   FODERMESTER.  Arne Bodilsen

 

Nr. 7  matr nr.  5 I (Guust)

1915   SYERSKE.  Laura og Else Christensen (blev kaldt ”døve Laura”.Laura var syerske og tog ud på gårdene, somme tider i flere dage og syede. Da hun var døv kunne hun jo ikke høre at hun sad og gav mærkelig lyde fra sig, som dreng syntes jeg at det lød lidt mærkelig og uhyggelig også).

 ELEKTRIKER  Knud Sørensen

 

Buksagervej.

Nr. 1   matr   15 a(Guust )   ”Nedermølle”

(1844)  MØLLER.  Enevold Pedersen    død  1854   56 år gl.

1893     MØLLER. Herman Gudiksen Møller

 

 

Damgårdsvej:


Nr.  1   matr  1 a( Nr. Balling)  

1855   KØBMANDSFORRETNING MED SPIRITUS BEVILLING. Holger Kjærulf  (købmandsforretning på gården)

 1879  MUSIKER Gdr. Søren Kjærulf (også musiker).

 

Nr.  3   matr  19 z (Guust)

1980)  KIRKEBETJENT.  Svend Aage Pedersen

Nr. 6    matr. nr. 7A m fl. (Sønder Balling) “Damgaard”

(1815)   SOGNEFOGED.   Chresten Christensen  (Christen Damgaard .

1919    SOGNEFOGED. Niels Pedersen

(1962

 1962  SOGNEFOGED.  Svend Pedersen (Sognefoged indtil sognefoged embedet blev nedlagt ved komunalreformen 1972).

1998     KONSULENT. AGRONOM. Poul Pedersen

 

 

Nr. 8    matr  nr.  3ø (Guust)

 SPRÆNGNINGSMESTER. Christian Laursen, (Var uddannet til at sprænge med dynamit, mange store kampesten endte som skærver under hans hånd).

 

 

Nr. 10  matr  3 bh   (Guust)

   TRAKTORFORHANDLER.  Peder Pedersen.( Peder Pedersen arbejdede i mange år i Nc.Nielsens smedeværkste, senere var han ejer af Balling traktorservice).

1992   MASKINHANDLER. Svend Haarup   Balling Traktorservice

(1906)   TRAKTORFORHANDLER  Flemming Refsgaard.

 

  Drosselvej :


Nr. 1  SMEDEMESTER. (1980) Hans Dahl, smed. (Tidligere var smedeværkstedet Søndergade 6a).

Nr. 2   VVS. ”Balling VVS” ”Ranniven”

Nr.  4    DAHL.   "Dahls Maskinfabrik“

Nr. 7 

(1980)  BETONSTØBER.  Niels Erik Sørensen

 

Falkevej:

 

Nr. 2  

1987  OLIEFYR.M.M. Villy Sørensen

Nr. 10  AUTOVÆRKSTED. ”Balling Autoværksted”

             AUTOMESTEREN

 Nr.  14 1990  TRAKTORVÆRKSTED. Peders Auto og Traktorværksted

1999    ” DAN VARME ”  Søren Nielsen

 

 

Ørnevej:


Nr.1

LÆGE Jørgen Blom.

TANDLÆGE Lene og Ole Clemmensen

Nr.2.

SKIVE BYG Aps.

Nr. 3-5

GRAMO A/S.

Nr.7 A:RAVN og SØNS Efterf.

SNEDKERVÆRKSTED Jørgen Sørensen

Nr. PARTAS A/S. Erik Kurh Sørensen

Nr. 10 SCANLAK A/S

Nr. 12 MTALVAREFABRIK Niels Graversen, Peder Graversen

Erantisvej :

 

Nr. 1   matr 5æ  (Sønder Balling)

1990 AFSYRINGSANSTALT. Bjarne Pedersen,  Salling afsyring

Nr.  2.   matr, nr

1991   VINDUESPOLERING. J. L. Bjørndal , ” Jarles rengøring og vinduespolering”

Nr. 14   matr 5u 5x  (Sønder Balling)                                                                                        

1987 BOGTRYKKER. Leo Sørensen  ,  bogtrykker

Nr. 16 matr. 5ø (Sønder Baling)

BØRSTEHANDLER 1940 med bil Poul Kristian Nielsen (Rosenlund)

Nr. 3  matr 5 aks (Sønder Balling)

VANDVÆRK. Balling Vandværk (Kæmpede altid med at finde vand nok. Stedet var ikke det bedste for boringer).

Nr. 8 matr 5 ø (Sønder Balling)

(1921) RESERVEPOST.  Johannes Jensen(reservepost)

Nr. 18 matr 5ax  (Sønder Balling)

(1980) VASKERI. Ane Cecilie Mouritsen (Ane Cecilie havde i mange år vaskeri).

Nr. 20    matr 5au  (Sønder Balling)

BERTEA SPLIDSBOEL. Balling Central.

 

 

Kærsangervej :


1987    POLITI.  Peder Christensen, politibetjent, borgmester.

Nr. 13 

(1980) POLITIBETJENT.  Alfred Holm Winter, politibetjent.

Nr. 21 

(1980)   FODKLINIK. Svend Erik Sadolin   ” Fodklinikken”.

 

 

Lærkevej :


Nr. 20

(1980)   FD FLØDEBOLLER  Finn Laursen Dahl    

Nr. 23

1992      ELEKTRIKER. Ib Pedersen

Nr. 31   DAMEFRISØR.  Karen Bønding

Nr. 35

(1980)   ZONETERAPI. Søren D. Sørensen     ” Zoneterapi”.

 

 

Mejerivej: :


  Nr.  1   Matr nr. 18 u  (Guust)

ca 1947  HANDELSMAND.  Kresten Korsgård

N r. 2   matr 4x  (Guust)

06  TRUCK FORHANDLER.  nc.nielsen.

 

 

 

 

Mejsevej :


Nr.2

(1980)    Tage V. Kristensen

1984     ZONETERAPI. Vagn F. Christensen  ( 1990 ” Dokis Zoneterapi”).

Nr. 5

(1980)  TRYG FORSIKRING. Ove Bisgaard Pedersen.

Nr.  17

(1980)   TANDSLÆGE. Benny E.  Møller(tandlæge).

 

 

Nattergalevej :


Neder Mølle :

 

VANDMØLLE. På kort fra 1816  ligger gården “Nedermølle” og formentlig da med vandmølle , nede I  “hullet” for enden af den daværende mølledam, hvor “ålehuset” senere kom til at ligge

lidt nord for nr 1. I ”de Gamle Nyheder” i Skive Folkeblad fra 19/5 1906 står ” Grd. Kresten Nautrup Krejbjerg har solgt sin andel (1/3) af A/S Neder Balling Mølles Dambrug (Ørredfiskeri) til partikulier Hans Kr. Andersen , Rødding for 24oo kr.

Nr.  1   matr nr.  15 f  (Guust)

(1980)    TØJFORRETNING. Poul  Bjarne Jensen   ( Butik Strøe).

Nr. 4  ÅLEHUSET. matr 15d , 15 e (Guust)      Ålehuset” (1934).Nedrevet 2011.

Nr.   5    Matr 1 b   (Guust)

   (1980)   KONTROLASSISTENT.  Harry Kjær Godsk

        Birte Olsen

Nr. 4  ÅLEHUSET. matr 15d , 15 e (Guust)      Ålehuset” (1934).Nedrevet 2011.

1934    Fra Herman Gudiksen  til  Anders Priis 15d.

 

Nittrupvej   (1 – 3,  resten hører til Otting)

Nyholmvej  13,15,18 og 20, (resten hører til Volling og Kjærgårdsholm).

Nr.20 MALER Harry Høgh.(Harry Høgh var også kunstmaler. Han malede mange billeder på bestilling. Harry malede mange billeder ned fra Balling Overmølle.-Han sadgde at der kunne han altid finde motiver-.

 

Ballingvej    skifter 1986  navn til  Nørre Ramsingvej

 

Nørre Ramsingvej :
. Indtil 1986 hed den BALLINGVEJ

Nr. 1   matr 3o

MOBNILTELEFON Dansk Mobiltelefon.

 

 

Nørregade :

(Mellem området ved mejeriet  og området i sønderbyen omkring krydset og jernbanen, var der åben mark, der var altid konkurrence mellem bydelene. Sønderbyen mente nok de var de bedste, og kaldte sig København, så mente købmand Buchwardt, at byen ved mejeriet måtte være Frederiksberg. Men den bydel er dog den ældste del af Balling By).

Nr. 1    matr   5 i  (Sønder Balling)

MANUKFAKTURHANDLER skifteretten  Sørine Elisabeth Nielsen,

1932 AFHOLDSHOTELLET  Georg Panduro (Drev i mange år Afholdshotellet: Han mente, at Balling var noget af en død by, så han etablerede en biograf 1936 der varede ved, lige til Kjærgård stoppede). I førstningen var lærredet i vester enden af salen. I mange år var SNEDKER og OPERATØR ved BIOGRAFEN.  Peder Nielsen operatør. De sidste år inden den stoppede som biograf, var læredet flyttet i den anden ende af salen og elektriker Ib Priess var da operatør. Georg Panduro købte senere Afholds hotellet i Slotsgade Skive. Georgs søn Børge havde i mange år fotoforretning i Nørregade Skive. Georgs bror Martin Panduro var lager karl i Balling Brugsforening. Han kom senere om til Plehjemmet i Selde hvor han var bestyrer. Georg og Martin var utrolig musikalske og spillede til mange baller. (Panduro Slægten er af spansk afstamning. De kom som spanske soldater til Kolding hus i krigen 1807 . Soldaterne fyrede så kraftig i Koldinghus 1808 at den brændte, men Panduro slægten er så blevet i Danmark).

KØBMANDSHANDEL. TATOL. Skivevej  Ambrosius havde købmandsforretning her før han begyndte på modsatte hjørne.

Nr. 2.

1918 POLITIBETJENT; sælges den til Villads Peder Henriksen (politibetjent).

Det hus kender jeg særdeles godt, for der boede min bedstefar Peder Henriksen der var politibetjent. Der yndede jeg at komme for her i nabolaget var der jo en masse drenge at lege med. Bl.a. Åge Splidsboel, Karl Ravn og Ib Priess med flere. Huset er bygget af Murer Lyngård i 1912.

BARBERSALON Arthur Olsen havde barbersalon der i mange år.

 

Nr. 2  matr. nr. 6 x   (Guust)

1937   BOG og PAPIRHANDEL. Kirstine og Jacob Ravn

1988    TRYKSTEDET. Lisbeth Nielsen  (Trykstedet).

 

Nr. 6.

1937  SNEDKER; Andreas Ravn(Snedkerforretning.) Andreas lavede tegningerne til mange af de stuehuse der var bygget omkring 1910. Bl.a. Stuehuset i Nittrup og i Damgård 1912 og mange flere).  Jacob Ravn   (Bog og Papirhandel) (Jacob og Andreas var brødre).

1937   BOG og PAPIHANDEL. Jacob Ravn.

(1980)   MASKINSNEDKER. Karl Ravn.

1991    MØBELHANDLER (Elses Møbler).

 

Nr. 3  matr nr. 5 h  (Sønder Balling).

1918    BAGER; Kristian Knudsen, bager

1924    BAGER; C. Skou

(1980)  BAGER; Alvin  Madsen

2006    BRUGSKUNST. Henning Sørensen Nørregade 3

 

 

Nr. 5   matr nr.  5 c   (Sønder Balling)

1920   LÆGE Josva Truelsen (Var læge, jeg husker ham som en lille fin og sart mand. En dag kom han over til min bedstemor Maren Henriksen. Der kunne man nu ikke komme ind uden at skulle nyde noget, så hun bød Truelsen på et glas hjemmelavet vin, Truelsen afslog for han nød aldrig alkohol. ”Det er også sikkert” svarede min bedstemor ”Jeg har aldrig kommet en dråbe af det i vinen”. Om han så drak lidt af det for at glæde min bedstemor fortæller historien ingen ting om.                          

1939    LÆGE. Læge W. Munck

(1980)  LÆGE. Arne Nordsted  læge

1988     LÆGE.  Mogens Christiansen

Nr. 7

Hjørnet af Erantisvej matr 6c (Guust) 5x 5y (Sdr. Balling) (tidligere blikkenslager)

1922   BLIKKENSLAGER. Kr. Andersen,  blikkenslager.(Han havde mange ansatte. Bag ved stuehuset var der et stort værksted vel nærmest en lille fabrik).

 BLIKKENSLAGER  Niels Graversen.

 

Nr. 8  matr. nr. 3 o (Guust)

1927   ELEKTRIKKER.  Johan Christian Sofus Emil Priess. Sofus Priess er jo ham jeg husker fra da jeg var dreng, Det var jo den tid hvor elektriciteten virkelig fik indpas. Så der var jo mange ansatte. Sofus og Andreas Ravn var fætre og kom omme fra Nordsalling Harre området)

1943   matr 18p (Guust) fra A. Aggerholm

 ELEKTRIKKER. Ib  Priess. ( Elskede smådyr og havde et helt hus til kaniner. Senere blev det til et stort kylling hus opført bag ved karl Ravns værksted og senere igen Købt af Niels Graversen som oprettede sit Blikkenslager værksted der.

1991  ELFORRETNING.  Priess El- Service

(1906)   ELEKTRIKKER. Valdemar Knudsen


Nr.  8B  

(1980)   SKO og PAPIR Lissis Sko og papir.

 GENBRUGSBUTIK.  Røde Kors genbrugsbutik.

 BLOMSTER Frk. FLORA

 MØBLER.  Elses Møbler (Det fortælles, at Else en overgang havde butikker på begge sider af gaden, og  at Else løb frem og tilbage over gaden for at passe begge forretninger)

1991   SLAGTERFORRETNING. Balling Slagterforretning   (Davidsen)

(1906) SLAGTERFORRETNING.  Kirsten Munkesø


Nr.  10  matr nr.   3 bi  (Guust)

1922    SNEDKER. Jens Severin Christensen (snedkerforretning)En ganske smalt og langstrakt forretning og værksted lige nord for Priess. Privat boede Severin på Skovvej 1925 no.2 og senere1931 på Anlægsvej no. 2). Severin havde også lillebil og kørte for folk.

 

Nr. 11  matr  nr.  6 al  (Guust)

ca 1920 SADELMAGER. Sadelmager Frederiksen (På hjørnet ud mod Nørregade havde Sadelmager Frederiksen til huse). Ham skulle man til når hestenes seletøj skulle repareres. Man skulle også til ham når binder sejlene skulde repareres og forstærkes.  Han havde et lang værksted der i hele sin længde skrånede stærk ned ad. Lyset var meget sparsom det var som at komme ind i Aladdins hule.

 

Nr. 12   matr  nr. 3 e (Guust)

1980)    DAMEFRISØR.  Else Søndberg  (damefrisør)

             KORSETHANDEL (Spirella Lis)?

 

 

Nr. 13

1931  MANUKFAKTURHANDEL.   Karl Nielsen   (Manufakturhandel)

            Gustav Ærthøj. Gustav Ærthøj Averterede meget, og fik megen handel.

Nr. 13   matr  nr.  6 ad  (Guust)

(1980) MANUKFAKTURHANDEL.  Birgit Geertsen

1989   ADVORKAT. Jens Leth. (Revisor).

Nr.   14   matr   3 m  (Guust).

           KØBMANDSFORRETNING. Vilhelm Nielsen (Købmand) Vilhelm var ikke uden lune. Da Ambrosius averterede med ”Byens bedste Kaffe, satte Vilhelm en annonce i, at han havde” Byens næstbedste Kaffe”.Det sagde han med et glimt i øjet da han jo mente at kun en kunne have den bedste. Så morede man sig lidt over det. Vilhelm havde altid sorte flødekarameller i lommen, til børnene.  Carl Nielsens i Manukfaktur forretning.var lige over for Vilhelm Nielsen købmandshandel. Vilhelm og Carl var brødere. Senere kom Gustav Ærthøj til og der kom mere skub i Carl Nielsens Manufaktur forretning da han altid averterede. Vilhelm havde i øvrigt i mange år været ude den danske koloni i Argentina.

 

Nr.   15    matr  2 n 2l  (Guust).

1935    MURER  NIELS LYNGGÅRD byggede huset til sin private brug, og boede der indtil han flyttede til

1936    RØRVÆVEFABRIK. Christian Riis havde en lille rørvævsfabrik (2 – 3 mand i arbejde) i gården.  Der var to vævemaskiner. Når de kørte kunne man altid høre, Klik Klak, klik klak. Inde fra fabrikken.

Nr.   15    matr  2 n 2l  (Guust)

            FRISØR og DAMEFRISØRSALON. Peter og Astrid Hansen Foged.

16A   matr  18 h  3h 4f 17o (Guust)

1920        ARBEJDSMAND. Jens Søren Marius Jensen arbejdsmand, og en bror Laurits, var i mange år malkerøgter ved Thomas Høstgård Bilgrav.

Nr. 16   matr  18 ac  ( Guust)

1935   URMAGER.  Aksel Dalsgaard

16B.

1991    BLOMSTERHANDLER.  K.M. Blomster

            PIZZERIA

            TØJFORRETNING Birgit Geertsen.

16C . 

1991  FRISØR. Klippecentret

 

Nr. 19   matr nr.  6 ab  (Guust)  

1946      3/9 SKOTØJSHANDLER.  Børge Resen  købesum  3800 kr

.

Nr. 18  matr. nr 5 ai(Guust)

  FORSAMLINGSHUSET/AKTIVITETSCENTRET.

Svend Pedersen skriver om forsamlingshuset ” Når man ser gamle billeder fra  Balling, er der altid noget, der rager højt op, nemlig forsamlingshuset. Det første jeg husker, var der bare en lang bygning, noget der lignede en lade. Der blev så bygget til efter krigen,  da badminton rigtig kom på mode. Selve tilbygningen blev lavet så den opfyldte

alle de nødvendige krav med størrelse højde og lamper. Folk der ikke rigtig kendte det ord badminton.

 Sagde:” nu skal den og den op for at spille fjerving”, Men det var kommet for at blive så i dag er banerne overtaget af skoler og haller.

Hvis man så går bag om forsamlingshuset over til byparken og følger stien lidt mod syd, der hvor børnehaven i dag er, så vil man se til venstre er der et lille hvidt hus. Derfra og imod syd var så fodboldbanen. Sidst i trediverne havde Balling et vældigt stærkt fodboldhold, vel mest fordi gode spillere rundt omkring fra søgte til holdet.

 VOGNMAND Vognmand Chr. Frederiksen.

 

Nr. 21

1918   18/1   LANDPOSTHUS (Christen H Christensen (Thybo)

 

Nr. 24   matr  nr.,   1n  (Guust)  (Balling apotek (tidligere). Her lå tidligere et lille hus, som Gustav Kæmpe ejede og solgte til apoteket. Før var der på stedet et lille hvidt hus der lå lavt og lidt på skrå med gavlen ud mod vejen,” Æ gammel hus” der boede to familier.  I den ende der vendte ud mod vejen er Henry Pedersen født som er på min alder, han bor i dag på Skivevej no. 58. (død 2011)

 

1948    APOTEKER. Neubauer  ?

            APOTEKER Mangelsen

(1960)  APOTEKER Poul Christiansen

(1980)  APOTEKER Prøsch

 2007     LOKAL HISTORISKE ARKIV Spøttrup

 

Nr. 25   matr nr.  3 l (Guust)

(1980)      LILLEBIL VOGNMAND.  Thomas Ibsen

 

Nr. 26   matr  5 g  (Guust)

 VOGNMAND K.E Ahasverusen

1991   LAST BIL VOGNMAND. Poul Silkjær  (Skive Kran og Transport)

 

Nr.  32  matr  1 s  ( Guust)

        SLAGTER.  Anders Høstgaard (slagterforretning)

        SKRÆDDER. skrædder Jensen. Når skrædder Jensen havde fået kunnen i tøjet kikkede han fagmæssig på det og sagde” Det er vel nok en klædning”

         SKRÆDDER Rehard)

        JEHOVA RIGETS RIGSSAL

Nr. 36   matr  nr. 6 a, 5p  (Guust)

1861    Niels Sørensen og Søren Sørensen

1891    BALLING SPAREKASSE. Andreas Sørensen Dath, var den første der bestyrede Sparrekassen som dengang kun bestod af et kraftigt PENGESKAB. Der var ingen åbningstid men var Andreas hjemme kunne man indsætte og hæve penge. Det samme var tilfældet da Andreas Dath solgte til Bårstrøm. Andreas tog pengeskabet med ned til den nye adresse Nørregade 49: Pengeskabet eksisterer endnu og kan stadig findes i Sparrekassen Balling.

 

 

 

 

 

Nr. 39   matr   6 t 6d 1g 1f (Guust)

1903   DYRLÆGE. Kristian Nielsen, dyrlæge.

1927   BALLING SPAREKASSE. Frederik Bengaard Kristensen  (her startede Balling Sparekasse, med åbningstid mandag fra 2-4. Senere til et lille rum på Balling Hotel, derefter til søndergade 15 hos Th. Andersen, flyttede derefter over på modsatte side af Søndergade , hvor man byggede eget hus).

