Lem realregister
Udarbejdet af Erik Trudsø. (Søgefeltet fremkommer ved tryk på tasten F3)

NB: Efter 1953 kan man ikke være sikker på om det er ejer eller lejer, idet man har anvendt telefonbøgerne som kilde. I Statens arkivalieonline ligger de seneste realregistre.

Lem 

I bogen "Nr. Lems Historie "af Chr. Jensen, er gårdene i Nr. Lem beskrevet meget indgående, både gårdene, og beboerne og historierne om dem

 

Agertoften

 

Nr. 1 Matr. nr 7 b (Vester Lem)

1904  Søren Jensen Til Jørgen Nielsen  1923  arveudlægsskøde N. K. Jørgensen

1923  Milter Christiansen   1944  skifteretten, Karen Christiansen

1944  Jensine Christine Eskildsen   1948  Arbmd. Ejnar Christiansen 

(1981)  Marie Bæk. 1988 Marie E. Kristiansen

 

Nr. 2  Matr nr, 7c 1L  (Vester Lem)  (Se også Agertoften nr. 18)

1895  Kristen Nielsen Til Niels Christian Rytter        1897  Jens Peder Christensen,

1900  Marinus Johannesen,    1903 Niels Mikkelsen,    1903 Anton Olsen,   

1911  fogedudlægsskøde,   Maren Nørgaard Pedersen, umyndiggjort, under lavværge

1927  skifteretten som adkomst til Maren Pedersens arvinger,

1927  Jens Jensen Lauge,    1942 Holger Pedersen,    

1944  Fra Holger Pedersen Til arbm. Peder Christian Pedersen (Degn)

          Matr 7c (Vester Lem)

1954  Bmd. Hans Bysted

1982   Gunnar Christensen,    1984 K. Kristensen,    1987 Jes M. Philipsen

1988   Lars Kjeldgaard,    1994 Anette H Olesen,    1995 Niels O. Philipsen

 

Nr.3 Matr. nr  7a (Vester Lem) 1af (Bustrup Hovedgaard)  

1844   Jens Sørensen Lehd,  1867 Peder Christian Jensen Lehd

1872   Jens Andersen,   1874 Søren Jensen   Nørgaard

1913   skifteretten enken Maren f. Pedersen,  1913 Christen Ramsgaard  Pedersen

1913   Kristen Sørensen Bysted,   1917  Søren Bysted

1938   Hans Bysted     1986  Jenny Bysted     1987 Kristian Fjendbo

 

Nr. 4 Matr. nr 4c (Vester Lem)

1893   Christen N. Møller Til Peder Pedersen,  1904 Peder Kristian Pedersen

1910   Karl Kristensen,   1946 Niels Jensen Worm,   1949 Søren Sivesgaard

(1981)   Henry Madsen,      1995 Karin L. Mortensen

 

Nr. 5 matr. nr 14a (Vester Lem)

1826  Niels Nielsen,  1849  skifteretten, adkomst for enken Kirsten Pedersdatter

1859  vielsesattest Adk. for Niels Johan Christiansen,  1868   Jens Nielsen

1873   Peder Nielsen,  1880  Mads Sørensen Stærdahl,  1925  Kristen Fodgaard

1962 Svend Viborg    1999 Rita Viborg,      2000 Olav V. Olesen

 

Nr. 6 Matr. nr. 9c 6f 11b (Vester Lem)

1885  Fra Lars Knudsen Til Laust Christensen Baunsgaard

1908  skifteretten, Adk. for enken Ane Kirstine f. Christensen      1908 Hansen Niels

1939   skifteretten, adk. for Sofie Frederikke Hansen, Bysted Jenny, Hans N Hansen,

Jens L. Hansen, Kirsten Schwalbe, Elly Dinesen, Laur. K. Hansen, Marie K Hansen,

Else Hansen og Bertel Hansen

1939  Jens Lund Hansens  

 

Nr. 7 Matr. nr 9a (Vester Lem)

1860  Vielsesattest  Anders Nielsen,  1874 Niels Pedersen,    1878   Lars Knudsen,

1896   Jens Povlsen,  1897 Anders Christensen Hviid,  1900 Kristen Nielsen Hærup,

1915 Kristen Kristiansen,  1915 Frederik Jørgensen,  1917  Ingvard Nielsen, f.2/12 93,

1926  Johannes Pedersen        (1981)   Ole Graff,    2004 Ole S. Nielsen

 

Nr. 8 Matr. nr 2d  1p  (Vester Lem)

1876   Jørgen Nielsen,  1904 Jens Nielsen,  1923 Karl Nielsen Præst

1923 skifteretten, adkomst til Maren Nielsen f. Christensen

(1981) Viggo Thorgaard,      1996 Bent R. H. Nielsen

 

Nr. 9 Matr. nr. 5c (Vester Lem)

1870  Rasmus Jensen,   1894 Jens Peder Gudiksen,  1902 Jens Sørensen Rimmer,

1939  skifteretten, adkomst for børnene,  1939 Otto Rimmer

 

Nr. 10 Matr. nr 1h (Vester Lem)

1885 fra Anders Mortensen Til Peder Pedersen      1888  Karl Kristensen Kreiberg

1909  mageskifte Niels Christian Johansen,   1916 auktionsskøde Niels Hansen,

1934  Ane Kirstine Ladefoged (  som særeje),   1938 Smed Anthon Godsk Madsen,

 (1981) Hans Andersen,      1987 ErikPedersen,      1994 Eivind R. Poulsen

 

Nr. 11 Matr. nr 3d 18a 1q (Vester Lem)

1877   Jens Sørensen Børsting,  1908 Holger Børsting,

1919   skifteretten, enken Mette Børsting f. Knudsen,  1923 Kristensen Andreas

1923  Niels Møller Jensen Bilstrup,     1927   Marius Balling,  

1939 fogedudlægsskøde, Viggo Kristian Larsen           (1980)   Svend A. Larsen

 

Nr.  12 Matr. nr  1e 1i  (Vester Lem)     "Samca Vagt"

1883  Anders Mortensen (1h udstykket i 1884),  1885 Anders Astrup

1903  Skifteretten, adk.for enken Bodil Marie f. Christensen

1903  Søren Sørensen, (navneforandring Til Bysted),  1917 Peder Christian Pedersen,

1918  Peder Christian Vester, 

1986    Bent Pedersen,    1988 Jens Hillersborg,      1989  Preben D. Andersen

 

Nr. 13 Matr. nr 2c 1v 17b (Vester Lem)

1862   Bødker Søren Nielsen,  1880 Separationsbevilling adkomst til Kirsten Nielsdatter

1881   auktionsskøde Anders Jensen Bæk,   1913 Harald Pedersen,     1954 Kristian Jensen

1986   Per Hede Christensen,      1987 Karsten Mortensen,     1990 Henrik Kristensen

1991     K. Bach,     1992 Preben D Andersen,     1993 Flemming Cramer

2004     Jimmi Juul

 

Nr.14  Matr. nr.  1m (Vester Lem)

1895  fra Kristen Nielsen Til Thomas Nielsen,  1900 A. B. A. Astrup,

1903  skifteretten adkomst for enken Bodil Marie f. Christensen,

1918  C. A. Astrup,  1928 skifteretten adkomst for enken Karoline Astrup.

1928  Anton Jensen Dahl,   1930 Johannes Møller Frandsen   1935  Arne G Frandsen

1989    Karen M Frandsen,     1989 K. Madsen,    1995 Bent O. Kristensen

 

Nr. 15 Matr. nr 1b (Kurup) 

1849  Niels Nicolaisen,   1901 arveudlægsskøde Til Mette Nielsen, g.m. Laurits Nielsen,

1905  Magnus Nielsen, 1955 arvingerne Jens Nielsen, Mette Madsen og Johannes Nielsen

(1980)  Knud Dahlgaard

1987    Mona Hansen,    1989 Gitte Pedersen,    1995 Claus Falkenberg

1999    Niels C. B. Thomsen,    2004 Louise Svendsen,     2004 Anders H. Søndergaard

 

Nr. 16 Matr. nr  1k 6c  (Vester Lem) "Lem Maskinstation"

1892   fra Maren Kirstine Gudiksen Til Christen Nielsen      1898  Hans Larsen

1915  Peder Pedersen       1918 Christian Jensen     1923 Christian Laursen Baunsgaard

(1980)   Henning Pedersen

 

Nr. 17 Matr. nr 2  (Kurup) 1i (Hostrup)   "Kuruphus"

          Søren Sørensen

1859  Peder Sørensens Ravn,  1870  Skifteretten, adk.for Bodil Marie Pedersdatter,

1870  Vielsesattest, adk.for Poul Knudsen, 1904   Anders Larsen, (1916 1i (Hostrup))

1950  Skifteretten, adk. for Laurine Kathrine Larsen

1950  Magnus Ravn Larsen,    1993 Jens Villadsen,    1996 Viggo Thorgaard

 

Nr. 18 Matr. nr 1L  7c (Vester Lem) (se også nr. Agertoften  nr 2)

1L OG 7c

1895   fra Kristen Nielsen Til Niels Christian Rytter,     1897 Jens Peter Christensen

1900    Marinus Johannesen,     1903 Mikkelsen Niels

1911   Maren Nørgaard Pedersen (umyndiggjort), værge Søren Laursen Godsk

1927   skifteretten adk. for J. J. Lauge,     1942 Holger Pedersen

7c

1944   Ejnar Christensen   (1L),     1946Viggo Chr. Jørgensen

1955   Peder Bach,    (1980) Erik  Andersen

1991   Tommy Pedersen,     2006 Søren O. Jensen

 

Nr. 20 Matr. nr 6e 2f (Vester Lem)

1905  Christen Nielsen Møller,  Til Jens Jensen,   1911,  2f (Vester Lem)

1914  Gudike Andersen Gudiksen, 1919  fogedudlægsskøde,  Marius Christensen,

1920  Ingvard Andersen Burchard,   1923  Einar Andersen,  

1933 Anders Andersen Grundvad     1935  Albert Knudsen,  1936  Carl Edvard Nørgaard

1958  K. H. Larsen,     1989 G. Larsen,     1995 Brian Pedersen

 

Nr. 22 Matr. nr 5g (Vester Lem)

1904  fra Jens Sørensen Rimmer Til Lars Larsen,

1945 Magnus Larsen og Frøken Anna Kirstine Larsen,    1953  Magnus Larsen,    

1956 Otto P. Jensen

 

Matr 5c

1870  Rasmus Jensen,    1894 Jens Peder Gudiksen,    1902 Jens Sørensen Rimmer,

1939  skifteretten som adkomst til Kirstine Kristensen, Agnes Mikkelsen, Sigurd Rimmer,

Otto Rimmer, Ester Bilstrup og Dorthea Nonboe,   1939 Otto Rimmer

 

Nr. 24  Matr. nr 2f 9b 11c (Vester Lem)

1885  fra Lars Møller Andersen Til Lars Chr. Villadsen, 1889 Søren Christian Pedersen,

1892  Niels Madsen,   1897  Niels Jensen Lauge,   1902  Marinus Johannesen,

1902  Niels Jensen Lauge,  (1935, 2f)  1941  Henning Lauge Jensen

(1980)  Folmer Stenum

1989    Tage Christensen,     2003 Morten Pedersen,     2004 Bent N. Nyrup

 

Nr. 26 Matr. nr 2e (Vester Lem)  udstykket i 1907 fra 2a

1862  Søren Nielsen,    1881 separationsbevilling for Kirsten Nielsdatter,

1898  Mariane Madsen,    1907  fra Mariane Madsen Til Niels Madsen, 

1908 Jens Børsting     1929  Åge Børsting,  1929 Harald Husted,  1941 Thomas Baunsgaard,

1945  Hans Jensen (også 18i),  1955  Grd. Valdemar Have

(1980)  Alice Ravn,   1981 Per Hede Christensen,     1984 T. L. Pedersen,    

1986 Erik M Pedersen,   1987 Frode  B Nielsen,      1988 Kaj O. Kristensen,

1991 L. Søndergaard,   1994 Simon Jensen,      1995 Oddvar A. Olsen

 

Nr. 28 Matr. nr 3g (Vester Lem)