1940   MÆLKE SALG MED HEST og VOGN. Herluf Bengård var hver formiddag oppe i Balling by med mælk og smør fra mejeriet:

1982   SYERSKE. Anna Bengaard.

  1994   TRUCK FORHANDLING Poul B. Nielsen

H erfra og ned til no. 49 var der 1941 åben agermark Snedker Severin Christensen købte af Bårstrøm et langt jordstykke på den østlige side af vejen. Han startede han med at bygge sociale boliger, med så gode betingelser at de der boede i fattiggården, der lå hvor centralskolen ligger, kunne få råd til at bo her, så kunne man fjerne fattiggården. (Fatiggården var før, der hvor Holger Skcovs hus var som også nu er nedrevet.

 

Matr 4a.

 URMAGER. (1921)  Kr. Baarstrøm,(det var her urmager Kristoffer Stub, der er omtalt under Skivevej  nr. 62,  boede da han lavede ure.(Jeg ved af 6 af disse ure lavet 1798 til ca.1812 der stadig kører S P).

 

Nr. 49   matr. nr. 6 u (Guust).

           BALLING SPAREKASSE ved Andreas Dath.

1937   POLITI. P. Henriksen  (Politibetjent)

           POLITI. Arne Helbo   (politibetjent)

 

Nr. 50   matr nr. 4 ø (Guust)

1942        VOGNMAND. Kristian Ahasverussen, han var vognmand, kørte med en ”Triangel” Lastvogn. (Han købte Grunden af Severin Christiansen).

 

 Nr. 51    matr  21 ad (Guust)

  (Den gamle forskole).

ca 1928  SKOLELÆRER.  Frk. Mary Dam Jensen.

1945   Skifteretten efter Else Jensen,( Når vi i den gamle forskole spillede rundbold, måtte vi ikke slå så hårdt til bolden at den røg om til Else Jensen der boede nord for skolen. Det kunne hun tage meget unådig op).

 

Nr. 53   matr  4 z  (Guust)

SNEDKER   FORRETNING.  Kristian Ringgaard (snedker)( Kristian Ringgård var barnefødt på Mejeriet)

(1980)  ELEKTRIKER. Erik K. Sørensen  (Balling  El Service)

 

Nr. 56A   matr.   4bk   (Guust).  REVISION FIRMA.

 

1992 56B.    VOGNSMANDS FORRETNIG. Jørgen Olsen  Balling Vognmandsforretning

 

 

 

Nr. 60    SKOLE. (Ole Pedersen).matr   2a, 3a, 4o  (Guust), 7b (Nørre Balling)(  “Den store skole).

Svend Pedersen skriver om skolen, at han husker den som ret ny, bagved skolen, var der en gul bygning, der blev benyttet som udhus og toiletter m.m. Det var den gamle skolebygning, der blev benyttet tilbage i 1800 tallet. Der var også et hold ribber bagved denne, men han mener ikke de blev benyttet meget. Ribberne måtte ikke røres, men brækkede der en ribbe, så faldt der øjeblikkelig en lussing til den skyldige.

 (1921)  LÆRER. Frederik Bengaard

ca 1932   LÆRER og  KIRKESANGER Ole Pedersen.

1986 GRILL BAR Jørgen K. Sørensen ”Uglebar” (grillbar).

   Søren Nielsen.

TRUCKFORHANDLING A/S Per og Poul Nielsen

 

Nr.  63   matr  20 b (Guust).

(1980)    AUTO VÆRKSTED. Peder Pedersen.       

 

Nr. 65   JORDEMODER. matr   3 b  (Guust) jordemoderbolig

blev bygget i 1842

 1899   fra Jens Jensen Baunsgaard til Viborg Amtskommune.

     ( Jordemoderboligen. hun hed Birthe Christensen Bold, var gift

      med Anders Hove Christensen, der døde 1903. hendes distrikt var meget stort,

      Balling, Krejbjerg, Grove, Oddense, Volling og Rødding, det fortælles at hun  har          

      assisteret ved 6000 fødsler)

 Frk. Pinderup, jordemoder(En ældre Ballingbo fortæller, at Frk. Pinnerup cyklede rundt med sin store jordemodertaske bag på cyklen , og at hun altid havde en cigar i munden når hun cyklede. Hun har taget imod mange af de nulevende ældre borgere i Balling.

 

(1980)    HANDELSMAND.

 Krejsten Korsgaard  (Handelsmand).

 

 

Nr. 67   matr  3 æ  (Guust)

               MUSIKER. Gdr. Søren Kjærulf. (matr 1a nørre Balling).

 

Nr.   66    matr   17 e, 17t  (Guust)

 1915    SMED.Thorvald Svendsen,  smed

1924    SMED. Bertel Sørensen Hedegaard 1930 17t fra Kresten Kirk

1990   TRUCK FORHANLING.N.C.Nielsen . Nord for mejeriet var smed Hedegård. Senere Lis og Niels Christian Nielsen, der kom fra Oddense og Lis fra Himmerland.  Jeg husker det som et ualmindelig hyggelig sted at komme og utallige er de kopper kaffe som Lis har serveret for kunderne. Deres to børn Per og Poul har indtil i dag fået den lille smedie til at gro op som Danmarks største Truck forhandling.

 

Nr. 68   matr   5 a, 5b, 5d, 5e, 5o, 3ad (Guust)

1940    også matr, 3ad

(1980)    KIRKEBETJENT. Alfred Larsen, (kirkebetjent)

 

 

 

  Nr. 62-64  MEJERI. Andelsmejeriet Balling

Matr. 17b, 17d, 17g, 18l, 4x

Balling Andelsmejeri blev oprettet i 1887. Man var lidt skeptisk i begyndelsen, og bestyrelsen vedtog, at bestyrerboligen skulle bygges langs med landevejen, så kunne man da sælge den , hvis mejeriet ikke kunne gå. Mejeriet blev  sammensluttet med Ramsing Mejeri i 1968. Tilsluttet ”Skiveegnens Mejeriselskab” 1970, og fungerede som kærnecentral for dette selskab. Det blev nedlagt i 1985.

1889    fra Laust Jensen  til ” Andelsmejeriet Balling”

 også matr. 17 17d, 1905 17l, 18f (1890)

1890 MEJERIBESTYRER Søren Geertsen

         MEJERIBESTYRER  Ringgård

         MEJERIBESTYRER  Krejsten Blåbjerg

         MEJERIBESTYRER Gunnar Larsen

 

                                                                                                                                               

Nr.  69  matr  3 z

KØBMANDSHANDEL. (Guust)  Tidligere var der købsmandhandel. Den første jeg husker var Købmand Houmøller. Siden Christian og Svend Åge Buchvardt. Så længe som mejeriet eksisterede var der et vældigt liv om formiddagen.

Når alle mælkekuskene kom forbi. De havde tit bud med fra leverandørerne og var en vigtig del af købmands handelens bestående.

 1928   KØBMAND Axel Houmøller

1945   KØBMÆND og Foderstof  Svend Aage og Kristian  Buchwardt

          TRAKTOR VÆRKSTE og forhandling Peder Pedersen.

          TRAKTOR VÆRKSTED og forhandling. Flemming  Revsgård.

          MASKINHANDLER Martin Børsting

 1990   STOF og GARNHUS. Johannes Juul   (Stof og Garnhuset)

 

Nr. 73   matr   7a   (Nørre Balling) “ Ballinggaarde”

(1980)  MUREMESTER.   Ole Ibsen

 

Posthusvej :


Posthusvej (venstre side, ulige numre) + 2a og 2b

Nr. 1   matr 4 ak(Sdr. Balling)

1942  MUREMESTER.  Ove Christensen

          KØRELÆRER.  kørerlærer Børge Christensen 

 

2a    matr 10 c (Sdr. Balling)

Søndergade 13 b.

ca 1978 MØBELFORRETNING.  Karl  og Else Ravn ( møbelforretning)

(1906)   UGEAVISEN.

REVISIONFIRMA

BLOMSTERFORRETNING  VALMUEN

RØDEKORS Tøjbutik

KREATIV   IDE og HOBBY

FYSIOTERAPI

VESTSALLING HJEMMESERVICE

 

 

 

Nr. 5   matr  6 al m.fl. (Guust)

           MUREMESTER Gregersen var gift med Peder Toftgård`s søster.  Der var en del børn. Emil Gregersen der blev en anerkendt kunstmaler. Frede Gregersen der er på min alder som havde haft børnelammelse og som følge deraf altid gik med skinner på det ene ben. Han blev redaktør af en lokal avis ovre på Sjælland. Gregersen var i mange en habil muremester her på egnen.

 

 

Nr. 6

POSTHUS og  Station til Skive Vestsalling Jernbane SVJ (Stationsforstander Skærbæk og Gunnar Andersen).

           

Nr 8    matr, nr

(1980) VOGNMAND. Knud K. Frederiksen

 

Nr. 11   matr  nr. 5ab 5ac  (Guust),

1955    SNEDKER. Karl Ravn

            SNEDKER. Andreas Ravn

Nr. 13   matr  nr. 5 aa  (Guust)

1942   MURER. Gregersen

           MURER.Villumsen og kaldet lynmureren. Når andre murer kunne lægge 1300 sten en dag, så kunne lynmureren nemt lægge 3000 sten. Ingen brød sig om at være oppasser.

              

Matr nr. 17n og 18g (Guust) ( 2 parceller syd for den gamle station)

 

1940    STATIONSFORSTANDER for SVJ.

           Stationsmester Skærbæk

           Stationsmester Gunnar Andersen

 

Nr. 36    matr, nr

(1980)     TAXA og RUTEBILKØRSEL Ib Nielsen     Balling Taxa”

 

Præstestien :

 

1932  matr nr. 5x 

Kirken er opført omkring 1200

I Neergaards Præstehistorier, står der, at det gamle tårn på Balling Kirke lå og var styrtet sammen i mange år. Resterne stod længe. Man rev så meget af resterne af det gamle tårn ned, at man kunne lave et tag oven over i forlængelse af den øvrige del af kirken. Mange mente, at kirken nærmest lignede en lade bygning nu. Da pastor Åge Jespersen kom til Balling i 1929, gav han sig til at arbejde for at få tårnet restaureret, men først i 1944 lykkedes det at få opført et nyt tårn. Der blev indmuret en flaske med en del oplysninger om tiden (1940 erne) i  det sydvestlige hjørne af det genopmurede tårn.

Der går sagn om, at trolden i Rødding ødelagde tårnet med en sten han kastede på den. Trolden i Balling forsøgte at gøre gengæld, men hans kræfter var for små. stenen landede i  Balling Vesterhede  på Kr. Kjærulfs mark, hvor man stadig kan se den, der er mærker efter troldens fingre på den!

 

1908  -  1914 C.P.Pedersen (fra USA), han har fortalt meget interessant om sine præsteår i Skive Folkeblads julenummer i 1954 ( er også optrykt i Neergaards præstehistorier). Han skriver bl.a.  at præstegaarden var meget dårlig, i l9ll væltede 10 – 15  alen væg , da blev der bygget en ny præstegaard af lokale håndværkere , pris 11.ooo kr.

1915  -  1924  R. E. M. Jørgensen

1925  -  1958 PRÆST. Åge Jespersen

 

1959 - 1992   PROVST. N. E. Sørensen  (provst)

1992   PRÆST Susanne Troelsgaard Nielsen

 

 

 

Rolighedsvej:

 

Nr. 3    matr, nr

1992    GRAMETTA a/s (Niels Graversen).?

  2000   AFSYRING. ” Den Bette Tømrer, Salling Afsyring”

 

Nr. 18   matr, nr

(1980)   VOGNMAND. Jørgen O.Olesen   ”Ramsing Vognmandsforretning”

 

 

Skivevej :

Svend Pedersen skriver ca. 1930 blev der lagt brolægning gennem Nørregade Balling by. Da Skivevej senere skulle gøre i stand, var der diskussion om den skulle rettes ud, eller gå i bakke dal. Den blev rettet ud, men det resulterede i, at en del huse  kom til at ligge lavt i forhold til vejen. I øvrigt blev man enige om at vejen fra Rødding til Hem skulle laves færdig en gang for alle, så alle små bakker blev der skåret igennem så der i dag er en ualmindelig fin vej fra Rødding til Hem.

 

Nr.  1   matr  6f (Guust).

 KØBMANDSFORRETNING. 2k Skivevej  Thorvald Ambrosius havde købmandsforretning her før han begyndte på modsatte hjørne

5k (Sønder Balling)    Central 

 ” TATOL”

Nu er ejendommen raget ned og der er bygget lejligheder.

1880   TØMREMESTER.   Laust Andersen, tømrermester

 (1980)  TELEFON CENTRAL. Berthea Splidsboel Drev i mange Balling telefon central.

MURER   Splidsboel.  Ud mod Nørregade var udhus hvor der i tidens løb er blevet drukket mange øl til irritation for Afholdshotellet lige over for.                                                                

Nr. 4    matr   6d  (Guust og Vraa)

1885 KARETMAGER fra Niels og Søren Sørensen til Peder Sørensen, karetmager

1896    N.J. Mehlsen, ( Niels Thise, skohandler)

1897   også matr  6 e

1919   SKOTØJ HANLER. fra arvingerne til Johan Johansen (Johan Thise) elektriker.          SLIKBUTIK.  slikbutik ”Niko”

 

.

 

Nr. 4

matr  4q

1924   . SELVLÆRD MEKANIKER. Mekaniker, Anders Pedersen.  D.v.s. han var selv lærd

Han var oprindelig udlært som drejer på B&W i København. Mange ting andre mekanikere ikke kunne finde ud af klarede Anders tit på en studs. Hvis der skulle drejes noget der virkelig

skulle passe, så kom man viden om fra til Anders. Jeg elskede at komme der han var utrolig vidende  om mekanik. Han var også god til at fortælle. Han fortalte om, da han var i København i 1930 var der de store folkestrejker, Anders og hans kammerat ville ud at kikke på, så da betjentene råbte

” Passer gaden” mente Anders og hans kammerat at det jo ikke rigtig gjaldt dem da de jo bare var ude for at kikke på. ”Da jeg havde fået en af en knippel da kunne jeg løbe” sagde Anders,” min kammerat skulle have to, så kunne han også løbe” Jo det er ikke bare nu det går lidt barsk til.

Jeg kunne skrive en hel side af sjove tildragelser oppe ved Anders,  Jeg vil dog lige fortælle en sjov ting som duperede os en hel, når han stod og arbejde med en fire cylindre motor og ville have den stoppet, i stedet for at ulejlige sig med at gå ind og dreje nøglen, kortsluttede han tændrørene ved lægge fire fingre på, det gav lige nogle nøk i Anders og så kunne han arbejde vider med motoren der nu var stoppet.

 ca 1960  MEKANIKER. William Nielsen, (gift med datteren Camilla)

(1980)   MEKANIKER. Hans Dalby

revet ned  og lagt til Balling Brugs.

 VASKEHAL og BENZINSTATION (Shell og O k.)

 

  Nr  5   matr  3 d (Gust og Vraa)

1905   MASKINSTRIKKER. Mariane Jensen (maskinstrikker)

 

Nr.  6  matr   2h 2f 3r 3x 4g 4m 21f 21x 21y 22d 22o 22u 22v (Guust og Vraa).

1900    fra Jens Jensen Baunsgaard til Niels Christian Nielsen Juul

1909    DYRLÆGE. Jens Andreas Andersen (dyrlæge)

1931    DYRLÆGE. Kjeld Pedersen

(1980)   DYRLÆGE. Arne Kjeld Pedersen

2004     MURER. Ole Ibsen.

             BRUGSEN.

 

Nr. 8    natr. 17 l (Guust og Vraa) 

     (1980)    BALLING RADIO. Eigil Møller Ravn 

 

Nr. 9  matr  17 k (Guust og Vraa)

1927 VOGNMAND med HESTE .Magnus Mouritsen var vognmand med to stærke heste og et par stivvogne. Vesten for huset var der en garage for vognene. Han kørte meget grus og skærver for kommunen. Han var også med,  med heste og vogn da vejen fra Overmølle til Otting blev gravet ud.

FRANSK VASK og STRYGNING Jane Mouritsen.  Vask og stivelse af kravetøj og Manchetter. (Klipfisk)

 

Nr. 12   matr  18 k  (Guust og Vraa) Tapet og farvehandel

TAPET og FARVEHANDEL

1925    fra Jens P. Nielsen til Chr., Sørensen  (maler) Så kommer der et hus hvor der i mange har været malerforretning. Den første jeg husker var maler Sørensen. Han bestyrede også sygekassen. Når man var blevet fjorten år skulle man selv sørge for at man blev tilmeldt sygekassen. Når man så skulle til læge skulle man have en lille sygeseddel med som også kunne fås ved maler Sørensen. Den måtte man give 50 ører for. Senere blev det lavet sådan at man kunne købe seddelen i boghandelen lige over for lægen som blev bestyret af

Stinne og Jacob Ravn.

 BRØNDGRAVER Marinus. (Røde). Sygekasse

(1980)    MALERFORRETNING  Hakon Thorgaard

1987      MALEFORRETNING Karl J. Nielsen

 

Nr. 13  matr 1x mfl (Guust)   Balling Ældrecenter

her lå der et lille hus, hvor der boede en enke Sine Olsen.

STRØMPEOPMASKNING.

Der var også i en del år  kolonihaver i dette område, oplyser M.Børsting

Over for ældrecentret havde murer Lynggaard lavet et lille anlæg, med et springvand, hvor en trold sprøjtede vand ud over hele Salling, der var lavet i cement, Vejene var tegnet ind, og alle kirker var opført som modeller i cement, nøjagtig som de så ud. Det var jo vældig flot, men Balling kirke, der var uden tårn, lignede mest af alt en lade. Men også dengang var der hærværk til. Nogle har syntes at (det var sjovt at sparke fodbold) til kirkerne, og der kom efterhånden til at mangle en del af dem. Det var en skam skriver Svend Pedersen, for det var et flot anlæg.

 

Nr  16   matr   5 h, 5s 17r 1h 18i (Guust og Vraa)

1888   

1892  matr 5k, 1925 matr 5s, 17r  1922  18i, 1927  1k

1938    fogedskifte til smedemester Niels Larsen, teglværksejer Knud Pedersen, klokkestøber August Nielsen

 

1944   ARBEJDSMAND udstykkes 5ab, 5ae, 5ad. Chresten Christensen.(Tolle Chresten) Var en meget stærk mand. Det havde Bøndergårdene fundet ud af. Så om foråret blev han hyret til at gå fra den ene mødding til den næste for at læsse deres staldgødning.(En lidt tvivlsom ære ved at være beundret som en stærk mand).

Svend Pedersen skriver om “det lille hus. Der var udhus til selve stuehuset). Stuehuset lå lige overfor springvandet, og som også ligger der i dag. (Udhuset er for længst fjernet) Der var en storkerede på taget, og når storken var kommet gjaldt det om for os drengene at komme ind og fortælle den gamle mand, der boede i aftægt der om denne nyhed, for så fik man en 5 øre, kom vi bagefter, fik vi kun 2ører. Han var veteran fra 1864, og havde en masse våben fra den tid, og ville gerne fortælle om sine oplevelser fra krigen. Han var far til klokkestøber August Nielsen i Roslev, og  til Marie, Knud Pedersen kone på Grundvad Teglværk. August Nielsen Flyttede senere til Vejle. Hans Firma eksisterer stadig og hedder ”TUBALKA”

 

Nr. 17    matr  nr.  13 l  (Guust og Vraa)

   POLITIBETJENT. Chr. Jensen (politibetjent)

2003          Alfred Jensen

 

Nr. 22    matr 1 v  (Guust og Vraa)

(1980)   GRISEHANDLER.

 Helge Bengaard. Han fik torvegrise fra Lolland. De kom SVJ til Balling. Det kunne være nogle meget vege grise da de ikke havde fået vand i et par dage.

 

Nr. 29   matr  13 c , 13e (Guust og Vraa)

1987  SLAGTERFORRETNING.  Ove Andersen

              er nu nedrevet (i 1920 erne var der slagterforretning i enden af stuehuset)

Nr. 46. MUREMESTER Leo Jensen

Nr. 54  BALLING AUTOHANDEL.matr  4 ap   (Guust og Vraa) 

             1989    Villy  Kristensen

 Nr, 47

GARTNER Svend Madsen

GARTNER Kristian Madsen

 

Nr. 62   matr   4 a   (Guust og Vraa)

URMAGER.

1828    Christoffer Stub  (”nyder aftægt hos eftermanden”) han bor der i 1815

Stub var urmager, lavede meget nøjagtige ure, de første havde kun 1 viser. ( jen-pegere) Han lavede også bornholmerure med ”repetereslag”, der kunne føres en snor fra klokken ind til sengen, når man så rykkede i snoren, kunne man høre, hvad klokken sidst havde slået. Der eksisterer flere af disse ure endnu.

 

 

Skovvej:

TIVOLI.

ZIGØJNERE

Flere steder stod lyng i pletter. Der var jævnlig omrejsende tivolier, som kom på besøg. Det kunne også hænde at der kom zigøjnere, som slog sig ned her med deres zigøjner vogne.( De skulle have tilladelse fra den stedlige betjent, de kunne ikke slå sig ned her på ubestemt tid). De lavede så lidt tuskhandel, klinkede tallerkner, spillede og sang rundt i byen og på gårdene, og forventede at få en skilling for det. Længere fremme begyndte så plantagen. Der var hugget en gang ind, og lidt inde var der en runddel, hvor der en gang om året blev holdt sommerfest. De handlende i Balling havde så rejst deres telte i yderkanten af runddelen. Midt på pladsen var der træplader, hvor der senere på aftenen blev holdt bal. Lige der, hvor man gik ind i plantagen, men sydpå, op mod huset, Vestergade 16 ” Granly” som huset vist stadigvæk kaldes, var der keglebane, hvor vi drenge kunne tjene en lommeskilling ved at være keglerejsere.  