1895  Fra Ivar Jens Christiansen Til Chresten Madsen,  1898 Niels Christian Rytter,

1952  Skifteretten, adk. for Enke Marie Ingeline Rytter   

1952  fra Marie Rytter Til Jørgen P. Pedersen,        (1980)  Knud K. Trærup

 

Nr. 30  Matr. nr  5d 3f  (Vester Lem)  "Vestsalling Entreprenørforretning"

1872  Bmd. Anders Christensen,    1881 Jens Toft Christensen,

1885  Ivar Jens Christjansen,  1888   3f,  1906 Jens Madsen,

1934  Josef Valdemar Christian Jensen,  1953 Grd. Peder Jørgensen,

1953  Harald Edvard Laursen   (1980)  Herman B Ovesen

1995  Gunnar B Ovesen,      1997 Henning D Poulsen,     2004 Charlotte K. Olesen

 

Nr.32 Matr. nr 5f (Vester Lem)

1897  Fra Ivar J Kristiansen Til Kristian Nielsens

1931  Skifteretten, adk. for Dorthea Nielsen f. Jacobsen,  1932 Karl Gustav Nielsen,

1933  Einar Andersen,  1956 Skifteretten, adk. for enken Laura Andersen

(1980)  Inge Trærup,        1988 Kim Cramer

 

Nr. 34 Matr. nr  5e (Vester Lem)

1897  Fra Ivar Jens Christiansen Til Jens Madsen, Nielsen 1899 Jens Køiborg,

1906  Kristen Kristensen,  1950 Skifteretten, adk. for enken Sofie Christensen,

1950  Ernst Gustav Jensen,    1953 Erling Jensen,   1956 Sigurd L. Mikkelsen,

1957  Bent Espersen,     1995 Tonny H. Jensen

 

Nr. 36  Matr nr. 1a (Kurup)   "Kurupgaard"

1849  Niels Nicolajsen,   1879 Else Nicolajsdatter,

1880  vielsesattest adkomst til Laurs Jensen,

1880  amtstilladelse, adkomst til Else Nikolajsdatter, 1880 Nikolaj Laustsen,

1892  skifteretten adkomst for enken, Kirsten Knudsen,

1892  vielsesattest adkomst til Steffen Christensen,

1900  Niels Christian Thomsen,  1903  Søren Laursen,

1948  Jens Chr. Hansen,     1989  J. Fly

 

Nr. 38 Matr. nr 1r (Hostrup Hovedgaard)  

(1980)  Laur P. Pedersen       2004  Hanne M. Pedersen

 

Ahornvej 

 

Nr. 1 Matr. nr 1ex 002 (Bustrup Hovedgaard) 

1980   Anna Christensen       2005 Dennis S. Gade

 

Nr. 2 Matr. nr  1ev 016  (Bustrup Hovedgaard)

(1980)  Henning Nielsen       1995 Gunnar Møller Andersen

 

Nr. 3 Matr. nr 1ey 003  (Bustrup Hovedgaard)

1986  Erling Olesen

 

Nr. 4 Matr. nr 1eu 015  (Bustrup Hovedgaard)

(1980)   Knud J. Bundgaard

 

Nr.5 Matr. nr  1ez  004  (Bustrup Hovedgaard)

(1980)  Svend E Jensen   1991 Anders Nielsen,       1999 Vera E. Nielsen

 

Nr. 6 Matr. nr  1et  014  (Bustrup Hovedgaard)

(1980)  Vera Pedersen      2007 Kirstine Sørensen

 

Nr. 7  Matr. nr. 1eæ 005  (Bustrup Hovedgaard)

(1980)  Henning Rasmussen,      1981 Aage Sørensen,        1991 K. Sørensen

 

Nr. 8 Matr. nr 1es 013  (Bustrup Hovedgaard)

(1980) Allan Præst     1984 A. P. Larsen,      1988 Karen M Jensen

1991   Erik Nielsen,       1992 Ole Kristensen

 

Nr. 9 Matr. nr 1eø 006  (Bustrup Hovedgaard)

(1980)  Johannes Nielsen       1991 Knud E Andersen,      1992 B  Sørensen

1994   Lotte Goul,      1998 Per Stampe

 

Nr. 10 Matr. nr  1er  012  (Bustrup Hovedgaard)

(1980)  Ib Boel

 

Nr. 11 Matr. nr 1fa  007  (Bustrup Hovedgaard)

(1980)  Bent Poulsen Mølvadgaard       1989  A. Mølvadgaard,      1991 Einar Olsen

1999   Martin Kristensen,      2004 Dorthe Munkløv

 

Nr. 12 Matr. nr  1eq  011  (Bustrup Hovedgaard)

1942  fra Jens Chr. Madsen Til "Haveforeningen Solglimt"

(1980)  Mogens K. Poulsen Bro     1984 K. A. R. Bruun,      2007 Birgit D. Bruun

 

Nr. 13 Matr. nr  1fb  008  (Bustrup Hovedgaard)

1987   Jens K. Jepsen

 

Nr.14 Matr. nr  1ep  010  (Bustrop Hovedgaard)

(1980)  Herluf Brask       1986 Hanna Brask,      1987 Ole Christensen

1998   Lars H Bruun,     2004 Ejler Nautrup

 

Nr. 15 Matr. nr  1fk  (Bustrup Hovedgaard)

(1980)  Niels Hald Pedersen       1994 Brian Nymann,       2004 Søren T. Mejlhede

 

Amtsvejen 

 

Nr.  20 Matr. nr  8r (Kommunesæde Lem)

1910 Fra Ane J. Mathiasen Til Knud Agerholm

1955 Arvingerne Morgen, Lys Knud Agerholm

1955 Kristian Agerholm

(1980)   "  K Aggerholm A / S "

 

Nr. 22 Matr. nr  8v (Kommunesæde Lem)

1929  Fra Niels Knudsen Kristianen Til Niels Bæk

1942  Skifteretten, adk. for Marie Bæk, 1942 Bertel Kudsk Mortensen

1942  Jens Holck Knudsen,       (1980)  Evald Holck Knudsen

 

Nr. 24 Matr 8z  (Kommunesæde Lem)

 

Nr. 26  Matr    (Nr. Lem)

 

Nr. 27A  Matr  8o  (Nr. Lem) udst 1947

 