Nr. 1.  matr  nr.  6an (Guust)

1936   fra Niels Nielsen Lynggaard til Jacob Kristiansen I det område her omkring er de fleste huse bygget af murer Niels Lynggård. Et hvert hus havde sit særpræg og der var tiest sat årstal på så man kunne se hvornår den var bygget.

 

Nr. 10   matr.  nr.  6 u (Sdr. Balling)

1929  HANDELSMAND Peder Villadsen.

 

Kommer man så en 100 m længere mod vest var man nede ved gran plantagen som var en yndet legeplads for drenge til langt op i halvtredserne. Fulgte man et par hjulspor, der drejede mod nord,  og længere ind i plantagen kom man til en stor RUNDEL hvor der blev holdt sommerfester på udlagt trægulv. De handlende havde så boder rundt omkring hvor der kunne købes slik og andet godt.

Når man kom ned til plantagen og i stedet drejede mod syd var der anlagt en keglebane. Der kunne vi drenge tjene en skilling ved at være keglerejsere. Tænker man sig keglebanen i dag, har den ligget omtrent parallel med Mejsevej op i mod GRANLY det hus på hjørnet ud til Vestergade.

 Går vi nu tilbage til Peder Villadsens hus så var der lige over for den en stor åben plads.

 

Der kunne omrejsende Tivolier og Zigøjnere få tilladelse til at være nogle dage når de spurgte den stedlige polibetjent om lov. Tivolierne var jo altid en oplevelse, der var luftgynger og karruseller og andet gøgl.

 

 

Stadion Alle´: :

Nr. 1    matr, nr

 AUTOMOBILFORRETNING. Gunnar Hansen ca. 1965 også kaldet Gunnar ” Nu” Hansen havde i mange år Automobilforretning der. Kommunen havde også materialforvaltning der et stykke tid.

 

1993    BALLING ELSERVICE

 

Nr. 13 SØNDERGADE(Se søndergade b.)

 

 

Søndergade:


KØBMANDSFORRETNING.

 Nr. 2  matr nr. 2 b 4n 5d (Sønder Balling)

1873 NIELS JENSEN VOLLING  Gårdejer Niels Jensen af Volling

KØBMAND HOLGER Kjærulff

 

Niels Pedersen skriver i Skive Årbog om denne, at Holger Kjærulff og Niels Jensen har løst næringsbrev som købmænd, og at forretningen her er den første forretningsejendom i Balling By. Holger Kjærulff havde tidligere vel fra ca. 1855 haft købmands handel på Damgårdvej no. 1

1881   adkomst for bygningerne

1890    skifteretten (testamente) enken Johanne Nielsen

1917   Andreas M Andersen og F. Kielgast, ( fra Skive)

(1921)  Niels Raunborg, forretningsbestyrer, (der er 2 kommiser i 1921, Thorvald Dahl og  Martin Pedersen )

1873 KØBMANDSHANDEL. Holger Kjærulff og Niels Jensen

1922  KØBMANDSHANDEL. H.J. Hansen

1926   KØBMANDSHANDEL.  For I/S Balling Købmandshandel til Marius Madsen

1930    KØBMANDSHANDEL.Th. Ambrosius

(1980)   KØBMANDSHANDEL. Gunnar Gjedde

1986    KØBMANDSHANDEL. Peder Møller

           KØBMANDSHANDEL. Henning Pedersen

1987    KØBMANDSHANDEL. Bruno Støttrup

 

 

Nr. 3   matr nr. 4 k 4l (Sønder Balling)

1913  (1980) MALERFORRETNING. Laust Peder Nielsen. Tog også ud og malede og tapetserede for kunder.  (1980)    Peder M. Nielsen (Ham der var snedker ved Ravn.) Han drejede også i mange år filmen i biografen på Afholdshotellet.

 1991   ARKITEKT. Andreas Ravn Arkitekt kontor

 

 

 

Nr. 4  matr  2 l 2i (Sønder Balling)

 (1921)   SLAGTER. Peder D.  Høgh 

 (1980)    SLAGTER. Peder D.Høgh (hans søn, kreaturhandler hvis navn også var Peder D.Høgh tog mange kreaturer i kommission og solgte i hver uge på markedet i Holstebro.) Han var altid betragtet som en hæderlig handelsmand.

 

Nr. 5

1898    BRUGSFORENING. Ringkøbing Amts Vareindkøbsforening til ”En Kreds af medlemmer af Balling forbrugsforening” i 1921 kaldes den ”Balling indkøbsforening”

(det er formentlig købmandens leverandør R.A.V., der har overtaget forretningen efter forrige ejer.) Bygningen var i 2 etager og en stor lagerbygning mod øst (Svend Pedersen).

 

 

Nr. 6A  matr  2 g (Sønder Balling)

1989    SMED og MASKINHANDLER.  Peder Dahl ( Peder Dahl havde i mange år en stor smedeforretning her. Her kunne man få alt til selvbindere. Han producerede også tørvaskere og roeskærere. Han var også i mange år kasserer i kommunen. ( Så når vi sagde” Peder Kas. Vand og Gas” vidste vi straks hvem der taltes om.).

 

Nr. 7   matr nr.  6 bc

        Gunnar Larsen (Sønder Balling) Huset er i dag fjernet og solgt til Balling Brugsforening Arbejdede i mange ved Blikkenslager Andersen Balling.

              BRUGSFORENINGSBESTYRER Thorvald Andersen

(1980)   BRUGSFORENINGS BESTYRER Sigfred Meyer

(1906)   BRUGSFORENINGSBESTYRER Jørgen Aggerholm

   2010    BRUGSFORENINGSBESTYRER Lasse Petersen

 

Nr. 8   matr 2f 4q 5l     (Sønder Balling)

1882    SNEDKERMESTER. Ole Christensen, tømrer (i 1921 kaldes han snedkermester)

(1980)  SNEDKER.  Thorvald Kristensen

1990    DAMEFRISØR SALON.  Karen Bønding

 

Nr. 8B   matr   2 f  (Sønder Balling)

              URMAGER. snedkerforretning der har været en urmagerbutik i et af husene her (en urmager fra Gedsted)

1990    RØDE KORS GENBRUG

 

Nr. 9   matr   4 l  4t  (Sønder Balling)

1883  SKOMAGER  Mathias Pedersen, husmand og skomager

1931   TRÆSKOMAND. Edvard Børsting blev altid så glad når man sagde at det kunne man nu ikke se at han var gammel. En dag da døde han på fortovet lige uden for sin forretning). Ejendommen blev solgt til Balling Brugsforening og nedrevet.

 

Nr. 10   matr  2 e (Sønder Balling)

1881    Mathias Pedersen,(husmand og skomagermester).

1990   BALLING AUTO. Aage Pedersen (Åge mekaniker)

 

Nr. 11  matr  4 ai  (Sønder Balling) udstykket fra 4q i 1941

ca 1930 SLAGTER. Laursen. ( Der var også en lille forretning hvor man kunne købe slagtervarer. Slagter Laursen havde også en lille slagtervogn med en hest foran som han kørte rundt i Balling med og solgte kød. Der var tre børn født omkring 1930 Ellen, Hans og Svend. Svend har været pedel på Åkjær skolen i Skive).

(parkeringsplads brugsen?)

 

Nr. 12A   matr  10b (Sønder Balling)

SPAREKASEN BALING. Sparekassen er bygget omtrent der hvor sporene fra Vestsalling banen gik tidligere.

DIREKTØRER:

Thorvald Andersen

Anders Espersen

DIREKTØRER Med uddannelse.

DIREKTØR Niels Jacob Brandt Jacobsen.

DIREKTØR Per Mouritsen

DIREKTØR Finn Bach

DIREKTØR Ole Christoffersen

 

Nr 13B  matr  10 e FODKLINIK. (Sønder Balling) se Posthusvej

 

Nr 14  matr  4 cp. EJENDOMSMÆGLER. (Sønder Balling)

 

Nr. 15  matr  4 ag mfl. SPAREKASSEN BALLING (Sønder Balling)

     Uddeler Th., Andersen.

     Niels Pedersen.

I mange år var de to nævnte  den ledende kraft inden for Balling Sparekasse. Sparekassen var da åben Mandag fra 14-16 og Torsdag fra 14-16.

 

Nr. 17   matr 4af 4g 4ak 4ab (Sønder Balling) 6l Guust)

1942   POLITI. Oluf Dalum

 

(1980) MUREMESTER  Nr. 19  matr 4 ae  (Sønder Balling)

           Ove Christensen

 

1935      VOGNSMANDSFORRETNING. fra Niels Thøgersen til Henrik Enevold Gudiksen Møller (Enevold havde Vognmandsforretning).

Knud Ibsen.

                

 

Nr. 26   matr  4 ap  (Sønder Balling)

 1982   TRYKSTEDET. Alfred Lassen (Trykstedet)

 

 

Vester Ballingvej :


Nr. 5   matr  nr. 5 f ( Nr. Balling )

        TOBAK og CIGARFABRIKATION. Mette Høstgaard (Tobak og cigarfabrikation)

        Thomas Høstgaard (Mette og Thomas var søskende, Så Mette der var ugift var flyttet over i aftægtshuset da hendes forældre døde).

Senere blev huset solgt og i dag er der bordel.

 (1980) BORDEL

 

Nr. 11   matr  nr  9a 9b 8b 12b  ( Nr. Balling) 2m 2q (Sønder Balling)

(1980)          HUNDE og KATTE  PENSION Anthon Jochumsen

 

Nr. 14 TAGDÆKNING Hugo Søndergård

 

 

 

Vestergade :                      


Nr. 1   matr  5 f (Sønder Balling)

1939   LAGERBYGNING TIL KØBMANDSHANDEL. Købmand Ambrosius

APOTEK (Under Roslev).

 KIRKENS KORSHÆR.

 

Nr. 3  matr  5 g (Sønder Balling) (kiosk)

SMUGKRO

1930  Christian Knudsen (Var man udgået for øl kunne man nemt skaffe sig en der).

 (1980)   SLIKBUTIK.  Henry Sadolin   ( ca.1970 slikbutik, Tidligere havde en bror til Christian Knudsen, Ernst Knudsen og lidt senere en anden bror drevet slikbutikken inden Sadolin overtog den). Ernst var Finlands frivillig under den Finsk Russiske krig. Senere Engelsk soldat i Palæstina og senere meget aktiv i hjemmeværnet.

1986    Ingeborg Sadolin.

 

Nr. 2  matr 5m  5 p (Sønder Balling) (apotek)

Apoteket var en høj bygning, hvor apoteket var i den ene ende. Senere  købte hotellet et stykke og lagde det til hotellet.

1906    APOTEKER. Louis d`Arrest

1915  APOTEKER.  Axel Langhof Barfod Møller

1919   APOTEKER. skifteretten  Harald Rugaard

1930    APOTEKER. Frederik Ludvig Knudsen. ( Man sagde om ham at han var morfinist. Jeg kunne i hvert fald som dreng ikke rigtig lide at komme derind for han kikkede altid på en med pupiller der var små som knappenål hoveder).

 

 

Nr. 4   Nedrevet af Anders Rytter 2012

1920 BARBER SALON og hårklipning Jens Holst. Jens Holst var også hjemmeslagter.( Når han sådan var ude at slagte gris, gav man ham i regelen bajere, så satte han en flaske i hvert mundvige, og så løb de rask ned begge to).

DAMEFRISØR SALON   Karen Bønding

 

Nr. 5   matr  5 l (Sønder Balling)

1923   SNEDKERSVEND og KLAVERSTEMMER. Niels Nielsen (snedker, blev kaldt Therkelsen og ” Bette Niels”)( Når man kom der forbi om aftenen kunne man altid høre levende musik.) Niels var også klaverstemmer.)

 

Nr. 6  matr  5 s. KOMMUNEKONTOR. (Sønder Balling)( Her har været kommunekontor Det første skilt med åbningstider måtte maler Sørensen godt nok til at male om, fordi han havde skrevet KOMMUNEKONTOR med et M. Det kunne kæmneren ikke holde ud at se på).

 

Nr. 7  matr  5 q 5ae GARTNER og BLOMSTERHANDEL. (Sønder Balling)   Balling Blomster

1934   GARTNER. efter tvangsauktion   Gartner August  Elken

(1966)   GARTNER. Orla Nielsen

1991   GARTNER Thorkild  Jepsen

         

Nr 8   matr 5o 5r 5z 5x (Sønder Balling)

  

Nr. 9  KØRESKOLE. matr  5 ag (Sønder Balling)   ”Køreskole”

KØRESKOLE ”ELSE”

 

Nr. 10  matr  5 b 5h (Sønder Balling)

        SNEDKERSVEND. Laust Chr. Laursen Torp

(1921)  ARBEJDSMAND. N. Kr. Mortensen (arbejdsmand)

       (1921)SKRÆDDER. N.Kr.Jensen(skrædder)

 

Nr. 14   matr  5 am  (Sønder Balling)  opført i 1954

         KONSULENT. Præstegård Kristensen. (Præstgård Kristensen og Børge Resen lavede i fællesskab et sang duo og tog ud og under holdte). Børge (Skomager)var også degn og kirkesanger.

   matr  5 t (Sønder Balling)  ”Granly” Huset ligger på hjørnet af Mejsevej. Da huset blev bygget var der grand plantage lige op imod huset. Under krigen var der på loftet skjult nogle af de våben der dengang var nedkastet fra engelske flyvere).

         

Nr. 18   matr   3a  (Sønder Balling)

SNEDKER og MUREFIRMA. Kirsten Toftgård.

 

       

Villaparken:


Nr. 2    matr, nr

1986    ARKITEKT. Andreas Ravn

 

 

 

Nr. 3     matr, nr.

URMAGER og URBYGGER. Chistoffer Stub.

(1980)  Harald  Baarstrøm.( Bårdstrøms Gård blev solgt til kommunen og al dens jord har dannet grunde til Villaparken)(1800 Ejede Christoffer Stub Gården. Der var ham der lavede standure hvor af en del går endnu).

 

Nr.19     matr, nr

(1980) VESTSALLINGS MUREFIRMA.  Herbert O. Behnk  ” Vestsalling Murerfirma”

 

Nr.    140     matr, nr  (Jens Fårkrog)

1996            FDZ  ZONETERAPI  Martin Møller

               VVS  Janus Godsk

 

Nr.     141

                   Tømrer Leo Sørensen

 

                                                                                      Denne udgave er redigeret  15 febuar 2012. 

                                                                                      Svend Pedersen

                                                                                      Mejsevej 32 , Balling

                
-----------------------------------------------------------------

Selvstændige i Brøndum sogn

1901
Brøndum    Navn         Født  Stand       0pslag

(matr. nr.)                  (i ”arkivalieronline.dk”)
 

3 Ane Elisabeth Mikkelsen 1872 Syjomfru 50
3 Kathrine Laursen 1884 Syjomfru 50
3 Ane Andersen         1884 Syjomfru 50
14 b Niels Jespersen         1854  Snedkermester  62
14 b Martha Jespersen 1884 Syjomfru 62
14 m Laura Marie Johansen 1872 Fransk vask
     og strygning 68
4 e Esper Simonsen         1867    Handelsgartner 71
4 e Niels Simonsen         1842 Mælkekusk 71
12 Mads Kr. Olesen         1856 Tækkemand 74
                   Tærskemand 
                   Sadelmager mm. 
Grove
 Ingvard Møller         1855    Kreaturhandler 98

43 a Ane Elisabeth Jensen 1862 Syerske        116


Rettrup
4 a Mette Katrine Andersen 1880 Syerske         128
 Maren Andersen         1849 Syerske         132

10 d Ane Jørgensen         1821 Husflid         152

5 e Paaske Nielsen         1855 Muremester 158

5 ? Andreas Pedersen Høegh 1840 Engvandingsme 173

5 ? Ane Katrine Peders Høegh1847 Væverske 173

9  Peder Andersen         1843 Dræningsmester  176

9 Ane Andersen         1846 Væverske 176

5 c Andreas Kristensen 1862 Møller         182

16 Niels Kristensen 1857 Herregårdsgartner185

15 a Andreas Pedersen 1869 Landpost  191

32 b Alfred Larsen         1871 Uddeler (Indkøbsf.)194 

32 c Jens Sørensen         1853 Smedemester  200

32 b Niels Johan Breum 1867 Skomagermester   203

2 ? Kristine Jensen         1845 Væver          209

1 Elline Kristensen 1880 Syerske          212

1 Ane Martinusen         1839 Væver           218

1 Karen Amalie Madsen 1878 Væver           218

4 Else Marie Jepsen 1816 Husflid          221

 Søren Kristensen 1841 Tømrermester  231

----------------------------------------


1906
Brøndum    Navn         Født  Stand       0pslag

(matr. nr.)
Brøndum
 Esper Simonsen         1867  Gartner  6
 Kresten Møller         1876 Murer         7
 Marta Jespersen  1883 Syerske    7
 Mads Kresten Olesen 1846 Træhandler 7
 Niels Jespersen         1854 Snedker        10

Grove

 Kristian T. H. Thezner  1884 Malermester 14
 
11 a Kresten Andersen 1838 Tømrer         18

14 Ane Elisabet Jensen 1863 Sykone  18

4 b Olga Sørensen         1893 Mælkekusk 19


Rettrup
 
15 Andreas Pedersen  1869 Landpost 22

5 c Andreas Kristensen 1862 Møller  22

32 d Ane Kirstine Laursen 1852 Syerske  22

32 d Niels Johan Breum 1867 Skomagermester 22

32 d Paaske Nielsen  1854 Muremester 22

32 b Mogens Pedersen (Hegnet)1867 Uddeler   23

32 c Jens Sørensen  1853 Smedemester 23
 Ane Andersen  1873 Sypige  27
 Bartolin Nielsen 1881 Gartner  29
 Maren Andersen  1849 Sypige  29
----------------------------------------


1911
Brøndum    Navn  Født  Stand       0pslag

(matr. nr.)

Rettrup

32 a Jens Sørensen  1853 Smedemester  5
32 d Kirstine Uglsø f. Lauers1852 Syerske  5

5 c Lars Jensen  1865 Skomagermest. 5

5c Ane Marie Jensen f.And. 1873 Strikkerske 5

 Mogens Pedersen Hegnet  1867 Uddeler  8

11 c Erik A. Holgersen 1880 Skræddermest. 8

16 a Dorthea Katrine Nielsen 1887 Syerske  8

17 c  Maren Andersen  1847 Syerske  8

5 b Andreas Kristensen 1862 Møller  10

 Tinus Magnus Høegh 1889 Sømand  13

 Elfsenius Høegh  1891 Fisker  13

36 b Jens Sørensen Breiner 1871 Murer  14

 

  
Brøndum
7 Peder Jespersen   Kolportør (dørsælger) 18
7 c Martha Skovsager 1884 Syerske  18
4 e Esper Simonsen  1867 Handelsgartner 21
12 Cæsilie Rasmussen 1880 Vaskekone 23
 Christian Møller 1876 Murer  24


Grove

 Gothard Larsen  1884 Postbud  28

15 ? Ane Elisabet Nielsen 1863 Syerske  28

8 d Jens Johan Nielsen 1865 Smed  35

--------------------------------------------


  

 1916
Brøndum    Navn  Født  Stand       0pslag

(matr. nr.) 

Rettrup

5 c Andreas Kristensen 1862 Møller  7

5 a Lars Jensen  1865 Skomager 7

 Søren Ravn  1894 Snedker  7

32 c Jens Sørensen  1853 Smed  7

 Peter Nielsen  1889 Cementstøber 8

32 b Mogens Pedersen Hegnet 1867 Uddeler  11

 Niels Peter Kristensen 1876 Cementstøber 11

39 b Jens Brejner  1870 Cementstøber 14

 

Grove

9 b Kresten Pedersen 1874 Cementstøber 19

9 b Alfred Pedersen  1896 Cementstøber 19

15 ? Peder Kr. Nielsen (Smed)1849 Smed  24

15 ? Else Marie Petr Nielsen 1949 Kogekone 24

 Ane Elisabet Nielsen 1862 Sykone  25

4 b Kristian Kristensen 1888 Mælkekusk 25


Brøndum     
4 c Esper Simonsen  1867    Gartner  28
 Mathilde Ruseng  1893   Syerske  28
14 ? Ane Kristensen  1882   Syerske  30

14 b  Niels Jespersen  1854   Snedkermester 30
 Kristian Møller  1876   Muremester 30
14 ? Anders Kristian Jensen 1885  Muremester 30
------------------------------------------------

 


1921
Brøndum   Navn  Født  Stand        0pslag

(matr. nr.) 
Grove

4 b Kristian Kristiansen 1888 Mælkekusk 7

 Ane Elisabet Nielsen 1862 Syerske  7

 Peder Kristian Nielsen 1849 Smed  10
 
 Else Marie Petrine Niels.1849 Kogekone 10

 Niels Kristian Nielsen 1883 Smed  10


Brøndum 
4 e Rudolf Simonsen  1896 Handelsgartner 15
9 b Hans P. Pedersen 1874 Vejmand  16
7 b Mads Kristian Olesen 1856 Kirkebetjent 16
 Jens Aarup  1895 Snedker  16
14 b Niels Jespersen  1854 Snedker  16
3 d Kristian Møller  1846 Muremester 17

Rettrup

32 d Jens Peter Jensen 1879 Smedemester 24

36 b Jens Brejner  1870 Muremester 24

32 b Aage Sinding  1885 Uddeler  28 
5 b Ivar Jacobsen Kjærgaard 1891 Form. Mergell. 28
3 b Andreas Kristensen 1863 Fhv. møller 28
33 Peder Pedersen   1855 Tørvefabrikant 29
3 h Aksel Th. Christ. Lysd. 1896 Cementstøberi 29
10 a Anders Christian Madsen 1863 Landpostbud 30
13 a Johan Mortensen  1864 Mælkekusk 35
-----------------------------------------

1925
Stedbetegnelse    Navn  Født  Stand        0pslag
(matr. nr.) 
Brøndum
 Niels Jespersen  1855 Snedker  4
 Christian Peder Møller 1876 Murer  4
 Mads Rudolf Simonsen 1896 Gartner  5
 Jens Sørensen Aarup 1895 Snedker  9
 Hans Peder Pedersen 1875 Vejmand  10
 
Grove

 Peter Marinus Rasmussen 1886 Stationsforst.  14

 Peder Chr. Nielsen 1849 Smed            15
 
 Alfred Andreas Pedersen 1896 Fiskemand     16


Rettrup

 Esbern Vendelbo  1887 Uddeler  24

 Jens Peter Jensen 1879 Smedemester 26

 Valdemar Ejnar Jensen 1903 Smed  26
 
 Oluf Hanggaard  1902 Vognmand 26

 Laurits Kr.  Vestergaard1888 Skomager 26

 Johannes Jensen  1892 Tømrer  29

 Anders Kristian Madsen 1863 Postbud  34

--------------------------------------------------

1930
Stedbetegnelse    Navn  Født  Stand         0pslag

(matr. nr.) 
Rettrup
 Esbern Vendelbo  1887 Uddeler  7
 Vagn Ottesen Hammer 1904 Vognmand 11
 Peder Pedersen  1875 Slagter  11
 Peder Jensen Vester 1893 Vognmand 11
 Jens Peter Sørensen 1901 Cementstøber 12
 Jens Sørensen Brejner 1869 Murer  13
 Knud Kristian Sampe 1909 Skomager 15
 Viggo Laursen  1895  Vognmand 17
 
Grove  (Ingen stillinger anført – ud over landmænd, arbejdsmænd, præst og degn)

  
Brøndum
 Niels Jespersen  1854    Snedker  28
 Kristian Møller  1876 Murer  28  
 Jens Sørensen Aarup 1896 Snedker  29

----------------------------------------------
 
Selvstændige i Hvidbjerg sogn

1901
Stedbetegnelse    Navn  Født  Stand 0pslag
(matr. nr.)                      (i ”arkivalieronline.dk”)

10 d Peder Marinus Kristensen1866 Murer  38
23 e Ane Elisabet Mikkelsen 1871 Sypige  42
14 a Søren Geertsen Pedersen 1855 Kroejer  59
98 b Peder Jensen Davidsen 1829 Fhv. Smedemester74
1 Niels Kristian Jørgensen1849 Kludesamler-Daglejer
 (Fattighus)   -Fattighjælp 107

-do- Mette Marie Klausen 1847 Håndarbejde 107

1 b Ole Madsen  1835 Vejm.-Kurveflet 119

28 Lars Pherson  1835 Skomager 122

15 Peder Olesen (Mølgaard) 1854 Fiskehandler 125

21 f Jens Peter Mikkelsen 1858 Tømrermester 143

22 A Peder Jensen  1834 Karetmager 168

21 e Anders Peder Pedersen 1866 Møller  171

2 Mette Marie Kristensen 1866 Væverske 177

2 Dorthea Petrine Kriste. 1888 Væverske 177

34 c Jens Peder Villadsen 1871 Smed  213

37 c Anders Hornstrup 1858 Slagter-Maler  240
------------------------------------------

1906
Stedbetegnelse    Navn  Født  Stand 0pslag

(matr. nr.)     

 Lars Pherson  1835 Skomager 7

 Birte Kirstine Nielsen 1835 Væverske 8

14 c Anders Poulsen Dahl 1877 Gartner-Frøavler10

68 c Kristian Simonsen 1875 Murer  10 

 Jakob Peder Poulsen Dahl1879  Gartner-Frøavler11
14 h N. Kresten Vest. Jeppesen1872 Former  14
14 h N. Jeppe Jeppesen 1874 Former  14
14 h Bodil Jeppesen Gaardsted 1884 Sypige 14
14 h Anna Jeppesen Gaardsted 1887 Sypige  14
12 Anders Kristian Madsen 1863 Landpost 14
 Bine Jak. Ki. Hornstrup 1887 Sypige  21
6 e Mette Marie Kristensen 1866 Væverske 22
22 b Erik Andreas Holgersen  1880  Skræddermester 23
18 d Didrik Svindt  1884 Karetmager 23
21 f Jens Peder Mikkelsen 1858 Tømrermester 23
21 f Petra Mette Mikkelsen 1888 Strygejomfru 23
21 e Anders Peder Pedersen 1866 Møller  23
37 c Anders Hornstrup 1847 Slagter  29
 Peder Chr. Andersen Dahl.1846 Slagter  29
43 a Ane Jensine Jensen 1881 Syerske  30
22 b Anders Nielsen  1854 Vejmand  30
34 c Lavst Pedersen Frøslev 1860 Grovsmed 30
 Jakobine Hornstrup 1887 Syerske  32
--------------------------------------------

1911
Hvidbjerg    Navn  Født  Stand 0pslag

(matr. nr.)  
29 Søren Peder Sø. Bønding 1888 Snedkermester 13
1 e Mette Marie Kla. Møller 1851 Håndgerning 13
1 b Jens Iversen Pilgaard 1840 Gartner-Dræningsm.13
 Hans Hessellund  1840 Frøavler 14
27 a Rettrup Kirsten Frøslev 1888 Dameskrædderinde18
27 a Rettrup Martha Jensen Thor1890 Sypige  18
14 c Anders Dahl  1877 Frøavl  22
14 c Jakob Dahl  1879 Frøavl  22
14 t Andreas Pedersen 1869 Landpost 24
14 t Bodil Ped.født Espersen 1878 Brevsamler 24
68 c Kristiane Simonsen  1831 Væver    24
68 c Kristian Simonsen 1875 Murer  24
49 Mads Sørensen (= Bers) 1832 Frugtavler 24
23 a Ane Mikkelsen  1868 Syerske  24
10 b Anders Kristian Madsen 1863 Landpost 24
34 c Laust Frøslev  1860 Smedemester 36
34 c Kirstine Frøslev 1889 Syerske  34
18 d Didrik Svindt 1884 Karetmagermester 36
37 c Andreas Hornstrup 1850? Maler-Slagter 36
-------------------------------------------

1916
Hvidbjerg    Navn  Født  Stand 0pslag

(matr. nr.) 

34 e Marinus Ramsdal  1888 Smedemester 9
37 b Anders Hornstrup  1847 Slagter  11
14 c Anders Dahl  1877 Frøavler 18
6 b Mette Marie Kristensen 1866 Væverske 18
6 b Dorthea Christensen 1888 Håndgerning 20
21 c Anders Jensen  1884 Møller  22
21 ? Mads M. Madsen  1882 Brøndgraver 22
18 c Niels Sørensen  1976 Købmand  22
14 p Andreas Pedersen 1869 Landpost 26
27 d Rettrup Kirstine Nielsen1888 Syerske  28
14 c Jakob Dahl  1879 Frøavler 35
 Laust Frederiksen  1878 Fisker  35
10 b Anders Kr. Madsen 1863 Landpost 39
-------------------------------------------- 


1921
Hvidbjerg   Navn  Født  Stand 0pslag

(matr. nr.)
22 b Peder Kr. Henriksen 1852 Murer  6
37 c Simon Jakobsen   1842 Fhv. Gartner 7
19 a Jens K. Marius Pedersen 1894 Tømrer  7
19 a  Alfred Pedersen  1896 Murer  7
34 c Marinus Ramsdahl 1889 Smedemester 10
22 c Jens Peter Mikkelsen 1858 Snedker  12
18 e Laurits Lauritsen 1882 Sadelmager 12
14 r Anders Poulsen Dahl 1877 Gartner  12
14 m Peder Jensen  1872 Murer  12
6 e Mette Marie Christensen 1866 Væverske 14
21 e Anders Jensen  1884 Møller  17
21 f Erik Holgersen  1880  Skrædder 17
18 d Martin Jensen  1892 Uddeler  19
73 b Mads Olesen  1858 Kirkebetjent 21
14 c Jakob Dahl  1879 Frøavler 22
14 p Andreas Pedersen 1869 Landpost 22
3 Hans Torkild Vedsergaard1897 Lagerformand i 
   Frøforsyningen I Glostrup 26

23 e Peder Pedersen  1875 Slagter  26
29 Søren P. Bønding 1888 Tømrermester 28
15 f Katrine Mølgaard 1898 Kjolesyerske 28
------------------------------------------

1925
Hvidbjerg    Navn  Født  Stand 0pslag

(matr. nr.)

29  Søren Peder Sø. Bønding 1888 Tømrer  5
15 (f) Jette Mølgaard, f. Sø. 1867 Centralbestyr. 7
15 (f) Ole Mølgaard  1891 Chauffør 7
 Kresten Alfred Pedersen 1897 Murer  12
 Egon Peder Bruun Peder. 1906 Skomager 12
 Anders Kristian Nielsen 1896 Smed  12
 Søren Marinus Ramsdahl 1889 Smedemester 12
14 m Peder Jensen  1872 Murer  18
 Anders Dahl  1877 Gartner  20
 Martin Jensen  1893 Uddeler  20
 Laurits Lauritsen 1882 Sadelmager 20
22 e Jens Peder Mikkelsen 1858 Tømrer  23
21 f Erik Andreas Holgersen 1880 Skrædder 23
21 g Anders Jensen  1884 Møller  23
 Andreas Pedersen  1869 Landpost 29
 Peder Pedersen   1876 Slagter  32
---------------------------------------

 

 

1930
Hvidbjerg    Navn  Født  Stand 0pslag

(matr. nr.)

19 d Johannes Andersen Jensen1892 Snedkermester 6

34 b Kristen Olesen Stilling 1998 Smedemester 7
 Marinus Ramsdahl  1889 Fhv. Smedemester10
21 e+g Anders Jensen  1884 Møller  12
14 m Peder Jensen  1872 Murer  14
14 r Anders Dahl  1877 Gartner  14
21 f Erik Andreas Holgersen 1880 Skræddermester 16
22 f  Jens Peder Mikkelsen  1858 Snedkermester 16
18 e Laurits Lauritsen 1882 Sadelmager 17
 Martin Jensen   1893 Uddeler  17
29 Søren Peder Bønding 1888 Tømrer  19
15 f Peder Olesen Mølgaard 1854 Telefoncent. 20
15 f Ane Katrine O. Mølgaard 1898 Syerske  20
15 f Ole Olesen Mølgaard 1891 Bilejer  20
14 c Jacob Peder Poulsen Dahl1879 Frøavler 23
14 p Andreas Pedersen 1870 Landpost 24
14 p Bodil Pedersen  18 Brevsamler

-----------------------------------------------------------------------


 Selvstændige i Krejbjerg 1900 - 2000:


første rubrik er matrikel nr.
den anden rubrik er navnet
den tredie rubrik er året hvor vedkommende er født
den fjerde rubrik er vedkommendes erhverv
den sidste rubrik er sidetallet (opslaget) i Folketællingen på
"Arkivalier-online" på internettet 

Folketælling i Krejbjerg    1901

Matr
9a-    Christen Christensen 1848 møller  56
9a-    Anders Andersen 1899 tangfabrikant  59
7e-    Sejer Andersen Dissing 1871 smedemester 62
8a-    Kristen Nielsen 1861 købmand 65
         J, Kristian Kristiansen 1887 slagter 80
41a-  Søren Kr. Sørensen 1882 fisker 95
9e-    Peder Jensen 1893 postbud 101
        Ane Sine Petrine Jensen 1856 dameskræderinde 101
         Madsine Margrethe Jensen 1850 maskinstrikkerske 101
30b- Else Marie Nielsen, 1874 lærerinde 110
        Jens Laursen Væver 1822 fisker 134
41b- Martinus Jensen 1871 fisker 140
22c- Jørgen Eskildsen 1842 fisker 161
22c- Niels Kr. Eskildsen 1880 fisker 161
        Margrethe Jensen 1852 kogekone 170
65a- Søren Kr. Nielsen 1823 murermester 215
14e- Else Sørensen 1872 væverske 218  
        Kirsten Sørensen 1879 væverske 218
        Jens Poulsen Wintrup 1879 skolelærer 227
7a-   Jens Andersen 1861 murer 287
8z-   Jens Kristian Pedersen 1874 fisker 299
        Laust Laursen DAhl 1864 landbruger og fisker 302
16b- Niels Poulsen 1868 landbr. og fisker 305
        Frederik Frederiksen 1869 fisker 308

Folketælling i Krejbjerg   1906:

Matr.nr
9a-    Kresten Krestensen 1848 møller og bager 8
52b- Jens Povlsen Vintrup 1879 lærer 11
7a-    Niels Larsen 1879 smedemester 11
10a- Anders Hansen Andersen 1864 kreaturhandler 14
         Mariane Jørgensen 1872 væverske 25
2b-   Bodil Nielsen 1829 vævekone 26
3f-   Chr. Nielsen 1861 købmand 26
8b-  Andreas Pedersen Vittrup 1866 snedker 27
42a- Jenss Laursen Væver 1822 fisker 27
14g- Frederik Frederiksen 1868 fisker36
        Søren Kr. Sørensen 1884 skomager 36
8g-  Jens Kr. Pedersen 1874 fisker 39
7a-  Jens Andersen 1861 murermester 39
       Anders P. Larsen 1879 skomager   45
        Jens Pedersen 1845 fisker 45
41a- Martinus Jensen 1871 fisker 45
25e- Jens Kristiansen 1887 slagter 46
41a- Søren Kr. Sørensen 1866 fisker 47
22a- Niels Kr. Eskildsen 1880 murermester 50
8b-  Søren Dahl 1858 fisker 52

Folketælling i Krejbjerg    1911:

Matr. nr.
17f-  Anders Kr. Andersen 1878 mejeribestyrer 7
52b- Karen Marie Lund 1889 lærerinde 8
49-  Ane Kirstine Nielsen 1869 lærerinde 12 
43b- Kristian Jensen Vejle 1856 fisker 16
42b- Søren Eskildsen  1858 snedker 16 
41a- Søren Kr. Sørensen 1868 fisker 16
42c- Johannes Johnsen 1885 snedker 19
35k- Peder Jørgensen 1880 købmand 19
39c- Mariane Magnussen 1854 vævekone 19
41b- Martinus Jensen 1878 fisker 19
24b- Elenius Andersen 1863 murer 24
10d- Jens Peder Frederiksen 1845 stenhugger 27
     Eskild Jespersen 1838 fisker 26
10n- Jesper Eskildsen 1879 fisker og husmand 36
5z-  Kresten Krestensen 1848  snedker 43
29a- Bodil Nielsen 1839 varmerulle 43
8a-  Jens Pedersen 1859 uddeler 44
7f-  Niels Larsen 1879 smedemester 44
7f-  Niels Kr. Sørensen Møller 1890 træhandler 44
9e-  Niels Anthon Olesen 1871 mølleejer 45
18a  Jens Peder Nielsen 1884 murer 48
 

Folketælling i Krejbjerg   1921:

Matr.nr.
35a- Kristian Møller 1890 lærer 13
18k- Johannes Johnsen 1880 snedker 17
41-   Kr. Vejle 1887 fisker 18
7f-   Jens Andersen 1863 murer 23
9f-   Dagmar Skov 1900 dameskrædder 26
       Jens Kr. Sørensen 1857 fisker og landm. 27
32b- Birthe Marie Kristensen 1891 dameskrædder 27
       Hilda Kathrine Henriksen 1898 dameskræder 28
      Ane Kirstine Nielsen 1860 lærerinde 29
      Kirsten Marie Kristensen 1891 lærerinde 33
      Johanne Andersen 1877 centraldame 34
      Elise Dahlgaard 1896 lærerinde 34 
7b- Niels Larsen  1879 smedemester 35
9e- Hans Hansen 1888 landpost 36
2c- Magnus Madsen 1888 uddeler 37
      N. Kr. Møller Frederiksen 1896 37
      Kresten Krestensen 1848 tømrer 37
     Anders C. Andersen 1872 mejeribestyrer 41

Folketælling i Krejbjerg   1925:

Matr, nr.
9b-  Hans Kr. Hansen 1888 landpost 8
7f-  Niels Larsen  1879 smedemester 8
2c-  Magnus Madsen 1888 uddeler 8
8a-  Bennet Lauridsen 1895 købmand 9
17k- Niels Kristiansen 1883 vognmand 12
17i- Bertel Andersen 1889 murer 12
17k- Anna Brunsgaard 1864 strygejomfru 13
19b- Anders Kr. Andersen 1878 mejeribestyrer 13
1f-  Peder Kjeldsen  1878 landmand og fragtkusk 17
22a- Marinus Larsen Skov 1871 fisker 21
24b- Marie Sørensen  1897 syerske 22
41c- Kristian Vejle 1882 fisker 31 
     Kristian Mouritsen 1884 lærer 33
52b- Lars Peder Jensen 1893 lærer 36
14f- Elise Clausen 1896 Lærerinde 41
42c- Johannes Johnsen 1888  snedker 41
13c- Peder Nielsen Kjeldgård 1867 snedker 50

Folketælling i Krejbjerg    1930:

Matr, nr.
     Benneth Laursen 1895 købmand 7
     Niels Larsen  1879 smedemester 7
     Niels Kristiansen 1883 vognmand 8
     Mads Mogensen Madsen 1881 brøndgraver 8 
     Andreas Laursen 1854 slagter 9
     Søren Gade 1878 agent 9
     Bertel Andersen 1889 murermester 9
     Ane Brunsgaard 1864 strygerske 9
     Hans Kr. Hansen 1882 Landpost 11
     Martinus Jensen 1891 skorstensfejer 12
     Magnus Madsen 1888 uddeler 13
     Jens Damgaard 1892 kirkebetjent 13
     Ingvard Iversen 1890 fisker 16
     Niels Paulsen 1868 vejmand 17
     Søren Eskildsen 1868 vejmand 17
     Niels Juulsgaar 1906  godsagent 19
     Johannes Johnsen 1880 snedkermester 19
     Marinus Iversen Skov 1891 fisker 21
     Elise Clausen 1896 lærerinde 33
     Anders C.Andersen 1878 mejeribestyrer 38



Selvstændige i Lihme 1900 - 2000:

Selvstændige i Lihme 1901:
 
Matr.nr.    Født     Erhverv         Opslag
Ålbæk ejerlav:
13 - Kristen Nielsen   1840 Bådbygger  55
9b  -Peder Jensen   1858 Fisker   57
5e - Andreas Johansen Maul  1866 Fisker   66
11-  Mette Johanne Andersen  1840 Væverske  70
11-  Mette Johanne Jensen Aggerholm 1882  Syerske  70
6  - Inge Marie Jakobsen  1839 Syerske   73
9  - Laurits Jensen   1851 Fisker   75
5  - Søren Thomasen   1868 Fisker   81
5  - Mads  Peder Jensen  1859 Fisker   84
Lihme ejerlav:
6  - Niels Jensen   1875 Smedemester  127
6  - Kristen Nielsen   1872 Smedemester  130
6  - Jens Kristian Jensen  1866 Brugsuddeler  133
5b - Peder Kristian Jensen  1857 Mælkekusk  271
1b - Kristen Nielsen   1853 Fisker   307
Kås mølle -  Niels Nielsen   1857 Møller   331
Forskolen-  Frederikke Nyborg  1872 Forskolelærerinde 337
6  - Villads Sørensen  1849 Bager   340
7d  -Lars Jensen   1865 Skomager  343 
?   - Anne Marie Andersen (hustru) 1872 Strikkerske m.      
                                                        maskine 343
15c-  Poul Isak Kristensen  1863 Murer   370
11  - Johannes Bundgård  1865 Bagermester  373
15  - Kristen Sørensen  1837 Skrædder  382
 ? -   Kirstine Marie Nielsen  1849 Syerske   382
Gaden  - Kristen Olsen   1871 Træhandler  385
             Jensine Jensen (hustru)  1872 Væverske  385
Gaden -  Kristen Pedersen  1845 Fiskehandler  391
? -    Ane Marie Jensen (hustru) 1869 Skrædder  394
7 -  Hansine Marie Lundberg f. Hansen1850 Brevsamler  397
?  - Christen Hansen   1855 Dagvognskører  400
7f - Maren Katrine Gjede  1879 Skrædder  403
7  - Christen Pedersen Sinding 1861 Landpost  406
 ? -  Mette Kirstine Sørensen  1852 Vaskekone  391
Smedemark ejerlav:
5b-  Jens Peder Jensen  1860 Fisker   145
5b - Maren Nielsen (hustru)  1868 Væverske  145
5a - Kirsten Mikkelsen  1827 Væverske  151
2c - Jens Nielsen Kjærsgård  1874 Købmand   154
3b-  Niels Kristian Nielsen  1858 Fisker   160
3c - Jens Nielsen   1858 Snedker   163
4b  -Maren Kirstine Andersen  1859 Væverske  184
Vadum ejerlav:
8  - Poul Kristian Andreas Jensen 1869 Smedemester  196
-? - Johanne Kristensen (hustru) 1870 Syerske   196
8b-  Jens Hinnerup Andersen Nielsen 1872 Fisker   199
7q - Laurits Johansen  1859 Drainingsmester  208
 