Nr. 28   Matr  8b  (Nr. Lem)

1850 Mathias Jensen,     1853 Andreas Mathiasen,   

1905  Ane Jensine Mathiasen f. Haraldsen,      1923 Jacob Andersen

1926 Niels Knudsen Kristiansen, 1929 Einar Jensen,   1937 Viggo Nielsen

 

Nr. 29  Matr  8p 8o 8e 13b  (Nr. Lem), 10 1p 13b (Vester Lem)

1907 fra Ane Jensine Mathiasen Til Niels Bæk,      

1916 Jacob Andersen,   1922 Søren Christian Andersen,   1925 Jacobsen Niels

1930 Alfred Christian Trærup,    1931 Søren Trærup,   1931 Niels Sevelsted Christensen

1940  Niels Christian Nielsen,   1951  Gert Nielsen

 

(Matr 8e 13b, Nr.. Lem, 1857 Chresten Mikkelsen,  1916 FRA Niels Pedersen Til Marinus Risum

1920  Søren Cristian Andersen)   (Se ovenfor)

 

Nr.30  Matr. nr  7b 8x (Kommunesæde Lem)  "Købmandsforretningen i Nr. Lem "

1943  Harald Krejberg Til kommis Edvard Worm Jørgensen, Købmand

skab
1966 ?? Bue Poulsen - Taxa vognmand
forskellige beboere

 

Nr. 31 Matr. nr  8n 8o 8q (Kommunesæde Lem)   "Ramsdahl Snedker og Tømrerfirma ApS"

1906  fra Jensine Haraldsen Til Mathiasen Mathias

1929  fogedudlægsskøde Til Mette Kathrine Mathiasen

1955  Jens Lund Mathiasen     1988  Anna Mathiasen,     1989  Per Ramsdahl

 

Nr. 32 Matr. nr 7a 16c 15e 13c 6d 8h 27 6f  (Nr. Lem)

(1688)  Chresten Jacobsen og Christen Jensen, fæstere,  1705 Mads Jensen, fæster,

1744 Mads Bro (fæster)   1769 Laust Christensen     (1839) Maren Nielsdatter

1840    Peder C. Brogaard,      1889 Jens Christian Pedersen

1915    Anton Pedersen Brogaard,         (1980)  Niels O. Philipsen

1995    Jes M Philipsen       2007 Verner Andersen

 

Nr. 33 Matr. nr 8m  (Nr. Lem)

1905  fra Ane Jensen Haraldsen Til Christian Nielsen Primdahl,   1909  N. S. Friis,

1909   Niels Stampe      1925  Skifteretten, adk. for  Ane Stampe,

1925  Christen Nielsen Stampe, blikkenslager      (1980)  Jens Bach Andersen

1997    Jan Dahl,     1999 Sten H Poulsen,      2004 Thomas Clarup

 

Nr. 34 Matr. nr 6a  1a 5a 19 21a 1b 5f (Kommunesæde Lem)

(1703) Peder Nielsen Braads Enke,   Peder Pedersen Braad,    1767 Peder Pedersen Braad,

1771   Milter Jensen,     1804 Peder Miltersen,      1836  Esper Jepsen  (6a)

1850  Vielsesattest for Jens Christian Madsen,   

1869  Ane Andersdatter (1871, 5b, 1874 5c),    1876  Peder Christensen

1922  Christen Pedersen, 5a 6a 21a 1 19,    1926  Erik Dalsgaard

(1980)  Ernst T. Andersen

 

Nr. 35 Matr. nr 16a 5g (Kommunesæde Lem)

(1678) fæstere: Jens Poulsen Smed OG Anders Poulsen Smed,

1703  fæstere: Peder Sørensens Skrædder OG Stephen Andersen Smed,   Anders Skrædder,

Niels limning,    1814 Jørgen Christensen Jattrup,

1851  Christian Jørgensen, (Han Kober haven Til "selveje")       1879  Christen Jørgensen,  

1899   skifteretten, enken Ane Berthelsen,   1899   Jens Christian Sørensen

1920   Niels Bæk,     1928  Christian Christensen,    1938   Ernst Hansen

1939   Ingvard Nielsen,     (1980) Harald Andersen

 

Nr. 36 Matr. nr

(1980)  Kurt Dencker

1982   Tran Quang Kiem,     1986  Jan K Andersen,     1987 Peder Kjærgaard

1989   Lars Sørensen,    1991 Ole Andersen,    1992 G Valipuram

            Peder Egstrand,    1997 Bent A. Olesen

 

Nr. 37 Matr 11a 5k 11at 11ax 11as (Kommunesæde Lem)     "Kjærgaard"

1840  Jens Ottesen,     1857   Mikkel Jensen,    1878   Jens Mortensen,   

1894  Gert Nielsen    1920   Niels Christian Nielsen     1940   Niels Sevelsted Christensen,    1944 Aksel Dahm,    (1980)  Søren Stisen,   1987 Bent A. Olsen,     1989 John Rusbjerg,      1991 K. Mehlsen      1995 Asger Lunde,    1996 Lenett Clausen,      1997 Harald  Andersen

 

Nr. 38 Matr. nr 

(1980)   Ragnhild Madsen

1989   Villy Jensen,     1994 Brita Majgaard,     1996 Kurt Duncker

1999   Pia M Pedersen,     2004 Lars Dalgaard,    2007 Brian B Nielsen

 

Nr. 39 Matr. nr   10f  (Kommunesæde Lem) (Her lå Nr. Lem mølle)

1886  Mette Jensen Til Lars Christian Nielsen,

1888  Skifteretten, adk. for  enken Christiane Christensen,

1897  Laurids Christian Pedersen,  1897  mageskifte  Chr. P. Høigaard,

1930  Skifteretten, adk. for arvingerne  Til Viggo Andersen

1940  Jens Peder Nielsen,    (1980)  Hardy Aakjær,      1982 Niels J. Berthelsen

 

Nr. 41 Matr. nr  10x 11ac   (Kommunesæde Lem) "Nr. Lem Skole "

fra Viborg Amtsraad Til Chr. Sindings Enke Margrethe f. Jensen

1916   fra Niels Mathias Nielsen Til Lem Vejby Kommune

1921   fra Chr. Madsen Til gør 11ac  i 1925 bor Lærer Bollerup der.  (1980)  Inger K. Dahl