Nørhede ejerlav:
2  - Jacob Christian Jørgensen 1843 Fisker   226
2  - Johanne Nielsen (hustru) 1852 Væverske  226
2  - Peter Kristian Anton Pedersen 1871 Fisker   232
2f-  Niels Peder Pedersen  1871 Fisker   235
2g -Jens Kristian Nielsen Dahl 1853 Fisker   238
2g -Lausine Nielsen (hustru) 1856 Væverske  238
1e- Niels Andersen Dalberg  1876 Lærer – Ålbæk skole 244
?  - Peder Olesen Jensen  1850 Fisker   250
? -  Kirsten Marie Olesen  1879 Sypige   250
Øster Hærup ejerlav:
2c - Kresten Kristiansen  1841 Snedkermester  322
17 - Peder Kristian S. Overgård 1864 Skolelærer  334
7c - Niels Nielsen Nygård  1867 Sadelmager  394
Sønderhede ejerlav :
1 -  Niels Nielsen Dahl  1855 Grovsmed  457
4  - Kresten Nielsen   1844 Fisker   475
2  - Jens O. Jensen   1871 Fisker   508
2a2l  Anders Peder Andersen  1856 Fisker   523
?  - Peder Pedersen Schmidt  1874 Fisker   532
?  - Jens Lindbjerg Pedersen  1871 Fisker   541
?  - Harald Boje Jensen  1877 Fisker   541
 
 
       
Selvstændige i Lihme 1906:
Matr.nr.  Navn  Født  Erhverv   Opslag
Sønderhede ejerlav:
? -  Niels Nielsen Dahl 1855 Smed  5
1a-  Jesper Pedersen         1857 Urmager  6
? -  Niels Marinus Nielsen 1877 Fisker  7
? -  Niels Nielsen         1879 Murer  10
2c - Niels Sørensen         1868 Fisker  10
? -  Christian Christiansen 1878 Fisker  11
2b-   Peder Pedersen Schmidt 1873 Fisker/L 11
4b - Jens Lindberg Pedersen 1871 Fisker/L 12
? -  Niels Bertelsen         1877 Tømrer  1
Vester Hærup ejerlav:
? -  Marinus Sommerby 1878 Fragtkusk 33
 ? - Kristen Nielsen         1872 Fisker  34
Vadum ejerlav:
1b-  Anders Kristensen 1874 Fisker  40
? -  Søren Kristian Kristensen 1886 Fisker 40
Nørhede ejerlav:
2b-  Peter Kelsen         1879 Fiskehandler 40
2j - Niels Peter Pedersen 1870 Fisker  43
2i - Peter K.A. Pederseen  1871 Fisker  43
? -  Jens  Kristian Dahl 1873 Fisker  49
? -  Niels Jensen Dahl 1885 Fisker  49
2e-  Jacob Jørgensen         1888 Fisker  49 
 ? - Mogens Madsen         1853 Brøndgraver 50
Ålbækejerlav:
 ? - Jeppe Pedersen         1825 Fisker  72
9c-  Peter Jensen Strøm 1858 Fisker  43
9f-  Laurits Jensen         1851 Fisker  64
18q-  Jens Hinnerup Andersen 1872 Fiskehandler 46
1a-  Karsten Sørensen (log.) 1872 Fisker  46
1a-  Søren Sørensen (log) 1885 Fikser  46
5i-  Thomas Sørensen (søn) 1868 Fisker  50
? -  Svendborg Jensen  1857 Skolelærer 50
5a - Ole Peter Olsen         1881 Fisker  51
 ? - Karen Jørgensen         1883 Syerske  51
 ? - Jacob Jørgensen         1865 Sognepræst 54
9  - Maren Kirstine Husted 1855 Væverske 58
Lihme ejerlav:
? -  Jens Peter Jensen 1874 Fisker  30
? - Johanne Kristensen 1841 Kogekone 30 
? -  Niels Nielsen         1857 Mølleforpagt. 72
? -  Jens L. Andersen 1875 Bager  75
? - Gudike Kristensen 1880 Vognmand 75
6h-  Thomas Laursen Baunsgård1880 Vognmand 75
6  - Jens Kr. Jensen         1866 Uddeler  75
15b - Kresten Sørensen 1837 Skræderm. 78
? - Kristen Sørensen 1887 Skr./musikker 78
? -  Johannes B. Iversen     1865 Bagermester 79
? - Jens Peter Jensen 1854 Tækkm./Fisker 79
? -  Maren K. Andersen (h) 1850 Strikkekone     79
6h-  Kresten Jensen Ravn 1877 Smedemester 75
6b-  Karl Laursen Godsk 1975 Manufakturh. 75
6e-  Kresten Hansen         1853 Vognmand 75
15c- Poul Isak Kristensen 1863 Murer  59
15-  Niels Kristian Nielsen 1869 Fisker  59
 ?-   Kristian Madsen         1864 Fisker  59
6c-  Severine K. Kristensen 1878 Sypige  59
2e-  Jens Nielsen Kjærsgård 1874 Købmand  67
? -  Hansine Marie Hansen 1850 Brevsamling. 80
2s-  Niels Nielsen Nygård 1867 Sadelmager 80
2s-  Ane Marie Møller (H) 1869 Skræderinde 80
7e-  Kristen Jeppesen 1849 Gravkaster 80
7e-  Mette Marie Vistisen (h)1849 Væverske 80
7b-  Hans Kristian Johansen 1879 Skomagerm. 80
? - Mette Karoline Sørensen 1852 Vaskekone 83
? -  Søren Ravn Pedersen 1885 Fisker  83
6h-  Else Kristensen Skovgrd 1881 Syerske  83
? -  Mathilde Pedersen 1889 Syerske  83
Smedemark ejerlav:
5b-  Niels Kristian Nielsen 1858 Tækkemand 71
3a-  Jens Nielsen         1859 Snedkermester 71
? -  Kirsten Jensen         1840 Væverske 70 


Selvstændige i Lihme 1911:
Matr.nr.       Navn        Født      Erhverv       Opslag
Sønderhede:
1f - Niels Nielsen   1855 Smed  6
1a-  Jesper Pedersen   1857 Urmager  7
2c-  Marinus Christensen  1885 Fisker  7
2f - Jens Christian Henriksen 1858 Fisker/teglb. 8
2k-  Niels Sørensen   1869 Fisker  11
2n - jens Jensen   1871 Fisker/landbrug 12
1a - Christen Nielsen  1872 Fisker  16
Lihme:
?- - Else Christensen Storgård 1881 Syerske  37
? -  Johanne Marie Nielsen  1866 Mølleforpagter 41
? -  Christen Pedersen  1845 Fiskehandler 41
11-  Johannes Bundgård  1865 Bagermester   42
3m -Søren Mark Kristensen  1846 Murermester 42
? -  Jens Hinnerup Andersen Nielsen 1772 Fisker  43
? -  Mads Emanuel Hansen  1878 Fisker  46
6h-  Anders Sørensen Møller  1879 Murermester 66
? -  Jens Nielsen   1858 Tømmermester 66
6i - Kresten Hansen          1855 Vognmand 65
? -  Peder Jørgensen   1881 Smedemester 65
6m-Jens Kristian Jensen  1866 Uddeler  69
6q- Jens Peder Andersen  1875 Bagermester 69
? -  Kristian Kristensen  1879 Dagvognskører 69
? -  Gudike  Kristiansen  1881 Vognmand 69
18-  Søren Jensen Gjedde  1869 Træhandler 41
? -  Marie Jensen   1887 Lærerinde 38
7e- Niels Nielsen Nygård  1867 Sadelmager 38 
16- Christen Sørensen  1887 Skrædder/musiker36
5b- Jeppe Christian Olesen  1876 Mælkekusk/landb.33
? -  Rasmus Marinus Christensen 1887 Snedker/landbr. 19
Smedemark:
2e-  J.N.Kjærsgård   1874 Købmand  20
6d-  Kresten Jensen   18?? Detajlist/landb.21
3d-  Jens Peder Jensen  1854 Fisker  65
Vester Hærup:
1g-  Christian Christensen  1873 Fisker/teglvæ. 8 
1e-  Niels Madsen Jensen  1869 Fragtkører 52
? -  Jens Nielsen   1855 Fragtkører 61
Ålbæk:
? -  Laurits Jensen   1851 Fikeri / havebr.72
8b-  Kirsten Nielsen   1876 Vask og stryg 80
2 -  Jacob Jørgensen   1865 Præst  80
? -  Johanne Katrine Hansen  1875 Hønseri  83
? -  Søren Ravn Pedersen  1885 Fisker  86
? -  Thomas Sørensen   1868 Fisker  86
? -  Thomas Dalgård   1890 Bogbinder 86
Nørhede:
? -  Jens Christian Nielsen Dahl 1857 Fisker  90
? -  Søren Mikkelsen   1861 Skomager 96
? -  Poul Pinnerup   1869 Smed / Landmand 96
? -  Niels Christian Nielsen  1869 Fisker  100
? -  Laurits Andersen   1875 Fisker  100
? -  Peter Jensen Strøm  1858 Fisker/landbrug 100
? -  Karsten Sørensen   1872 Fisker  100
? -  Laurits Brunsgård  1886 Fisker  100
? -  Peder Christian Anton Pedersen 1871 Fisker  101  Jens ? - ?  - Christian Jensen  1882 Fisker  101 
? -  Peder Christian Jensen  1888 Fisker  101
? -  Søren Christian Christiansen 1886 Fisker  101
? -  Anders Kristiansen  1879 Fisker  101

Lem      navn    ,   fødselsår,     stilling     opslag

1901

K.  M.  Olesen   1840   teglværksejer   31
Martin Olesen   1870   fabrikant   34
Peder Chr. Pedersen   1880     fisker    40

Laurits N. Laursen,   1881,    slagtermester  52

Karl Graversen,   1860   landpost   55

Jens Kr. Christensen   1861 skolelærer   64

Louise Larsen    1857   lærerinde    67

Niels Madsen    1856    gartner    106

Anders Mortensen,    1834    snedker    121

Laurids Kristiansen   1845   møller og slagter    124

Marinus Johannesen,    1873    Brolægger    136

Johanne Mikkelsen,   1830    væverske    139

Karl  Kreiberg    1865     smed    145

Kresten Nielsen,   1878   snedker    166

Ole  Christensen   1847    fyrbøder   176

Niels Tolstrup Pedersen,    1872    væver    277’¨

Knud Godtfred Knudsen   1862    præst    286

Jens Sørensen Knudsen   1857   murermester    292

Kristian Lundh    1870    Læge    295

Jens Kristian Friis         uldhandler    316

Kristian Madsen Jensen    1872    slagtermester    319

Johanne Frederikke Udh Fogh    1858    jordemoder    322

Lars Chr. Andersen    1861   vognmand    325

Anders Kristjan Nielsen    1865    bagermester   328

Niels Kristian Knudsen Strøm  1860    landpost    337

Anders Kristian Andersen    1878    grovsmed   340

Ole Chr. Christensen    1883    tømrermester   343

Niels Chr. Johansen    1850    snedkermester    346

Jens Pedersen    1844    Centralbestyrer   349

Niels Sørensen    186    skrædermester    352

Jakob Nissen   1870   Karetmager    355

Niels  Esekiel  Jensen     1862    sadelmager    361

Svenning  Kr.  Jensen    1872   malermester    364

Søren Nissen    1841    karetmager    367

Peder Larsen   Bro    1852   bager    373

Christian Vilhelm  Løngaard   1858   postbud    427

Niels Christian Nørgaard   1846     lærer    439

Jens Peder Andersen   1842    fattiggaardsgestyrer    442

Peder Kristian  Sørensen Holt   1867     smedemester     451

Niels Bak Jensen    1860     mejeribestyrer    472

Søren Mark Jensen    1866    murermester    481

Laurs Peder Andersen    1877    murermester   520

Kristian Pedersen Højgaard    1873    Møller    532

 

 

 

1906

Niels Haugaard  Jørgensen    1869    post    6

Marius Olesen    1870    teglfabrikant    22

Karl  Graversen    1870   1860    23

N.  P.   Nielsen    1888    fisker    31

Jens Kristianj Kristensen    1861    32

Louise Larsen    1883    lærerinde    32

Mariane Sørensen     1885    sypige    41

Jens Kr. Laursen      1882    slagter     45

Thora Jensen  Møller     1844      syerske    46

Kristian Sigumfeldt    1869    præst     49

Lars Chr.  Andersen    1862    Møller     56

Jens  Knudsen    1848    Købmand      56

Karl Knudsen      1885    urmager     56

Jørgen Christian Barkal    1874    læge    56

Katrine Nielsen    1883     strygejomfru    56

Niels Schjønning   1876     skomager    56

Ole Christensen    1863     snedkermester    56

Carl Jensen    1886      uddeler       56

Jens Laursen Hall       1860     post    56

Johanne Frederikke Udh    1847    jordemoder    57

Anders Chr. Nielsen    1865   bager     60

Johanne Laursen    1864     detailist     60

N.   Chr.  Johansen    1851     snedkermester    60

Peter Christensen     1867   murer    60

Anders Chr. Ladefoged    1872     60

Marie Andersen     1833     væverske     61

Jens Pedersen    1844     træhandler    61

Jacob Nissen     1871      karetmager     61

Søren Nissen      1841    karetmager     61

Laurits Nicolai Laursen     1881     slagter    61

Niels  Esekiel Jensen     1862     sadelmager    61

Christian Larsen Vilhelmsen     1878    vognmand    62

Svenning Chr. Jensen     1873     malermester    62

Karen Jensen     1884    sygeplejerske     62

Elise Marie  Nielsen    1870    væverske    65

Niels Nørgaard    1845    lærer      66

Anne Kirstine Villadsen             syerske    66

Anna Villadsen                            syerske   66

Kristian Andersen    1878     murermester     66

Kristian Pedersen Højgaard     1848    møller     66

Maren Primdahl       1880     syerske     66

Mathias Mathiasen    1880  tømrer     70

Kristian Nielsen Primdahl     1878   smedemester     70

Niels Bak        1860    mejeribestyrer      70

Knud Madsen Agerholm     1882     bødker     70

Andreas   Sørensen       1841    fisker      73

Lars P. Andersen     1840     murermester     74

Søren Mark Jensen      1867     murermester    78

 

1911

 

Karl August Jespersen    1873     fisker     6

Karl Graversen     1860     post    9

Jens Kr. Kristensen    1879      fisker    12

Johanne Brunsgaard      1858    sygeplejerske    13

Niels Peder Nielsen    1895    fisker     17

 Jens Kristian Kristensen     1861    lærer    17

Ole Chr. Christensen    1863     snedkermester      26

Mariane Ladefoged    1843    modehandler     26

Niels Schjønning     1875    skomager     26

Niels Peder Thomas Pedersen    1866    læge    27

Karl Madsen      1882     skomager      29

Kjerstine Jensen    1885     syerske    29

Søren Kristensen    1886     tømrer    32

Jørgen Nielsen  Eising    1877   murer    35

Kristen Nielsen     1883    snedker    35

Mariane Sørensen   1886    syerske    35

Laurits Kr. Kristensen    1878   møller    35

Niels Nørgaard     1852    lærer      44

Peder Christian Sigumfeldt   1862   præst    48

Karen Nissen    1875    karetmager     51

Christen Gynthersen    1867    urmager     51

Svenning Kristian Svenningsen     1878    malermester    51

Søren Nissen     1871    karetmager    51

Peder Christensen      1863      murermester      51

Andersine Christensen    1861    fotograf     51

Kristian Madsen    1884     gartner     52

Anders Kristian Nielsen    1865    bagermester    52

Kristian Bæk Grundvad   1889    slagtermester    52

Jens Pedersen    1848   købmand      52

Mariane Pedersen    18545    centralbestyrer    52

Lars Møller Knudsen    1846     træhandler      52

Dorthea  Brunsgaard    1890    strygerske     52

Niels Christian Johansen   1858   smedemester   53

Kristian Larsen Villadsen   1878    vognmand   53

Christen Andersen   1878  murermester   56

Carl Jensen    1881   uddeler   56

Marie Miltersen   1874   syerske   56

Lars Kristian Andersen   1861    møller   59

Carl Valdemar Nielsen   1881    smedemester   64

Carl Knudsen   1885    urmager    64

Niels Sørensen    1878    træhandler   64

Kristen Mortensen    1878   købmand   65

   Hans Jørgen Hansen      1864  Jordemodermand   65

Kirsten  Hansen   1860   jordemoder   65

Mette Johanne Laursen   1864   brevsamler   65

Mariane Andreasen Godsk   1865   syerske   65

Karl Kristensen Kreiberg   1865   smedemester  65

Peder Kristian Brunsgaard   1878   slagtermester   66

Ane Marie Andersen   1885   væverske   66

Peder Kristian Lynggaard    1866   malermester   66

Niels Peder Pedersen Ramsdahl   1879   skræddermester   66

Karl Peder Augustinus Nielsen    1889    murer   69

Mikkel  Kr. Jespersen    1868    fiskehandler   70

Laust Peder Andersen    1849    murer    70

Elise Marie Nielsen   1871    væverske   71

Ane Kirstine Pedersen   1889   lærerinde   74

Helene Mark Jensen   1892    syerske    74

Kristian Pedersen Højgaard   1843    møller   74

Dorthe Bertelsen   1858    syerske   79

Niels Bak     1868    mejeribestyrer   89

Rasmus Pedersen   1881    snedkermester   79

Niels Christian Volk Hansen    1878   teglværksfabrikant   90

 

 

Lem   1921

 

3i    Johannes  Davidsen   1902   mekaniker   7

       Maria  Haugaard Jespersen   1896   sygeplejerske   13

8o   Marie Pedersen    1885   manufakturhandler    20

2f   Peder Kr. Brunsgaard   1875    fiskehandler   21

1k   Anders Kristen Nielsen   1865    bager   23

       Kristian Kr. Pedersen   1891   landpost   23

1d   Karl Pedersen    1872    elektriker   23

1e   Carl Jensen    1881   uddeler    23

1t    Niels Peder Ramsdahl   1878    skrædder    24

1i    Jesper Pedersen    1857    urmager    24

1u   Mariane Jensen     1850    centralbestyrer    24

1z    Jens Møller Knudsen   1841    træhandler   24

       Kresten Andersen   1878   købmand   24

       Søren Niessen   1841    karetmager    25

       Kresten Villadsen   1878    vognmand    25

1b   Henrik   Birk   1865     dyrlæge    25

1k    Svenning K Svenningsen    1873   malermester   28

        Toft Pedersen       1885  tømrer    

1m   Kristian Bollerup   1888   lærer   39

8r     Knud Agerholm    1882    cykelhandler   43

         Søren Mark Jensen    1866    fisker    47

         Anton Kr. Pedersen     1884    mejerist   48

8b    Kristian Nielsen Stampe   1883    blikkenslager   48

         Mathias Mathisen    1886    snedker   48

         Jacob Nissen    1871   karetmager    51

         Thomas Jacobsen    1883     slagter    52

         A  jensen    1862    sadelmager   52

10i     Niels Kr. Jensen    1860    kirkebetjent   55

1n    Karl Valdemar Nielsen   1861    smedemester    57

1u    Karl Knudsen     1845   urmager    57

         Laurits Laursen   1841    slagter    58

 

         Karl Krejberg      1866    smedemester    58

         Jens Peder Pedersen    1848   luftledningsmand   59

         Maren Iversen    1844     skrædder    59

         Niels Johannesen    1872    skomager   59

         Peter Knudsen    1871   murermester    59

7f      Peder Johannes  Krestensen    1874   murermester    61

         Karl Laursen    1888   murermester    61

          Martin Schøning   1889    skrædder    61

         Marius  Sejberg     1888     malermester   61

         Jesper Kr. Høgh    1887   læge   61

         Ole Kristensen    1885    tømrermester    62

         Peder Pedersen    1888    gartner   62

         Knud Nautrup    1879     automobilfører    63

         Jeppe Kr. jepsen     1866     skrædder     63

         Ingvard Andersen     1895    tømrermester    65

         Hanne Goul Kristensen   1893    organist   66

         Jens Kristian Kristensen   1861    lærer    66

1j      Kresten Gynthersen    1869    urmager    66

         Åge Gynthersen    1904    fisker    66

1c     Anders Nielsen     1870     fisker     68

1a     Bertel Bjerre    1878    oræst    75

         Niels Kr. Eskildsen    1879    murer    77

 

         Lem    1925  

 

 5e    Ejler Johannes Olesen    1893   fisker    26

18 i   Niels Chr. Sørensen    1870     fisker    50

          Marie Nymann     1868    vaskekone    50

          Niels Strandby Hansen        murer        53

1a      Christen Bjerre    1898   præst   61

         Ingvard Andersen    1895    murer    62

          Carl Jensen    1881   uddeler     62

1x     Karl Krejberg    1885    smedemester   63

1n     Jesper Pedersen    1857    urmager     63

1e     Mette Kirstine Jensen   1889    centralbestyrer   63

          Kresten  Andersen    1848    træhandler   66

          Arne Langhoff   1900    murer    66

1af    Ch. Svenningsen    1893   maler    66

          Jeppe Andreas Jeppesen   1851    skrædder    66

          Niels Nørgaard    1868    tømrer    66

          Anders Kr. Nielsen     1864    bager    67

7d     Martin Schøning    1881   landpost    73

1f      Karl Andersen    1858   murer   73

1ak   Peder Pedersen    1888   gartnern   76

         Johannes Knudsen     1898    uddeler    76

1g     Niels Schøning    1875   landpost    76

1u     Marinus  Sejbjerg   1858    maler    57

1c     Søren Kristian Olesen   1876    vognmand   77

1n    Kristian Kristensen Sinding     1898    snedker   77

1i     Johs. Kristensen Høgh    1884   læge    78

      Anna Marie Friis    1870    manufakturhandler   78

7a  Laurids Birch    1886     dyrlæge    78

      Laurits Nicolai Lauritsen     1891    slagter   81

1k   Hakon Lauritsen     1901    elektriker    82

        Maren Kathrine Pedersen Sørensen   1885    boghandler   82

1m   Karl Knudsen     1885    mekaniker   83

1n    Karl Valdemar Nielsen   1885    tømrer   83

        Niels Johansen   1898    skomager    87

        Kristian Villadsen    1878    vognmand    88

        Thomas Jacobsen    1889    slagter    88

        Peder Andersen     1887    centralbestyrer    88

         Hans Jensen          1898   post    88

11f   Peder Pedersen     1889   fiskehandler     89

11i   Søren Nissen                        karetmager    89

11u   Jacob Nissen                       karetmager    89

        Mads Toft Pedersen               tømrer       89

        Niels Chr. Eskildsen    1880    murer     92

         Ole Skov               1890    murer      92

11m  Evald Simonsen     1898   barber    93

11ad   Niels Johannesen     1880   kirkebetjent    93

10i   Peder Kristensen    1867   murer    93

10m   Valdemar Bertelsen    1889   købmand     93

10b    Hans Jørgen Hansen   1864   jordemodermand  93

10b    Kirsten Hansen    1888     jordemoder    93

           Knud Knudsen     1904    bilkører     94

         Herman Christensen Fryd   1903    skrædder   94

        Johannes Boel    1880     kørende  post    98

        Anna Mikkelsen     1903     syerske     98

8i    Nielsine Hansen    1890    syerske     99

        P. Chr. Bollerup     1888   lærer    102

       Kresten Pedersen Højgaard   1848    møller   102

      Niels Esekiel Jensen    1867   sadelmager   104

       M.  Hald     1899    stationsmester    104

      Else Marie Keldsen    1895   lærerinde   104

      Anton Kristian Pedersen    1888   mejeribestyrer   108

8v    Mathis Mathisen   1858    snedker    109

8k    Knud   Agerholm   1882    mekaniker   109

        Søren Mark Jensen     1860   murer    109

 

Lem     1930

 

1k    Åge Gynthersen    1900   fisker     25

1g    Anders Nielsen    1869     fisker     25

        Kresten Madsen Haritz    1897   fisker    25

         Mads  Dahl Jensen    1900    murer   35

        Holger Rasmussen     1902    præst    41

        Peder Johan Vestergaard    1904   bager   44

        Carl Jensen     1881   uddeler     44

1r     Carl Krejberg    1868    smed    45

         Kirstine Jensen    1888    centralbestyrer    47

         Laust Raun    1880     fiskehandler   48

1n    Harald Rasmussen    1899   maler    48

1n    Ingvard Nielsen     1891    vognmand    49

1m   Aage Pedersen    1899    snedker    49

1p    Anna Christensen   1891    forretningsbestyrer    49

        Morten E. Morthensen  1906   maler    50

1v    Niels Schøning    1875    landpost    52

1n    Ove Partsch      1890    læge    52

7b    Mikkel Friis Pedersen    1886    dyrlæge    52

7d    Martin Schøning    1888    post     52

7f    Carl  Larsen   1888   murer    53

7e   Peder Johannes  Christensen     1898    murer   53

        Johannes Knudsen     1898    uddeler      53

1b    Carl  Graversen      1891    vejmand    53

        Carl Valdemar Nielsen    1881    tømrer   54

1n    Carl Knudsen     1885    urmager     54

1by   Marinus Nielsen     1903    snedker    56

        Laurits N. Lauritsen     1881    slagter     56

        Kresten Mortensen     1878   købmand    56

        Jacob  Nissen    1891     karetmager     59

        Th  Jacobsen     1889    slagter     59

        Marie Dorthea Pedersen    1878    foredragsholder    59

3d   Niels Johannesen   1893    skomager    59

        Niels Esekiel Jensen    1862   sadelmager     60

       Jeppe Jepsen     1896   skrædder     60

        Kristian   Villadsen    1878    vognmand    60

       Kresten  Ramsgaard   1878    vejmand    61

       Mads Toft Pedersen    1887    tømrer    61

       Niels Kristian Eskildsen    1800    murer    63

       Arne Mikael Andersen      1902    chauffør    63

       Martin Valdemar  Kjær   1892    instalatør    63

      Peder Christian Andersen    1897   cementstøber   63

       Peder Christian Brunsgaard   1875    fiskehandler   63

      Niels Kristian Andersen    1878   barber    64

      Harald Johan Jensen   1902    sadelmager    64

10k   Carl Andersen     1906   postkører    64

         Jacob Maltesen    1881    trikotagehandler    65

       Peder Sørensen      1898    bilkører     65

      Karen Linde Sørensen   1900   jordemoder    65

      Kresten M. Hald     1897   stationsmester     68

10 p   Ane Oline Nielsen Brunsgaard   1886   hønseriejer   71

     Viggo   Andersen    1904    børstenbinder    71

    Eivind Poulsen    1898   chauffør   71

    Poul Chr. Bollerup    1898    skolelærer    71

     Else Marie Kjeldsen   1895   lærerinde    71

    Marie   Larsen    1900   damefrisør    71

    Kresten Pedersen    1878     slagter   73

     Chresten  Pedersen    1898    mejerist   74

8n    Mathis Mathisen    1880    snedker   75

8r    Knud  Agerholm     1888   mékaniker   75

8m   Kresten  Stampe    1882    blikkenslager    75

Søren Mark Jensen    1866     murer    81

 

 

 

             

 

 

 

 



Selvstændige i Lihme 1921:
Matr.nr.    Navn       Født     Erhverv      Opslag
Ålbæk:
? -  Søren Mark Kristensen  1846 murer  16
2 -  Jacob Jørgensen   1865 Præst  57
8b-  Kirsten Nielsen   1875 Strygerske 57
18c- Laurits Andersen  1877 Fisker  60
? -  Thorvald Jensen   1890 murer  62
4d- Ingvard Iversen   1890 Fisker  64
4c-  Niels Kristian Nielsen  1887 Fisker  64
13-  Kristen Nielsen Trædup  1840 Skibstømrer-aft 64
9h-  Laurits Jensen   1852 Fisker  67
9c-  Peder Jensen Strøm  1858 Fisker/alderdom.67
? -   Niels Peder Husted  1890 Lærer  75
? -   Marie Husted   1868 Lærer  75
Nørhede:
1i-  Johannes Jensen   1892 Fisker  70
2i-  Niels Kristian Nielsen Dahl 1855 Fisker/alderd. 75
2i-  Laurine Nielsen   1851 Væverske 75
Vadum:
2d-  Niels Kristian Nielsen  1861 Fisker  73
8d-  Andreas Kristiansen  1849 Fisker  73
2f-  Jens Kristian Jensen  1882 Fisker  73
2g-  Peder Kristian Anton Pedersen 1871 Fiskehandler 73
Lihme:
5g-  Peder Christian Sørensen Overgård 1864 Skolelærer og 
                                                                  kirkesanger 58
6l-   Marinus Kristiansen  1885 snedker  16
? -   Søren Ravn Pedersen  1885 Fisker  17
6h-  Ernst Andersen   1895 Købmand  17
6t-  Peder Christian Olesen  1888 Murer  17
6q-  Jens Nielsen   1858 Snedker  18
6q-  Ester Eskildsen   1900 Centraldame 18
6i-  Christian Hansen  1855 Træhandler 18
6n-  Olga Mikkelsen   1892 Manufakturhand.  8
6u-  Christian Andersen  1890 Chauffør 18
6v-  Kirsten M. Sørensen  1847 Syerske  18
6v-  Søren Andersen   1890 Skomager 18
6v-  Søren Christian Sørensen  1866 Landpost  18
6æ-  Christen Sinding  1896 Vognmand 19
6m-  Laurits Th. Hansen  1888 Uddeler  19
6g-  Jens Larsen Voigt  1894 Bager  20
6t-   Kristian Krejbjerg  1889 Smedemester 20
2e-  Peder Hansen   1867 Tømmerhandler 21
7c-  Niels Nygård   1867 Skrædder 22
? -   Erica Eriksen   1886 Lærerinde 22
18- Søren Gjedde   1869 Træhandler 25 
? -  Hans Nielsen   1850 Lærer  25
14d- Johannes Bundgård  1865 Bager  25
Vester Hærup:
? -  Kristian Hansen   1888 Fisker  29
1d-  Andreas Kristiansen  1889 Fisker  44
2k-  Niels Sørensen   1869 Fisker  46
2p-  Jens Peder Jensen  1860 Fisker  46
1a-  Niels Nielsen Dahl  1854 Smed  49
1h-  Jens  Christian Henriksen 1856 Fisker  53
4b-  Kresten Nielsen   1872 Fisker  53
 

Selvstændige i Lihme 1925:
Matr.nr.       Navn         Født        Erhverv       Opslag
Kås:
9f-  Laurits Jensen   1861 Fisker  10
Lihme:
6v-  Karl Kreiberg   1899 Smed  19
6u-  Kristen Andersen  1890 Vognmand 19
6u-  Olga Kristine Mikkelsen  1908 Manufakturhand. 20
6b-  Kristian Kristensen Kreiberg 1889 Smedemester 20
6f-   Marinus Kristiansen  1884 Snedkermester 20
? -  Viggo Nielsen   1902 Møbelsnedkeri 20
? -  Søren Vald. Andersen  1890 Skomagermester 20
6ag- Jens Peter Jensen  1875 Hjemmeslagteri 26
6al -Thorvald Villiam Jensen  1890 Murer  21
15e- Kristen Madsen Henriksen 1877 Fisker  24
3f-  Johannes Johansen Tingholm 1892 Fisker  24
6m- Laurits Th. Hansen  1889 Uddeler  28
6æ- Kristen Kristensen Sinding 1897 Vognmand 28
6q- Jens Nielsen   1858 Snedkermester 29
6q- Anna Nielsen   1907 Telefoneksp. 29
6h- Magnus Kristensen  1892 Købmand  29
6g- Otto Sørensen   1891 Bageribestyrer 29
11a- Kristian Larsen Bundgård 1872 Bager  33
7c-  Niels Nielsen Nygård  1867 Skrædermester 33
4g-  Maren Elisabeth Thomsen  1874 Dameskræderinde 34
15a- Kaj Adolf Enna Jensen  1897 Lærer  34
7b-  Johanne Katrine Lundberg 1875 Masinstrikkerske34
4g-  Maren Elisabeth Thomsen  1879 Dameskræderinde 34
 ? - Elna Marie Sørensen  1899 Lærer  35
18- Søren Gjedde   1869 Træhandler 35
18 - Maren Katrine Gjedde  1877 Dameskræderinde 35
6ac- Ole Falk   1892 Tømrermester 35
Vester Hærup:
1d1k -Andreas Kristiansen  1854 Fisker/fattigu. 55
1k-  Jens Kristian Henriksen  1856 Fisker  55
1e-  Peder Sørensen   1866 Fiskehandler 56
2k-  Niels Sørensen   1869 Fisker  56
Sønder Hede:
4b-  Kresten Nielsen   1872 Fisker  57
2m-  Jens Nielsen   1891 Fisker  57
Øster Hærup:
1d-  Steffen John Steffensen  1879 Fiskehandler 67
Ålbæk:
9i-  Søren Ravn Pedersen  1885 Fiskehandler 71
? -  Alfred Thomsen   1895 Lillebilschau. 71
1a-  Niels Peder Engelbrecht Husted 1890 Lærer  75
5e-  Søren Mikkelsen   1861 Fisker  75
4a-  Else Kristensen Storgård 1881 Syerske  75
18c- Laurits Andersen  1877 Fisker  75
Nørhede:
3t-  Jens Kristian Jensen  1882 Fisker  96
2q-  Peder Kristian Pedersen  1871 Fisker  96
1i-  Johannes Oluf Jensen  1822 Fisker  96
2i-  Jens Kristian Nielsen Dahl 1853 Fisker  97
     
Selvstændige i Rødding sogn 1900 - 2000:

 

Folketælling i Rødding 1901  Forretninger m.m

                                                                                               

matr                                                                               

8d -  Peder Christian Christensen  1852 Skipper 54             

9u -  Jens Peder Pedersen  1870 Skomager  72

        Jens Majlund 1851 Købmand  78

        Kresten Bach 1871 skomagermester  81

48a- Andreas Frederik Dooleverdt   1837 træskomand  84

8p -  Anders P. Andersen 1860 bådebygger  87 

8n-   Peder Østergaard 1864 urmager  90

59-   Jens Olesen 1861 smedemester 93

59a- Peder Kjeldsen 1872 vognmand  96

        Kresten Markussen 1832 sadelmager   99

59d-Jens Kr. Mikkelsen 1861 snedkermester  102

59-   Kresten Damgård 1850 malermester 108

7y-   Kresten Krestensen 1863 møller  117

8-     Ane Kathrine Andersen 1878 væverske  120

7e-   Kasper Pedersen 1847 bager  126

       Ane Laursen Falk 1855 syerske  141

        Kresten Jørgensen  1869 uddeler    153

49-   Jens Jensen Søndergaard 1839 brevsamler  183

10f- Hans Kr. Andersen 1835 tømmerhandler  186

       Jens Peder Laursen 1866  mejeribestyrer  192

5b-   Hans Larsen 1841 købmand 198    

11d- Karl Dahl 1848 skræddermester  282

        Niels Kristensen Vraa   1859 lærer  303

9-     Hans Peder Schmidt 1845 fisker  309

9-     Kristian Schmidt 1870 fisker  312

21i- Jens Kr. Poulsen 1869 fisker  315

63k- Søren Kr. Sørensen 1835 fisker  348

19d-Bertel Jensen 1852 fisker   351

26-   Peder Kr. Kristensen 1831 smedemester  375

5d-  Niels Kr. Nielsen 1864 smedemester  447           

5f-   Jørgen Kr. Johansen 1870 skomager  450

5e-   Maren Hansen 1871 lærerinde  456

6e-   Anders Krogh  1850 møller  459

1b-   Jeppe Madsen 1850 postbud  474

1f-    Mogens Madsen 1859 brøndgraver  480

2f-    Kirstine Ebbesen 1883 væverske  486

17f-  Jens Kristensen 1862 tømrer  531

3 -    Martinus Nielsen 1851 skolelærer  570

43-   Anders Pedersen 1844  møllebygger    639               

1d-   Jens Kristensen1846 teglværksejer  666

39e- Anders Kristian Poulsen 1834 skipper  690

36e- Jens Peder Jensen 1868 fisker  696

21g- Niels Nielsen 1860 fisker  742

20n- Mehlsen Kristian Mehlsen 1864 fisker  756

20b- Jens Kr. Laursen 1855 slagter  759

21f- Jens Nielsen 1850 fisker  765

       Niels Pedersen Berthelsen 1835 fisker  771

8-     Ingvard Kristian Møller 1844 fisker  774


Folketælling i Rødding 1906, forretninger m.m.

 

Matr.nr

6i-     Hans Jacobsen 1856 tømrer  8

6i-     Anna Pinnerup  1876 jordemoder  8

10-     Kresten Jørgensen 1868 uddeler  9

13-     Niels Kristensen 1851 snedker  9

1y-     Knud Pedersen 1876 teglværksejer  11

          Kirsten Ebbesen 1883 væverske  11

          Maren Kirstine Ebbesen 1885 syerske  11

23-     Jens Peder Sørensen 1864 fisker  16

23-     Ingvard Pedersen 1881 fisker  16

23-     Poul Trudsø 1886 fisker  16

          Ingv Kr. Møller 1844 fisker  22

21k-   Niels Nielsen 1860 fisker  25

9i-      Hans Pedersen Schmidt 1845 fisker  25

9-       Knud Knudsen 1878 fisker  25

9-       Jens Kr. Poulsen 1869 fisker  28

9-       Kristian Pedersen Schmidt 1870 fisker  28

1e-     Jens Christensen 1844 teglværksejer 28

31b-   Poul Ringsborg 1856 smed  31

31b-   Peder Kr. Hermansen 1844 murermester  31

19-     Josef Pedersen  1835 malermester  31

17f-   Jens Kristensen 1863 tømrer  37

20a-   Mads Kr. Jepsen 1898 snedkermester  40

67-    Ane Margrethe Simonsen 1829 sygeplejerske  40

3m-   Jeppe Martinus Nielsen 1851 lærer  40

3m-   Bodil Marie Bodilsen 1878 lærerinde                 40                         

37m- Niels Peder Nielsen 1862 murer  45

36e-  Jens Peder Jensen 1867 fisker  54

36k-  Peder Jensen 1848 mølleejer  54

36k-  Henrik Madsen 1880 skibstømrer  54

7b-    Marinus Gjedde 1866 udsalg af foderstoffer  61

13i-   Johannes Johansen 1868 landpostbud  61                                                      

7i-    Niels Kr. Vraa 1859  lærer  64

28b- Anders Andersen 1894 fisker 72

20b-  Jens Holm Nielsen 1861 murermester 72

20k- Mehlsen Kristian Mehlsen 1864 fisker 72

23l-  Kristian Kristensen 1892 fisker 73

21g- Hans Peder Nielsen 1846 fisker 73

39f- Niels Kristensen 1858 fisker 73

59o- Søren Jensen 1846 skrædder 81

23d- Jens Kr. Larsen 1869 post 82

        Søren Kr. Sørensen 1825 fisker 83

5b-   Hans Larsen 1871 købmand 89

8e-   Kristen Blaabjerg 1838 vognmand  89

9i-   Kristen Olesen Skovsager 1878 slagtermester  89

        Mads Kr. Madsen 1885 slagtermester  89

8m- Anthon Nielsen 1882 skræddermester  90

10f- Jens Peder Pedersen 1872 skomager  90

48b- Peder Østergaard 1871 Urmager  90

48f- Johan Vitten 1870 bageribestyrer  91

36d- Mette Nielsen 1883 væverske  97

48a-  Peder Pedersen 1863 ølbrygger  103

5p-   Jørgen Johansen 1878 skomager  104

        Kathrine Michaelsen 1878 lærerinde  104

9m-  Jeppe Madsen 1830 postbud  105

5u-   Jens Peder Laursen 1866 mejeribestyrer  105

6-     Søren Jensen Majlund 1871 rebslager  105

6v-   Niels Kr. Nielsen Ginnerup 1864 smed  108

9i-    Kresten Rasmussen 1863 møller  112

59i-  Kresten Damgård 1850 maler  113

7g-    Kristen Kristensen 1875 snedkermester  113

         Kresten Markussen  1832 sadelmager  113

         Jens Kr. Mikkelsen 1861 snedkermester  113

59e-  Jens Olesen 1867 smedemester  116

59k-  Anders Krogh 1880 købmand  116

 

 

Folketælling i Rødding 1911,  forretninger m.m.