1989    Karsten J. Nørgaard  "Nr. Lem  El-Forretning "      "Fodklinik"

 

Nr. 43 Matr. nr  10a  8y 9s 31 (Kommunesæde Lem)

1840  Mathias Nielsen Dyhrberg,    1849   Ivar Nielsen,   

1879   skifteretten adkomst for Mette Jensen     1886   Niels Mathias Nielsen, 

1900   skifteretten, adkomst til Mette Marie Nielsen

1930  arvingerne Morgen, Lys Mette Marie Nielsen Til Kristian Nielsen,

1939   fogedretten  Til Karsten Nielsen OG Christian Eriksen Christensen

1940   Frederik Pinnerup Sørensen,    1942 Niels Pedersen Worm

(1980)  Kaj Dahl,    1987 Ove A. H. Nielsen,     1989 John Pedersen,    

1990 I, S. Rusbjerg,    1992 T Andersen,     1994 Peder H Madsen,    1995 Kim Hansen

2000   Ole Trærup,      2007 Torben E. Madsen

 

Nr. 45

(1980)   Peder K. Brogaard

1995   Henning D Poulsen,     1998 Lars Sadolin,          Mikael Johansen

           

Nr. 47 Matr. nr  5d 21b 20a 15a (Kommunesæde Lem)    "Myrehuset"

1879  udskiftningsforretnin, ADK. for Niels Andersen Brunsgaard

1882 Christian Christensen Baunsgaard,      1890 Ch. Th. Godsk

1897 Th. Alstrup,    1898 Christian Pedersen (Brogaard),   1920 Peder Christensen Brogaard

(1980)   Gunnar Madsen         2003 Peder Jensen

 

Matr 20a  1879  udskiftningsforetning adkomst for Niels Anders Brunsgaard,

1885  Christen Christensen Baunsgaard         1920 Peder Kristensen Brogaard

 

Nr. 51 Matr. nr  11x 6e 11b 11l 11'ere 11t 11V 11y 25   (Kommunesæde Lem)

1904   fra Jens Pedersen Ledd Til Christen Andersen,    1914  Niels Mikkelsen

1918  Søren Christian Pedersen,    1921  Niels Knudsen,    

1924  skifteretten, enken Marie Knudsen,    1924  Niels E. Jensen

1928  Niels Handberg,    1928  arvingerne,     1938  Søren Bysted

1955  skifteretten, enken Ane Bysted  (I uskiftet bo)

(1980)   Kristian Bysted,     1987 Verner Hede.      1992 Õ Andersen      

1995 Jesper Larsson,     1997 Jesper R Bruun,      1998 Annemette Nørgaard,    

1999 Jacob Jacobsen

 

Nr.53 Matr. nr  38   (Nr. Lem)   "Brodal Station"

1924     Skive Vestsalling Jernbane,    (1980)   Svend Ehlersen

2003     Per Pasfall

 

Betrykvej

 

Nr. 9   Matr. nr. 8g 8i 16e 6m 6n (Kommunesæde Lem)

1872  Niels Espersen,   1874 Jacob Christensen Østergaard,

1877  Mads Christian Jensen,   1878 Laust Christensen,

1899  Anders Christian Nielsen,     1914 Søren Sørensen,

1937  Jens Jensen,    1946 Fru Margot Kjær Barkenskjold,

1956  fra jordlovsudvalget Til ovennævnte  Matr 6m 6n,

 

 

Birkevej

 

Nr. 1 Matr. nr 10ba   (Nr. Lem)

(1980)   Henry Mark

 

Nr. 2  Matr. nr. 10d 10ae (Kommunesæde Lem)   8 (Vejby)

 (1980) Mathilde Pedersen

1994    Børnegaarden "Birkely"

 

Nr, 3   Matr. nr.  10aø  (Nr. Lem)

(1980)   Tage R Nielsen

2003     Sara Albrechtsen

 

Nr. 4 Matr. nr 10au  (Kommunesæde Lem)  

1981   Mathilde Pedersen

1984    K Jensen,      1999 Mads B Pedersen,       1999 Tina M. Andersen

 

Nr. 5 Matr. nr  10aæ  (Nr. Lem)

1994    Balasi Valipuram

1999    Johanne Jeppesen

 

Nr. 7 Matr. nr 10aq  (Nr. Lem)

(1980)  Viggo Jensen

1998    Maren D Jensen,             1999 Benjamin Petersen

 

Nr. 9 Matr. nr  10ap  (Nr. Lem)

(1980) Jenny Raun Dalsgaard

1989  Jens Hansen,         1997 Eva Hansen,               2000 Torben Pedersen

 

Nr. 11 Matr. nr 10:00  (Nr. Lem)

(1980)   Jørgen Mejlgaard

 

Brøndal

 

Nr.1 Matr. nr  4a  (Sdr. Lem)

(1980)  Eskild Eskildsen

1987    Laila Ø. Madsen,       1991 Carsten Nielsen,      1992 Jacob Christensen

1994   Jørgen B Vinther,      2003 Jesper M. Nielsen

 

Nr. 1A  4R  (Sdr. Lem)

 

Nr 2. Matr. nr  7a  (Opperby) 6b  40 (Sdr. Lem)   "Pallishus"  

1858  Vielsesattest adkomst for Knud Madsen, 

1889 testamente,  adkomst for enken Mette Jensdatter

1889  Jens Kristian Jensen Knudsen,  1939  Kristian Jensen,

(1980) Leif A. Jensen

 

Nr.3 Matr. nr 4a  4l  4g 4i  3e  2h  3l  8k 28  41 (Sdr. Lem)

1839  Jens Rasmussen,

1860  Anders Jensen og Niels Jensen,  1898 Peder Chr. Christensen,

1937  Skifteretten, adk. for enken Dorthea Christensen, 1937 Harald Christensen

1957  Christian Dissing Spanggård,   (1980)  Folmer Østergaard Madsen

 

Matr. nr. 3e 4q 28 (Sdr. Lem)

1959  Anders Jensen,   1863 adkomst for ungkarl Anders Jensen,

1867 skifteretten, adk. for enken Maren Cathrine Christensdatter

1868  Johan Jensen,    1874 Søren Thomsen,  1881 Søren Chr. Christensen,

1909  Peder Christian Christensen.

(Sammenlægges med Matr 4a  (  Brøndal 3))

 

Nr.4 Matr. nr 8a  8i 8k 6p (Sdr. Lem)

1840  Peder Mikkelsen Friis,  1859 Susanne Svenningsdatter (Bustrup Skifteprotokol)

1888  Vielsesattest, P. Mikkelsen Friis,    1888 Nikkel Pedersen Friis,      

1903  Niels Jensen Sinding      1905  Anders Chr. Pedersen,   1918 Christian Madsen

1948  Frederik Pinnerup Sørensen,    1959 Alder Nielsen   1986 Niels C Nielsen, 

1987 K. P. Andersen,       2003 Søren Farsinsen

 

Nr. 5 Matr. nr 4q (Sdr. Lem)

(1980) Mads S. Sørensen

 

Nr. 7 Matr. nr  32d 4o 20a  (Sdr. Lem)

1851  Mette Marie Christensdatter, Enke Morgen, Lys Søren Mikkelsen Friis

1892  Mette Marie Damgaard,   1899 Jens Sørensen Rimmer

1903  Laurits Peder Jepsen,  1912  auktionsskøde Carl Graversen,

1918  Mads Miltersen,  1923 Jacob Jensen,

1935  Skifteretten,adk. for Esaine Hansine Jacobsen,

1943  Evald Andersen,     (1980) Peder Andersen

 

Nr. 8 Matr. nr 6c  (Sdr. Lem)

1858  Lars Sørensen,  1865 skomager OG ugyldig Andreas Frederich Doolewerdt,

1872  Lars Christian Stephansen,  1885 Christen Hansen,

1900  Christen Brunsgaard,   1927 Jensen Hans

(1980)   Henning Holmen         1989  Søren Berthelsen,             1994 Asbjørn Fangel

 

Nr. 10 Matr. nr 1 time 4i  (Sdr. Lem)

1870  Fra Marie Jensdatter Til Mette Laursen, 1872 Lars Chr. Steffensen,

1901  Søren Chr. Olesen,  1920 Magnus Ravn   1922 Chr Laursen

1926  Mads Miltersen,    1928 Jens Hangaard Jørgensen,   1933 Carl Nielsen,

1947  Jens Jensen,   (1980) Martin R. Jensen   "Lem Autolakeri"

 

Nr. 12 Matr. nr 5d  (Sdr. Lem)

1889  Fra Laust Christensen Ravn Til Christen Pedersen,

1924  Skifteretten, adk. for  enken Ane Marie Pedersen,

1924  Alfred Christensen Trærup,   1929 Christen Berthelsen

(1980) Evald N. Bach

 

Bustrupvej

 

Nr. 3  Matr. nr. 1ad (Bustrup Hovedgaard)

1911  fra Jens Peder Møller Til Esper Olsen        1941 Ejnar Olsen        1983 K. Hansen           1986 Peder K. Østergaard

 

Nr.  6  Matr. nr. 1aa  1ab 1o (Bustrup Hovedgaard)   6c (Vejby)  "Bustrup Nørgaard"

1911  fra Jens Peder Møller med fri mærkning (sammenlægningsudvalg) Til Niels Sinding Iversen,

1911  Niels Kristensen Vinther,    1912  fra Skive og Omegns udstykningsforening 1o 1aa

1936  Andrea Vinther,    1936 Christen Jepsen Vinther,   

1966  Carl Graugård   1984 Gustav Pedersen

1987  Søren Goul,             1993 Knud Limning

 

Nr. 8   Matr. nr. 1ap (Bustrup Hovedgaard)

Niels Nielsen
(1980) Henry Nielsen,      1996 Frederik Thorsen,       2004 Søren M. Pedersen

 

Nr. 10   Matr. nr. 1p 1ar 1BR 1dl 1dg 1dn  (Bustrup Hovedgaard)

1914 fra Jens Peder Møller Til "5 mand"     1916 C. Clausen, Bodil og Richard Nissen

1918 Jens Davidsen,    1939 skifteretten Nikoline Davidsen,

1939 Laurits Holmgaard Davidsen    1950 slagtermester A. J. Nielsen,

1951 Aksel Leth,    1954 Karl V. Jensen,    1955 slagtermester A. J. Nielsen,

1955 boelsmand Christen Dahl,     (1980) Emma Dahl,      1984 Jørgen Jensen,          

1986 Claus Nielsen

 

Bøgevej

 

Nr. 1 Matr. nr 10ar  (Nr. Lem)

(1980)  Kresten Bjerre

1984   F Bjerre,     1987 Kirsten M Gaardsted,       1988 Henry Nielsen

1992   Karen Nielsen.      1997 Kirsten M Jensen,         1999 Jens P. Nautrup

2003  Elna S. Nautrup

 

Nr. 2  Matr.nr. 10az  (Nr. Lem)

1991   "Rekord Vask og Rens"

 

Nr.3 Matr. nr 10bb  (Nr. Lem) 

(1980) Johan S. Jeppesen

 

Nr. 4 Matr. nr  10be (Kommunesæde Lem) 

(1980) Chresten Mejlhede

 

Nr. 5 Matr. nr 10bo (Kommunesæde Lem)

(1980) Peder V. Nyby

 

Nr. 6 Matr. nr 10bs (Kommunesæde Lem)

(1980)   Mariane Jensen

1997    Leif J Toft

 

Nr. 7 Matr. nr 10bp (Kommunesæde Lem)

(1980)   Erik N. Mortensen

 

Nr. 8 Matr. nr 10bt (Kommunesæde Lem)

(1980)  Ib. S. Nielsen

 

Nr. 10 Matr. nr 10bu (Kommunesæde Lem)

(1980)  Jens Jacobsen                1993  Jens Madsen,         2003 Gunnar Madsen

 

Nr.12 Matr. nr 10bv (Kommunesæde Lem)

(1980)  Viljam Jensen         1988 Edel V Jensen,        1999 Frank Eriksen

 

Egevej

 

Nr. 1 Matr. nr 10as (Kommunesæde Lem)

(1980)  Anders Madsen               1990 Karen T. Kjærgaard

 