 

Matr.             navn                                                                              

2g-  Hans Larsen 1848 post 6

13-  Johannes Johansen 1868 post 10

7-    Niels Kr. Vraa 1859 lærer 11

67-  Mette Kristine Kristensen 1865 væverske 20

        Laurits M. Andersen 1883 slagtermester  23

43-   Laurine Andersen 1844 syerske 26

30-   Kristian Pedersen Schmidt 1870 fisker 32

9m-  Jens Peder Nielsen 1875 fiskehandler 32

         Ingv. Kr. Møller 1844 fisker 32

59b-  Niels Kristensen 1837 fisker 36

21g-  Hans Peder Nielsen 1856 fisker 36

         Kristen Olesen Skovsager 1872 fisker 36

21-   Jens Kristian Poulsen 1869 fisker 40

9-     Knud Knudsen 1873 fisker 40

        Hans Pedersen Schmidt 1845 fisker 43

8t-    Kristen Kristensen Møller 1888 forretningsbestyrer 46

23b- Jens Peder Sørensen 1883 fisker 46

        Niels Kristensen Møller 1881 skibsfører 46

        Josef Pedersen 1885 maler 51

21-  Jens Kristian Jensen Skytte 1885 fisker 59          

20-  Mehlsen Kristian Mehlsen 1866 fisker 59

28-  Anders Andersen 1879 fisker 60

32-  Jens Marinus Nielsen 1887 fisker 60

16-  Anders Kristian Andersen 1846 fisker 61

5-    Carl Pedersen 1877 murermester 67

5-    Jørgen Kr. Johansen 1876 skomager 67

5-    Kresten Damgård 1856 maler 67

       Marie Andersen 1885 lærerinde 67

48-  Peder Pedersen  1865 ølbrygger 68

       Jeppe Madsen 1859 postbud 68

10e-Magnus Damgård 1882 malermester 69

10d-Jens Peder Jensen 1886 Vognmand 69

       Gudik P. Gudiksen 1885 vognmand 69

8-    Thorvald Jensen 1856 Karetmager 69

8-    Anthon Nielsen  1882 skrædder 72

5-    Niels Kr,. Nielsen Ginnerup 1841 smed 72

48a-Mads Kr. Madsen  1879 slagter 75

48a-Peder Schmidt 1896 bageribestyrer 75

10f-Jens Christensen 1862                      tømrer og afholdsvært 75

10-  Søren Peder Jørgensen 1872 lotterikollektør 76

10q-Peder Østergaard 1864 urmager 76

10-  Jens Peder Pedersen 1870 barber, centralbestyrer 76

3-    Kresten Svaneborg 1841 friskolelærer 80

6k-  Sigvald Stærk 1883 købmand 81

6æ- Aksel Nielsen 1886 manufakturhandler 81

6d-  Hans Jacobsen 1856 snedker 81

6e-  Søren Jensen Madsen 1878 mejeribestyrer 81

10-  Kresten Jørgensen 1868 uddeler 82

10k-Karl Dahl 1848 skrædder  82

       Jens Kr, Larsen  1863 postbud 86

26c-Jens Peder Jensen 1864 fisker

26b-Søren Ingvard Andersen 1872 fisker 87

36b-Søren Kr. Sørensen 1875 fisker 87

        Laust Laustsen 1875 fisker 98

        Emil Madsen 1869 fisker 99

22b-Jens Laursen 1879 murer 99

        Kresten L. Blaabjerg 1858 vognmand 104

9-     Jens Kr. Hald 1872 skomager 104

9i-    Kr. Rasmussen 1863 møller 104

59c- Jens Olesen 1867 smed 104

59-   Jørgen Kr. Jørgensen 1851 sadelmagerm. 105

        Otthora Larsen 1879 fransk vask og strygn. 105

59-   Jens Kr,Mikkelsen 1861 snedkerm- 105

        Anders Krogh 1858 købmand 105

        Kristine Kristensen 1887 vask og strygning 105

3-     Jeppe Nielsen 1831 lærer 108

        Maren Thomsen 1882 lærerinde 108

        Søren Jensen 1883 skrædder 108

2f-   Kirsten Ebbesen 1883 væverske 117

33-  Johanne Marie Kæmpe 1852 Kogekone 126

       Magda Kæmpe 1891 vask og strygning 126

 

 

Folketælling i Rødding 1921

 

Matr. nr.

1t-    Knud Pedersen 1876 teglværksejer 10

        Marius Madsen 1898 maskinarbejder 11

13e- Kristian Jacobsen 1883 landpost 11

33i- Niels Kr. Sørensen Kæmpe 1851 sadelmager 13

14a- Ernst Malmberg 1904 montør 15

4n-   Johannes Jacobsen 1879 tømrer 18

3e-   Anders Andersen 1875 fisker 18

20m- Peder Kr. Jensen 1897 maler 19

21i-   Elfsenius Pedersen Høgh 1891 fisker 20

          Karl Knudsen 1897 fisker 20

21s-   Thomas Pedersen Høgh 1889 fiskehandler 20

31n-   Kristian Pedersen Schmidt 1870 fiskehandler 22

          Johanne Nielsen 1862 syerske 22

          Ane Jensen Bak 1862 kludeskosyerske 25

36b-   Peder Laustsen 1898 fisker 25

9k-     Knud Knudsen 1877 fisker 27

          Thorvald Knudsen 1884 fisker 27

          Frederik Jespersen 1873 fiskehandler 27

          Ane Kirstine Kristensen 1865 syerske 29

21c-   Niels Peder Jensen 1855 fisker 29

          Niels Nielsen 1887 fisker 32

          Kresten Nygaard Jensen 1883 fisker 33

          Marinus Pedersen Schmidt 1898 fisker 33

          Kresten Kr. Møller 1882 tømmerhandler 36

37b-  Andreas Kristensen 1874 husmand og snedker 42

9a-     Niels Peder Mouritsen 1891 vognmand 45

13f-   Niels Kr. Vraa 1859 lærer 51

13e-   Niels Kristensen 1853 snedker 53

43a-   Anders Pedersen 1844 møllebygger 53

36l-   Maren Nielsen 1881 syerske 54

          Peder Kristian Jørgensen 1848 vejmand 56

          Niels Jacobsen 1875 kogemester 60                                                                       

10i-   Jacob Bjerre 1869 præst 72

10v-  Oline Pedersen 1872 brevsamler 72

         Inger Jensen 1845 syerske 72

6-      Hjalmar Wahl 1854 købmand 72

6d-    Niels Berthelsen 1872 træhandler  72

         Karl Dahl 1848 skrædder 72

10e-  Kr Jørgensen 1868 uddeler 74

         Rasmus Falkenberg 1888 elværksbestyrer 74

         Sigurd Nielsen 1902 elektriker 74

10h-  Viggo Julius Jensen 1894 landpost 76

         Niels Ørnbøll 1894 friskolelærer 78

         Peder Nielsen Schmidt 1877 bageribestyrer 76

         Niels Ginnerup 1864 cykelhandler 78

5d-    Chresten  Madsen 1883 smedemester 80

5ah-  Kresten Sinding Christiansen 1893 murermester 80

         Hans Jacobsen 1836 snedkermester 80

10v-  Søren P. Jørgensen 1871 kollektør 82

5n-    Jørgen Kr. Johansen 1870 skomager 82

10p-  Jens Peder Pedersen 1890 barber 84

10q-  Peder Østergaard 1864 urmager 84

10xy-Axel Nielsen 1881 manufakturhandler  84

10z-  Carl Pedersen 1878 murer 84

10e-  Kr. Knudsen Christiansen 1889 snedker 84

6i-     Kr. Jacobsen 1889 snedker 86

          Peder Korsgaard 1890 chauffør 86

          Anders Thomsen 1874 murer 86

10n-   Christian Clausen 1891 landpost 86

10s-   Magnus Damgaard 1886 maler 90

          Mads Chr. Madsen 1879 slagter 90

5b-     Kresten Stampe Møller 1892 chauffør 91

48a-   Laurits Kristensen 1882 ølbrygger 91

5m-    Peder Kr. Møller 1859 købmand 91

          Olaf Emil Madsen 1878 sognepræst 92

8 -      Martin Andersen 1882 fotograf 95

48-     Johannes Marius Graabæk 1878 købmand 96

8q-     Karl Kr. Jensen 1896 karetmager 96

9n-     Iver Laursen Iversen 1889 skomager 96

48-     Jens Kristensen 1862 snedkermester 96

8i-      Jens Laursen 1879 fiskehandler 97

          Peder Ingvard Svarre 1891 skolelærer 99

          Maren Kristine Thomsen 1881 lærerinde 99

46i-    Jens Olesen 1867 smedemester 99

57i-    Søren Jensen 1850 skrædder 99

59h-   Søren P. Olesen 1859 handelsgartner 100

59d-   Jens Kr. Mikkelsen 1861 snedkermester 100

59i -   Oluf Olesen 1893 smedemester 100

9-       Anton Nielsen 1883 postbud og skrædder 101

9i-      Kresten Rasmussen 1863 møller 101

9z-     Lars Kr. Larsen 1890 snedker 101

26c-   Jens Peder Jensen 1869 fisker 108

          Laust Laustsen 1874 fisker 109

          Mette Møller 1885 strikker 115

 

 

Folketælling i Rødding 1925:

Matr. nr.

         Peder Kristian Møller 1904 sømand 9

         Laust Laustsen 1874 fisker 10

         Peder Laustsen 1898 fisker 10

         Maren Kirstine Kristensen 1906 sypige 10

         Kristen Nygaard Jensen 1889 fisker 18

         Nisse Jørgensen            direktør 18

15b-  Karl Karlsen 1893 slagter 18

         Søren Ingvard Andersen 1872 fisker 20

         Knud Knudsen 1878 fisker 23

         Thorvald Knudsen 1881 fisker 23

         Magnus Chr.Nielsen 1886 fisker 24

         Magnus Nielsen 1892 fiskehandler 24

10z-  Carl Pedersen  1879 murermester 28

6e-    Jens Aage Madsen 1903 portør 28

10ab-Marie Nielsen 1894 manufakturhandler 28

         Niels Kr. Knudsen Kristiansen 1889 tømrer 28

10q-  Peder Østergaard 1864 urmager 29

         Anders Thomsen 1874 alderdomsbestyrer 29

         Hans Peder Hansen  1896 friskolelærer 29

         Esbern Pedersen 1902 murersvend 29

10z-  Børge Ravnsbæk 1902 portør 30

2f-    Markus Husted 1874 fisker 30

         Hans Egede Hansen 1907 trafikelev 30

         Rasmus Falkenberg  1883 elværksbestyrer 33

6e-    Peder Marius Jensen 1898 manufakturhandler 33

         Karl Knudsen 1893 fisker 33

6c-    Kristian Jacobsen 1889 snedker 34

6ae-  Niels Bertelsen 1892 købmand 34

6-      Richard Kønig 1902 mejerist 34

         Adolf Peder Pedersen 1885 skrædder 35

         Svend Nielsen 1898 lokomotivfører 35

         Kresten Larsen 1889 forsikringsagent 35

         Johannes Hougaard 1896 trafikassistent 35

         Mikael Mortensen 1889 togfører 35

10ab- Hanne Marie Møller Andersen 1889 afholdsværtinde  35

6e-    Niels Kristensen Ginnerup 1864 cýkelhandler 38

6e-    Kresten Damgaard 1850 maler 38

         Vagn Knudsen 1899 barber 38

6i-    Berthamine Pedersen 1879 sygeplejerske 38

         Jacob Jacobsen 1881 tømrer 39

         Magnus Damgaard 1886 maler 39

         Hjalmar Wahl 1884 direktør 39

10q-  Arne Mikael Andersen 1902 chauffør 40

         Josef Jensen 1895 remisearbejder 40

         Karl Dahl 1842 skrædder  40

10e-  Kresten Jørgensen 1868 uddeler 40

10z-  Jens Peder Pedersen 1870 centralbestyrer 40

         Gunnar Pedersen 1908 chauffør 40

5q-    Mette Møller 1898 strikkerske 43

         Carl Oluf Poulsen 1898 lærer 43

5f-    Jørgen K. Johansen 1870 skomager 56

17z-  Søren Kæmpe 1884 rejsepost 57

         Kristian Pedersen Schmidt 1878 fiskehandler 58

         Anders Juhl  1874 fisker 59

         Harald Juhl 1906 fisker 59

         Martin Mouritsen 1899 fisker 60

         Johannes Nielsen 1906 fisker 60

         Peder Kr. Jensen 1896 maler 63

         Lars Kr. Larsen 1890 snedkermester 66

         Kristian Klausen 1871 landpost 66

10-    Anthon Nielsen 1876 skrædder 68

         Harald Nielsen 1902 fyrbøder 70

         Magnus Jensen 1897 snedkersvend 70

         Johan Brygger Gundorph 1890 lærer 71

         Maren Kirstine Thomsen 1882 lærerinde 71

         Jens Olesen 1867 hønseriejer 71

         Oluf Olesen 1893 smedemester 71

         Peder Schmidt 1875 bagermester 74

         Dorthea Kirstine Jensen 1892 uddelerske 74

         Martin Hougaard 1899 togbetjent 74

         Mads Kr. Madsen 1879 slagter 74

         Peder Kristian Møller 1879 købmand 74

         Niels Andersen 1899 fragtkusk 74

         Holger Krogh 1905 fyrbøder 75

         Olaf Emil Madsen 1878 sognepræst 76

         Jens Laursen 1879 murer 76

         Vagn Laursen 1903 skomager 76

         Jes Bernhard Thomsen 1898 maskinarbejder 76

         Jens Kristensen 1863 snedker 79

         Hjalmar Kristensen 1868 maler 79

         Viggo Kristensen 1898 snedker 79

         K. K. Jensen 1896 karetmager 79

         Jens Jacobsen 1896 købmand 79

         Martin Andersen 1882 fotograf 79

         Søren Kr. Sørensen 1885  murer 80

         Andreas Jakobsen 1882 foderstofuddeler 80

         Kristian Stampe Møller 1893 chauffør 80

         Kresten Blaaberg Larsen 1850 fiskehandler 80

         Kresten Rasmussen 1863 møller 81

         Niels Peder Kristiansen 1864 bogsælger 81

         Niels Kr. Sørensen Kæmpe 1851 sadelmager   84

         Magda Kæmpe 1891 syerske 84

92i-   Harald Jensen Strøm 1903 chauffør 101

         Knud Pedersen 1874 teglværksejer 104

23a-  Peder Jensen 1884 ølbrygger 113

26c-  Jens Peder Jensen 1867 fisker 126

         Jørgen Peder Andersen 1881 slagter 133

         Peder Kr. Vittrup Sørensen 1891 murer 133

         Marinus Jensen Gjedde 1866 vejmand 138

         Svend Aage Jensen 1896 driftsbestyrer 144

         Ove Elmqvist Basballe 1898 stationsforstander 144

         Gunnar Andersen 1908 trafikelev 144

         Søren Skjødt Pedersen 1915 trafikelev 144

         Kristian Madsen 1883 smed 144

         Ingvard Knudsen 1892 lokomotivfører   144

         Kresten Kristiansen 1893 murer 145

         Hans Eriksen 1890 lokomotivfører 145

         Martin Kristensen 1898 fyrbøder 145

         Niels Peder Mouritsen 1891 vognmand 146

 

 

        Folketælling i Rødding 1930

 

        Jens Olesen 1867 Hønseri 7

        Henrik Nielsen 1876 omstrejfer 13

        Peder Schmidt 1875 bager 15

       Aksel Christensen 1892 snedker 15

       Nielsine Nielsen 1856 expeditrice 15

       Kristian Larsen 1876 snedker 17

       Maren Thomsen 1882 lærerinde 19

       Johan Gundorph 1890 lærer 19

      Oluf Olesen 1893  smedemester 19

      Anna Madsen 1892 strygerske 19

      Jens Kristensen 1862 snedkermester 19

         Frederik Gram 1901 maskinarbejder 21

        Mikael Mortensen 1889 togfører 21

         Ingvard Knudsen 1872 lokomotivfører 21

         Jens Laursen 1879 murer 21

         Vagn Knudsen 1899 barber 23

         Rasmus Falkenberg 1888 elværksbestyrer 23

         Ricard Kønig 1903 mejeribestyrer 23

         Holger Krogh 1905 fyrbøder 23

         Anders Thomsen  1879 rejsepost 25

         Else Thomsen 1875 bestyrerinde alderdomshjemmet 25

         Magnus Jensen 1887 tømrer 25

         Aksel Nielsen 1905 postbud 27

         Kristian Jensen 1896 Karetmager 27

         Søren Kr. Sørensen 1895 murermester 27

         Kristian Stampe Møller 1893 møller 29

         Søren Stampe 1886 rejsepost 29

         Ernst A. Linderoth 1907 købmand 29

         Magnus Damgaard 1906 malermester 31

         Søren Skjødt Pedersen 1905 assistent 31

         Jacob Jacobsen 1879 snedker 31

         Marinus Sørensen 1884 repræsentant 31

         N.C. Ginnerup 1884 repræsentant 31

         Niels Jacobsen 1895 kok 31

         Arne Carlsen 1904 mekaniker 31

         Kristian Jacobsen 1889 snedkermester 33

         Niels A. Berthelsen 1892 købmand 33

         Jens Peder Olsen 1895 købmand 33

         Jensine Nielsen 1901 sygeplejerske 33

         Martin Andersen  1882 fotograf 37                    

         Svend Åge Nielsen 1903 tromlefører 37

         Jørgen Kristian Johansen 1870 skomagermester 39

         Magnus Nautrup 1906 chauffør 39

         Carl Pedersen 1898 murermester 40

         Christian Christiansen 1893 murermester 40

         Børge Ravnsbæk 1902 togfører 40

         Chr. Basballe 1891 stationsforstander 40

         Josef Jensen 1895 portør 40

         Christian Madsen 1883 smedemester 41

         Christen Damgaard 1850 malermester 41

         Markus Husted 1879 fisker 41

         Jens Peder Pedersen 1870 barber 43

         Gunnar Pedersen 1905 vognmand 43

         Kristian Kristiansen 1897 chauffør 43

         Kr. Jørgensen 1868 uddeler 44

         Jørgen P Andersen 1880 slagter 44

         Søren Jacobsen  1882 tømrermester 45

         Mariane Godsk 1882 syerske 45

         Anna Madsen 1880 hønseriejer 45

         Chr. Madsen 1855 præst 45

         Anton Nielsen 1883 skræddermester 47

         Anna Kronborg 1886 manufakturhandler 47

         Anders Larsen 1894 lærer 47

         Jacob Bjerre 1869 valgmenighedspræst 47

         Hans Peder Hansen  1892 lærer 48

         Holger Ladefoged 1906 gartner 48

         Jens Pedersen Jensen 1886 vognmand 48

         Kristen Knudsen 1882 tømrer 49

         Peder M. Jensen 1895 manufakturhandler 49

         Peder Østergaard 1864 urmager 49                     

         Henrik Madsen 1882 vognmand 49

         Hans Eriksen 1890 lokomotivfører 51

         Jacob Andersen 1892 ejendomsmægler 52

         Frederik Jespersen 1872 jernhandler 52

        Viggo Kristensen 1900 snedkermester 53

        Marinus Gjedde 1855 kirkebetjent 64¨

        L.Chr. Larsen 1894 lærer 67

        Anders Andersen 1874 fisker 69

        Peder Kristian Jensen 1896 malermester 70

        Marius Nielsen  1902 fisker 70

        Poul Kristian Poulsen 1886 uldhandler 71

        Knud Pedersen 1876 teglværksejer 71

        Peder Laustsen 1898 fisker 93

        Laust Laustsen 1874 fisker 93

        Kristen Olesen Skovsager 1872 slagter 96

        Kristen Nørgård Gredersen 1885 vognmand 97

        Magnus Kristian Nielsen  1886 fisker

        Knud Knudsen 1878 fisker 101

        Marinus Nielsen 1879 fisker 101

        Kristian Pedersen Schmidt 1870 vejmand 105

        Jens Peder R. Jensen 1884 ølbrygger 117

 

Selvstændige i Otting Sogn

 

Selvstændige  Otting Sogn 1901

Matr. nr,  navn, fødselsår,   stand   ,  0pslag

4        Niels Peder Hansen  1870   grovsmed         15

          Anne Johanne Madsen 1870   sypige          18

          Jens Peder Sørensen1868   murermester     24

13f    Anders Chr. Nielsen1854   Bager og møller 27

16     Anders Jacobsen Ravn 1868   mælkekusk      36

6b    Thyge Anthon Andersen  1839   tømrermester  42

6c     Peder Andersen  1870   tømrer                      45

9c     Jens Chr. Jacobsen    1857   murer      63a

5b     Jacob Troelsen  1832   tømrer     81

3b     Martinus Nielsen,   1880   gartner   123

 

Selvstændige Otting Sogn  1906

5b   Jakob Troelsen   1832   snedker   5

29   Marthinus Th, Nielsen  1880 cykelhandler  9

29   Cecilie Bolette Rasmussen   1878  syerske  9

6b   Tyge Anton Andersen   1838  tømrer  9

6b   Johannes Andersen  1879   tøm,rersvend  9

6d  Poul Jensen,  1840   dræningsmester  9

6d   Peder Andersen   1870   tømrer  9

9d   Jens Kristian Jakobsen   1857  murermester  9

2a   Jens Kristian Jensen   1851   vejmand   10

6e   Niels Bernth Jakobsen   1862   mælkekusk  10

12   Kristine Jensen    1887    syerske   12

3a   Peder Albertin Rosenvinge   1826  fhv. Smed   14

19e  Jens Peder Hansen   1870   smed    14

18f   Ane Johanne Madsen   1870   syerske   14

18 j  Jens Peder Sørensen  1868  murermester   14

        Edvard Marinus Madsen   1877  tømrer   14

18d  Anders Kristian Nielsen  1854   møller og bager 15

18d  Ingvard Kristtensen  1868   mælkekusk   15

18d  August Jørgen Frederiksen  18282,  bagersvend   15

18d   Jens Kristensen    1879   møllersvend    15

18e   Marie Jakobsen   1860   væverske   15

 

Selvstændige i Otting Sogn  1911

8k    Karl Jensen    1815    vognmand   7

29    Marthinus Chr, Th, Nielsen, 1880 cykelhandler, 13

6a    Peder Andersen  1870   snedkermester,  20

2d   Jens Kristian Jensen   1851  vejmand    20

6e   Thomas Jakobsen   1889   slagtermester  20

9b   Søren Hedegaard   1888   sadelmager   21

9c   Jens Kristian Jakobsen   1857   murer  21

 

Fkt.  Otting Sogn  1916

9d   Jens Kristian Jakobsen  1857   murer   17

3b   Andreas Jakobsen   1844   murer   18

2d   Jens Kr. Jensen   1851   vejmand   18

6j    Peder Andersen   1870   snedkermester  21

29   Marthinis Th Nielsen, 1880  Cykelhandler  22

2a   Kristian Skov   1889   kontrolassistent  22

 

Selvstændige i  Otting Sogn  1921

29   Marthinus K. Nielsen  1880   cykelhandler  9

6d   Peder Andersen   1870   tømrermester   13

9d   Jens Kr. Jakobsen   1858   murermester 

 

Selvstændige i Otting Sogn   1925

9   Jens Kr, Jakobsen   1857   murer   7

6d    Peder Andersen   1870   tømrer   10

29   Marthinus Kr. Th. Nielsen  1880 cykelhandler   11

 

Selvstændige i Otting  sogn   1930

29   Marthinus Th. Kr. Nielsen  1880   cykelhandler  8

       Peder Andersen   1879   tømrer   10

       Jens Kr. Jensen   1885   vejmand   11

       Jens Kr.  Jakobsen    1857   murer  11

       Charles Harry Nielsen   1902   chauffør   15

 

Selvstændige i Oddense

Selvstændige  i  Oddense  Sogn    1901

Matr.   navn    født år    arbejde    opslag side

 

1a   Alfred Therckelsen   1868 sognepræst   21

3   Peder Dyhr  Jakobsen   1878   gartner   24

3    Niels Jakobsen   1834  karetmager   24

7a   Mariane Jørgensen  1878   syerske  39

11d   Jens Børsting Pedersen   1879   42

14a   Kristian Kristensen   1866   murer   48

14b   Peder Kristian Salmonsen   1864  lærer   54

          Kristian Godtfred Jensen   1873   lærer   57

10a   Anders Hansen Andersen   1866   sognefoged   60

7k    Chr,. Christensen Jakobsen   1861   købmand   66

7k    Maren Nielsen    1880  sypige   66

7g    Christian Peter Mikkelsen Krejbjerg  1862   skrædder  72

7d   Andreas Johansen   1861   skomager   75

7i    Thjomas Christian Pedersen   1864 tømrer, træhdl. 78

7i    Andreas Pedersen   1866    tømrer   78

7z   Anders Christian Geneier   1872   sadelmager   84

7g  Eberhard Magnus Joh. Ebbesen  1868   maler  90

7g   Ane Eline Johanne Ebbesen  1853  syerske  90

7s   Andreas Jeppesen  1866   smed  99

7d   Kristian Maybom   1859  bestyrer  102

7d   Laurids Knudsen   1874   lærer 102

7aa  Jensenius L,J,Ebbesen   1856  maler  108

    Peder Rasmussen   1837   gartner   114

Frammerslev

     Niels Kristian Nielsen   1838   smed   116

4b   Johanne Kathrine Nielsen   1878   syerske   129

8e   Ole Olesen   1832   slagter   147

15b   Poul Jacobsen   1851  simesnoer   168

14q   Bodil Marie Jacobsen  1846   syarbejder   171

7u   Martin Jensen   1841   brolægger   174

4b   Maren Nielsen   1838  boelsejerinde  195

Saugstrup

1b   Søren Rasmussen Jensen  1864  mejeribestyrer  222

Næstild

6f   Chresten Madsen   1849    vognmand   228

Oddense

2   KLaust Chr. Larsen   1876   tømrer  234

Lille Ramsing

1a   Jens Chr, Jakobsen   1864  musiker   279

1a   Morten Peder Kolding  1871  musiker  279

 

Selvstændige i Oddense Sogn  1906

7z   Jens Børsting Pedersen  1879  musiker og barber  5

1a   Alfred Therchelsen   1869   sognepræst   6

7e   Ane Margrethe Andersen   1884   syerske   10

13c   Poul Peder Jensen Vejle  1851 kreaturpasser  10

2c   Peder Rasmussen  1844   gartner   16

1a   Charlotte E. K. Rosenvinge  1857   syerske  17

1b   Niels Kr. Nielsen   1841   smed   17

Saugstrup

1e   Kristian Langhoff Bertelsen  1867   murermester   20

1c    Søren Rasmussen Jensen   1864  mejeribestyrer   20

Oddense

7    Mariane Jensen   1878   syerske   23

7h   Søren Chr. Jensen   1877   smed   23

7   Peder Chr. Christensen   1878   vognmand  24

      Chr. Peder Mikkelsen   1862   skrædder   26

Næstild

3e    Niels Knudsen   1877   slagter   38

Kåstrup

5    Anton Nielsen   1860   snedker   29

Oddense  

22   Frederik Olsen   1874  landbrugsskoleforstander   41

Ll. Ramsing’

4a    Petra Karoline Ebbesen   1884   syerske   44

 

Selvstændige i  Oddense sogn   1911

7    Anders Lauritsen   1847   stenhugger   5

      Morten Jensen   1841   brolægger    5

7i   Eberhard Ebbesen   1867  malermester  6

1a   Hansgård Christensen Borregaard  1873   sognepræst  7

7l   Markus Jensen  1882   brugsuddeler  10

7a   Andreas Johansen   1861   skomager   10

7d   Jens Peder Nielsen  1884    smedemester   10

7y   Kristian P. Mikkelsen Krejbjerg   1862   skrædder   11

7z   Cibe Christensen,  1876   modeforretning  11

7v    Thomas Chr. Pedersen   1864   træhandler  11

7aa   Jens Børsting Pedersen   1879  musiker   12

        Mathilde Johansen    1890   vask og  strygning  13

        Johannes  Andersen ,  1879   snedkermester   13

Lille Ramsing

1d    Jens Geertsen Henriksen  1874   musiker   16

Holmhuse

18h   Jens Peder Sørensen   1868   murermester  19

18e   Niels Peder Hansen   1870   smedemester   19

18f   Jens Peder Nielsen   1874  brødkusk   19

         Mette Marie Nielsen   1881   syerske   19

18e    Ane Marie Jakobsen   1850   væverske   19

Holmhuse

18c   Edvard Marinus Madsen   1877   snedkersvend   20

18c   Søren Peder Jensen  1865   skomagermester  20

18d   Peder Krogstrup Mathiasen   1879  bagermester   20

Frammerslev

2c    Peder Rasmussen   1839  gartner   23

8e    Mikkel Kristian Kristensen   1859   grusharper   30

1a    Laust Nielsen 1857  snedkermester   30

15e   Peder Kristian Andersen   1897    fisker  34

Saugstrup 

         Kr. Langhof Berthelsen   1867  murermester   38

1b    Søren Rasmussen Jensen   1864   mejeribestyrer   39

Næstild

3e   Niels Peder Knudsen   1876   slagtermester   48

 

Selvstændige i Oddense   1916

Oddense Hede

7d    Anders Laursen   1845    stenhugger   10

Oddense

1a    H Borregaard   1873   sognepræst   11

Kaastrup

3e   Anton Nielsen   1860    tømrer   15

Oddense  

1    Kr.  Langhoff Berthelsen  1867   murermester   28

Saugstrup  

1c    Søren Rasmussen   1864   mejeribestyrer   29

1c    Jens Rasmussen Jensen   1866  mejerist   29

Holmhuse

18e    Niels P. Hansen   1870   smedemester   32

18e   Søren Jensen    1865   skomagermester   33

18i   Marinus Nielsen   1887   møller   33

18d   Peder Krogstrup   1879  bagermester  33

          Johanne Krogstrup   1870   syerske   33

1d    Anton Ørnbøll   1889   lærer   37

Lille Ramsing

4a    Jens Geertsen Henriksen   1874   musiker   38

Oddense

         Chr.  Salmonsen   1864  lærer   38

15d    Anders Jensen Mikkelsen   1878   kirkebetjent   38

20g    Jens Peder Sørensen   1902  murermester   38

Næstild  

2c    Mathilde Jensen   1884   sypige   42

Frammerslev

2c   Peter Rasmussen   1839   gartner    46

8e    Mikkel Kristensen   1870   stenhugger   49

Oddense

22a   Søren Gade   1876   købmand   51

      Maren Gade    1876   Købmand  51

7a   Laurits Peder Laursen   1887   maler, barber  51

7aa  Marie Hovgaard   1889   syerske   51

         Jens Peder Nielsen   1884   smedemester  51

7ag   Niels Peder Johnsen   1876   murersvend  51

7z    Peder Mikkelsen   1862   smræddermester  52

7y   Sine  Christensen  1877  modehandlerinde   52

        Dusine Poulsen   1896   syerske   52

7x    Johannes Andersen   1879   tømrer   52

7c    Andreas Johansen   1861   skomagermester  52

7v   Lars Kr, Hansen   1856   vognmandskusk  52

7v    Thomas Pedersen   1864   træhandler  53

7cv   Ebberhardt Ebbesen   1867  malermester 53

7l     Louise Hanghøj   1866    ejendomshandler  53

7       Markus Thuesen   1882    brugsforeningsuddeler  53

        Marinus Thuesen    1888   gartner   53

 

Selvstændige i Oddense    1921

 

         Andreas Laursen   1872   mælkekusk   6

         P. Chr. Salmonsen    1864   lærer  9

         Valdemar Hangaard   1886  cementstøber   9

         Ebberhard Ebbesen   1868   malermester   9

         Martin Kragh Müller   1890    sognepræst   10

         Carl Christensen   1870    asylbestyrer   10

         Birthe Rasmussen  1898   lærerinde   10

         Jens Peter Nielsen   1874   centralbestyrer   10

         Søren  Gade    1879   købmand   10

         Anton Ørnbøll   1887   lærer   11

7aa    Laurits Laursen   1887   malermester   14

         Jens P. Nielsen    1884   smedemester   14

7d     Niels P. Johnsen    1865   murer    15

7z     Kresten P. Mikkelsen    1862   skrædermester   15

         Gulvig Laursen    1901   syerske   15

7y     Sine Krestensen   1872   modehandlerinde   15

7e     Henrik Krestensen   1886   tømrermester   15

         Kristian Kristensen   1894   karetmager   15

         Jens Jensen    1896    vognmand   15

7j      Andreas Johansen   1861   skomagermester   16

         Marinus Jensen   1887   Liniepasser   16

         Ane Margrethe Jensen   1885    syerske   16

7v    Thomas Chr. Pedersen   1864    træhandler   16

         Thorvald Pedersen   1902    postbærer   16

7e     Markus Jensen    1882   uddeler   16

         Peder Jensen Smed    1845   Lagerforvalter   16

Saugstrup

1c     Søren Rasmussen   1864   mejeribestyrer   18

1c     Jens J. Tang   1868   havemand   19

         Kristian L. J. Tang  1894   pølsemager   19

Oddense

20c   Jens P. Sørensen   1867   murer    20

18i    Marinus Nielsen   1887    møller   22

18a   Peder Krogstrup Mathiasen   1879   bager   22

1l      Edvard Marinus Madsen   1877   tømrer   22

16g   Hans Kristian Jensen    1879   murer   23

18f    Søren Peder Jensen   1864    skomager   23

         Niels Qvist Hansen  1895    smed   23

Frammerslev

         Thomas Rasmussen   1889   gartner   31

 

Selvstændige i Oddense    1925

          Marinus Kusk Jensen   1893   købmand   6

          Jens Peter Nielsen    1874    centralbestyrer  9

          Einer Jensen    1903    chauffør  12

          Ebberhardt Ebbesen   1862   malermester   15

          Søren Sørensen,   1899  murermester   15

7v      Thomas Petersen   1864   træhandler   15

          Kristian Kristensen   1894  karetmager   15

          Thorvald Pedersen   1902   klodsmager   15

          Henrik Kristensen   1886    tømrer    15

          Peter Mikkelsen   1862    skræddermester   15

          Susanne M. Krejbjerg   1901    syerske   15

          Sine Kristensen   1877   modehandlerinde   15

          Jens Jensen   1895    vognmand    15

          Martin Kragh Müller   1890   sognepræst   18

          P. Christian Salmonsen   1864   lærer   20

          Peder Krogstrup Mathiesen   1879   bager   20

          Christian Valdemar Damgren   1893   lærer   21

          Ane Margrethe Nielsen   1892   lærerinde   21

              Niels Kvist Hansen    1895    smedemester   21

              Søren Jensen   1865   skomager   21

              Ane Marie Jacobsen   1860   væverske   21

              Marinus Madsen   1878   snedker   22

              Hans Chr, Jensen   1899   murer   22

              Andreas Jiohansen   1861    skonagermester    25

              Peder Laurids Laursen   1887   Malermester   25

              Jens Thorvald Jensen   1901   vognmandskusk   28

              Søren Rasmussen    1864   mejeribestyrer   28

7a          Jens Peter Nielsen   1884   smedemester   30

              Niels Peter Johnsen   1876   murersvend   30

              Theodor Andersen   1890   uddeler   30

              Kristian Edvard Jensen   1898   gartner   49

              Asger K. Jakobsen Kragh  1903   chauffør  49

 

Selvstændige i Oddense  1930

              Marie Skov   1898   syerske    16

              Marinus Brøns   1899  slagter   16

              Henrik Christensen   1887    tømrer   16

              Jens Dahl   1896    slagter   16

              Sine Christensen   1909   modehandlerinde   16

              Ejnar Krejbjerg   1895   skræddermester   16

              Susanne Krejbjerg   1901   syerske   16

              Christian Christensen   1894   karetmager   17

              Peter Johnsen  1876   murer og skorstensfejer   17

              Jens Peter Nielsen  1884   smedemester    17

              Jens Jensen   1895    vognmand   20

              Mads Møller Christensen        sadelmager   20

              Peder Laurids Laursen   1887   maler   22

              Peder Østergaard   1905   barber   22

              Theodor Andersen    1890  uddeler   22

              Jens Andersen    1904   lagerforvalter   22

              Th. Kristian Petersen   1864   træhandler   22

              Søren Rasmussen   1868   mejeribestyrer   24

              Axel Vibholm     1890   inspektør   36

              Holger Jensen   1906   bilejer   43

              Tage Sadolin   1902    sognepræst   43

              Jens Peter Nielsen   1874    centralbestyrer   45

              Ebberhardt Ebbesen    1867   maler    45

              Jørgen Thorgaard   1862    træhandler   45

              Magnus Kusk Jensen   1894   købmand   45

              Søren J. Sørensen   1899   murer   46

              Valdemar Sørensen   1908   murer   46

              Peder Krogstrup Mathiasen    1879   bager   47

              Edvard Marinus Madsen   1877    snekermester   49

              Holger Madsen   1911   tømrer   49

              Niels Qvist Hansen   1895   smedemester   43

              Søren Peder Jensen   1865   skomager   49

        Hans Chr Jensen   1879    murer    49

        P. Chr. Salmonsen   1864   lærer   50

        Erik Jakobsen   1905   lærer   50

        Thomas O. Rasmussen             gartner   51

        Ane Marie Nielsen     1892    lærerinde   51

        Thorvald Pedersen    1902    postbud   51

         Peter Kr. Mikkelsen    1862    skrædder   51

 

                
Selvstændige i Vejby 1900 - 2000: 

 Folketælling i Vejby   1901

7ø- Maren Kristensen 1835 syerske
1b- Kresten Jørgensen 1870 fisker
5h- Gunnar Pedersen 1874 skolelærer
25z-Jens Jensen  1854 tømrermester
25- Mads Nielsen Gjedde 1830 kludesamler
3g- Anton Kristensen 1868 grovsmed
12c-Kristian Fr. Kjærulf 1857 detailist
5b- Anthon Jensen  1850 skrædder
1d- Kresten Gregersen 1850 snedkermester
1e- Niels Grønning 1851 tækkemand
7b- Anders D. Pedersen 1866 møller
7b- Jens Kr. Jensen 1854 købmand
    Margrethe Kristensen 1880 lærerinde

Folketælling i Vejby 1906

    Georgine K.M.Kristensen 1886 lærerinde
5b- Gunnar Pedersen 1874 lærer
25c-Johan K.L.Sørensen 1878 smedemester
25- Mads Nielsen Gjedde 1830 Kludesamler
25f-Peder Kristian Kristensen 1834 murermester
19f-Jens Jensen 1859 tømrermester møllebygger
7b- Jens Kr. Jensen 1854 købmand 
7u- Anton Pedersen 1866 møller
    Laurits Raunborg 1876 snedkermester
26- Kristian Kjærulf 1857 handlende
5n- Anton Jensen Godsk 1850 skrædder
1d- Kristian Gregersen 1850 snedker

Folketælling i Vejby 1911

1i- Jens Kr. Jensen 1894 købmand
4y- Jens Nielsen 1878 smedemester
7k- Anders Pedersen 1866 møller
1d- Kristen Gregersen 1850 snedkermester
5c- Anthon Godsk 1868 skrædder
25r-Johan Kr. Lau Sørensen 1878 smedemester
25z-Jens Jensen 1859 tømrermester
2f- Peder Kr. Kristensen 1878 murer
5a- Jensine Kirstine Frandsen 1890 sygeplejerske
11b-Jørgen Peder Mogensen 1868 dræningsmester
5u- Jens Kr. Nielsen 1878 slagter
7-  Anton Kristoffer Olesen 1884 skolelærer
7-  Kirsten Pedersen 1891 lærerinde

Folketælling i Vejby 1921

2g- Kristen Gregersen 1850 bygningssnedker
21z-Peder Kr. Kristensen 1879 murer
2m- Marius Nielsen 1898 uddeler
25z-Jens Jensen 1879 snedker
    Dagmar Kristensen 1897 lærerinde
25u-Ejnar Pedersen 1898 uddeler
25- Kresten Sørensen 1877 grovsmed

Vejby 1925
25z-Jens Jensen 1879 snedker
25r-Kresten Sørensen 1877 smed
2m- Niels Thorhauge 1891 uddeler
2l- Peder Kr. Kristensen 1879 murer
2g- Kristen Gregersen 1850 snedker
7k- Anders P. Pedersen 1866 møller
9b- Peder Nielsen  1852 tømrer
5u- Johan Jørgensen 1889 gartner
5u- Thorvald Jørgensen 1904 fisker
    Dagmar Kristensen 1887 lærerinde
    Peder Nygaard Kristensen 1893 lærer


Folketælling i Vejby  1930


5k- Peder Ligård 1851 snedkermester
20c-Sara Pedersen 1888 sygeplejerske
25a-Peder Mogensen 1864 dræningsmester
    Sigurd Grønbæk 1905 lærer
    Dagmar Kristensen 1887 lærerinde
    Peder Kristian Kristiansen 1879 murer
    Kresten Sørensen 1877 smedemester
    Jens Jensen 1859 snedker
    Thorvald Jensen 1895 tømrer
    Poul Chr. Christensen 1901 uddeler
2l- Edvard Raun 1897 vognmand
2m- Niels Thorhauge 1891 uddeler
7k- Anders P. Pedersen 1866 møller
4n- Johan Jørgensen 1883 Gartner
19g-Thorvald Jørgensen 1904 fisker
    Magda Kristine Olsen 1901 sygeplejerske
    Peder Nygaard Kristensen 1893 lærer


F T 1901Selvstændige i Ramsing, År 1901
Gade / Hus-nr.Matr.nrBeboereFødselsårErhverv
8 eAndreas Thomsen1885Snedkerlærling
8 fMaren Kristansen1850Syerske
 "Frederikke Kristiansen1862  "
Hovvej 168 gNiels nørskov Nielsen1848Gartner
 "Karen Marie Nielsen1872Syerske
 "Katrine Nørskov Nielsen1882  "
2 bOle Pedersen1865Post og Landmand
Bustrup Hgd.1aKatrine Egholm1879Undermejersk
 "Nikoline Nielsen1876  "
 "Martin Jonasen1875Undermejerist
 "Niels Peder Nielsen1877Mejeribestyrer
 "Jørgen V. N. Sjøth1874Ladefoged
 "M. Henriksen1879Teglværksbestyrer
 "Anton Laursen Linde1872Tømrer
 "Marinus Hansen1881  "
8 eSøren Knudsen1844Tækker
1 bPeder Madsen1882Søfart

 

F T 1930Selvstændige i Ramsing År 1930
Gade / Hus-nr.Matr.-nrBeboereFødselsårErhverv
Møllegade 67 aaMagnus Pedersen1894Tømrer
Karl Nielsen1863Skomager
Hovvej 227dNiels Chr. Olesen1897Mejerist
     ----J. C. Christensen1860Cykelhandler
Kirstine Iversen1888Centralbestyrer
Ågade 214 dLaurids Bysted1885Skomager
Ågade 1Hans Madsen 1874Murer
     --Kristian Madsen1905  "
     --Thomas Madsen1911  "
Ågade10Anthonius Poulsen1898Snedker
     --Karl Aggerholm1912Snedkerlærling
Ågade 87 dPeder Jørgensen1882Smed
     --Karla Jørgensen1908Gymnastik-Lærerinde
Ågade 211 f Kresten Christensen Westergård1874Træhandler
Ågade 2 "Julius Westergård1903Barber
Kirke Alle 1Jens Sinding1891Uddeler
      --Axel Sinding1915Kommis
      --Karl Kjeldsen Andersen1906  "
Pile alle 7Thorvald Pedersen1892Baneformand
     --Anne Marie Margrethe Pedesen1893Ekspeditrice
Marie Nielsen1893Malkerske
Kirke Alle 20Frederik Pers1884Mejeribestyrer
Larsen Madsen1907Skolelærer
Johanne Marie Olesen1915Malkepige