Nr. 2 Matr. nr 10bc (Kommunesæde Lem)

(1980)   Edel Kristensen     1984 E Olsen            1995 Aksel Gudiksen

 

Nr. 3 Matr. nr 10ax (Kommunesæde Lem)

(1980)   Anna M H Jensen

 

Nr. 4 Matr. nr 10bl (Kommunesæde Lem)

(1980)    Harald Sørensen

 

Nr. 5 Matr. nr 10bf (Kommunesæde Lem)

(1980)   Bent Jensen             1995 Kristensen Troels

 

Nr. 6 Matr. nr 10bm (Kommunesæde Lem)

(1980)  Dagy Jensen              1981 Kristian Laursen,      1999 Nora Laursen

 

Nr. 7 Matr. nr 10bi (Kommunesæde Lem)

(1980)     Jens C. J. Bak

 

Nr. 8 Matr. nr 10 mia (Kommunesæde Lem)

(1980)   Jørgen K Pedersen

1983    Å Olsen,    1986 Anita Hansen,    1987 Lars Andersen

1990   Johannes Skyldahl Pedersen

 

Nr. 9 Matr. nr 10bh (Kommunesæde Lem)

1980   Børge Lykke     1992 Christensen Herdis  2009 Børge Lykke 

 

Nr. 11 Matr. nr 10bx (Kommunesæde Lem)

(1980)     Erik  Hasager Kirk

 

Engtoften

 

Nr. 1 Matr. nr 21d (Kommunesæde Lem)

1980    Henning Hviid  "Brodal Malerforretning" 

 

Nr.  2 A Matr. nr 21c  (Kommunesæde Lem)

1043 fra Peter Christensen Brogaard Til enkefru Johanne Brogaard

1950 arveudlægsskøde Til grd. Peder Brogaard,      1999 Lars H. Sadolin

 

Nr.  2 B Matr. nr.  9t  (Kommunesæde Lem)

(1980)   Bertel Larsen

1995   Jan Petersen.     2003 Esben R Larsen,     2004 Svend A. R. Larsen

 

Nr.  3 Matr. nr  17  (Nr. Lem)     "Kokhuset"

(1688) Berthel Villadsen,    1726 Jens Christensen Koch,       1813 Morten Larsen Myhre

1860   Jens Mikkelsen  1901 "adkomst for 5 født"      1901 Jens Laursen

1905   Jens Jensen Kjeldbjerg,   1907   Milther Christensen

1908   skifteudskrift, Peder Christensen m.fl.,       1908   Poul Andersen

1911   skifteudskrift, Anders Poulsens,    1913   Andreas Mikkelsen

1915   skifteattest Til Ane Kirstine Clausen  ,  1917   Søren Nielsens Hustru, Petrine Sørensen

1935   fogedudlæg,  Peder Christian Hansen,    1935   Margrethe Pedersen

1957   matros Svend Erik Stampe,    1997   Tove Stampe,     2004 Daniel F. Nielsen

 

 Nr.  4 Matr. nr 3a 4a 3d  4f  (Kommunesæde Lem)  "Bavnsgaard"   ("Ravnsgaard "???)

(Realregistret er også i tvivl, snart Skriver de Ravnsgaard og snart Bavnsgaard, Eller også er det fordi det kan væree sjusket skrevet, så det er svært ved kende forskel på r og b)

(1688)  fæstere: Jens Jensen og Chresten Jensen,     1730, Chresten Jensen,

1757  Laust Ravnsgaard,  (Kober i 1792 gården Til selveje),   1809 sønnerne Jens og Chresten,

1825  Skifte Morgen, Lys Ane Christensdatter, Til Christen Christensen, MED tilnavn Ravnsgaard

1866  Peder Christian Christensen Ravn,   (4a,)    1861 Niels Andersen Brunsgaard  (3a)

 1867  (4a)   1887  Jacob Thomsen,   1899 Christian Larsen,     1926 Jens Christian Laursen

1931  Kresten Larsen,   1936 Jens Christian Laursen,     1946 Jørgen Christiansen,

1949  Jens Nymann    1953 Landbrugsministeriet,    (1980) Ernst Laursen

1995  Svend Vinther

 

      Matr 3d 4f 4e 4f (Kommunesæde Lem)  

1878   Laust Christensen,     1897 Frederik Jespersen,    1913 Anders Laursen

ejendommens matrikelnumre udgår 1953 AF matriklen og samles under Matr 6g og sælges dette År Til Landbrugsministeriet Til udstykning.

 

Nr.  6 Matr. nr   2a 2c 2d 2e 2f  (Nr. Lem)   "Brunsgaard"

1570 er gården "under Kronen",  fæstere: Iver Sørensen og Jens Olesen

1633 under Herregården Trudsholm, fæstere Jens Christensen og Niels Andersen,

1688 under Haastrup Hovedgaard, fæstere Jep Pedersen og Knud Nielsen

ca 1700 under Kaas,  i 1728 ER fæsteren Christen Pedersen, Brunsgaard,

1750  Sonnen Jens Christensen Brunsgaard, 1788, dennes Søn Christen Jensen Brunsgaard,

       Han Kober i 1798 gården AF herremanden in Kaas  Til selveje

1862   Søren Pedersen Brunsgaard,   1909 Skifteretten, adkomst for Jens Kristian Pedersen

1935   Søren Brunsgaard  (Navneændring Til Brunsgaard i 1950),   

1950 skifteretten, enken Elna Brunsgaard (også  8aa)

(2007) Leila Ø. Goul

 

 

Hasselvej  samtlige numre på Hasselvej hører Til Ramsing Sogn

 

Hostrupvej

 

Nr.1 Matr. nr  1p  (Lem Præstegaard)

1905  Ole Chr.. Christensen Til Mariane Andersen Ladefoged,

1915  Skifteretten, adk. for Anders A. Ladefoged

1918  Hans Ludvigsen, (i 1925 bor der en forretningsbestyrer Maren Olsen, da ekspeditrice og 2 syersker)   1930 J. R. Cleemann,

1939  Frøken Christine Madsen Lind og Frøken Jenny Wad Jensen

1942  Manufakturhandler Emil K. Bøg,   

1947  Købmand Skibsted M.

(1980)  Kevin Jensen,    1987 Kim Hansen,     1996 Claus Bundgaard,         

1999 Rune Sonne

 

Nr. 2 Matr. nr  1k 1au (1bc udst. I 1953) (Lem Præstegaard)

1900  Fra Lars Christensen Til Anders Christian Nielsen, Bager
 Ved fabrikstilsynets kontrol i 1921, er der anført følgende bemærkning:
"Skråtobaksdåse med skrå må ikke henstå i bageriet, da der som bekendt ikke må skrås i bageriet. Desuden står der "Aviser må ikke forefindes i bageriet."

1928  Johannes Vestergaard,  1953 Skifteretten, adk. for Otilie Vestergaard

(1980)   Svend Åge Nygaard   ,  Bageri,            (2007) John S. Jensen

 

Nr. 3  Matr. nr  1m  (Lem Præstegaard)

1904  Jens P. Espersen Kæmpegaard Til Ole Christian Christensen

(1925) urmager Jesper Pedersen og snedkermester Kristian Sinding

1928  Ingvard Nielsen,   1931   Jens Ring Cleemann,  1933  Jakob Maltesen

(1980)   Eivind Laursen   , Manufaktur,     1987 Hanne Laursen,    1996 "Amalie"

2000 Kim Hansen   "Hårlokken"

 

Nr. 4 Matr. nr  1d 1bc 1bd  (Lem Præstegaard)

1895  skøde fra Lem og Omegns Brugsforening Til Søren og Christian Rasmussen Jensen,

1903  Niels Christian Christensen,   1904 Niels Ezekiel Jensen,   1909 Andersine Petersen

1910  Vielsesattest som adkomst for Peder Christensen,    1919  Anders Chr. Nielsen,

1943  Skifteretten, adk. for Else Kristine Nielsen og Kirsten Marie Bæk

1943  Åge Johan Vestergaard,  1933  Skifteretten, adk. for Otilie Vestergaard

1953  Jens Christian Sørensen,   1956 Skifteretten, adk. for  Katrine Sørensen

1957  Slagter Lui. H. Thomsen     1961 Jens K. Jacobsen

 

Nr. 5 Matr. nr  1e 1ak 6r 5c   (Lem Præstegaard)

1895  fra præst K. G. Knudsen  Til J. P. Espersen Kjæmpegaard,    1916 Peder Pedersen, Gartner

1923  1ak    1944 6r 5c       (1980)   Viktor Bang   "Planteskole«

2004 Henrik S. Jensen

 

Nr. 6 Matr 1u  1ar (Lem Præstegaard)   "Forsamlingshuset"

1907  Præsten Sigumfeldt Til "Lem Samlingshus i Lem Kirkeby" (1u)

1925  Lem Vejby menighedsråd Til "A / S Lem Samlingshus" 1ar

1949  Fra A / S Samlingshuset (A / S Lem (For) samlingshus i likvidation) Til

          "Foreningen Lem Samlingshus" 1ar 1U, købesum  13,250 kr.

(1907 og 1908 deklaration om forbud mod udskænkning af spiritus i de 2 parceller, oplysning i Tingbogen side 350)

 

Nr. 7 Matr. nr  1bi (Lem Præstegaard)

1954  Otilie Westergaard,     (1980) Eli Pedersen       2003 Susanne N Munk

 

Nr. 8  Matr. nr 1ax  (Lem Præstegaard)

1940  Lem Vejby Præstekald Til Otto Frederik Pedersen

(1980) Niels G. Nielsen

 

Nr. 10  Matr  1ay (Lem Præstegaard)

1941  fra menighedsrådet Til Niels Nielsen,  1948  uddeler Carl Jensen,

(1980)  Sigrid Jensen     1987 Knud Dahlgaard

 

Nr. 12 Matr. nr  1az  (Lem Præstegaard)

(1980)  Kristian Thorgaard

1999 Torben Pedersen,      2000 Kim Dahlberg,      2004 Susanne Jacobsen

 

Hvor ældrecentret i Dag ligger la der tidligere Tre Små Huse, der var bygget sammen,

 

Matr 1 l, (Lem Præstegaard)

1901 fra J.P.E. Kjæmpegaard Til  Christian Christensen Strøm,

1903 Lars Stefansen,  1922 Søren Kr. Olesen, 

1939 skifteretten, adkomst for enken Larsine Olesen

1941  Vognmand Peder Trustrup

 

Matr. nr. 1n (Lem Præstegaard)

1905  fra J P E Kjæmpegaard, Til skomager Andreas Doolewerdt,

1917  skifteretten adk. for enken  Mette Kirstine f. Milthersen,

1917  Søren Chr. Olesen.   1939 skifteretten adk. for enken, Larsine Olesen,

1941  Vognmand Peder Nielsen Trustrup,   1956 Jens Handgaard Jørgensen

 

Matr 1e  (Hvor ældrecentret Nu ligger) i 1925 boede en malermester Sejberg

 

Nr. 13 Matr. nr  1o  (Lem Præstegaard)

1906  Fra J. E. Kæmpegaard Til "Lem Vejby Kommune"

1911  520 kvadratalen af parcellerne 1e og 1o mageskiftes

(2007) "Lem Ældrecenter"

 

Nr.   14 Matr. nr  1aæ  (Lem Præstegaard)

1942   Peder Hansen          1984 Kjeld H. U. Pedersen

 

Nr. 15  Matr. nr. 1ad (Lem Præstegaard)

1911  fra J. P. E. Kjæmpegaard Til Bertel Pedersen,

1929  skifteretten som adkomst for arvingerne Til Søren Christensen Trærup

1944  Alfred Trærup,   1944  Edith Trærup,    (1980)   Kamilla Trærup (Alfred Trærups kone)             1982 Gert Bak Jørgensen

 

Nr. 16 Matr. nr  1aø  (Lem Præstegaard)

1942    Johannes Jensen  (Kaldet Bob)      1993 Petra Rasmussen,      2000 Bente B. A. Nielsen

 

Nr. 17  Matr. nr  1be  (Lem Præstegaard)

         Harald Bæk     (1980)  Peder Jørgensen    1994 Hans H Pedersen,     

1997 Hans Højbak,     1999  Karsten P. Møller

 

Nr. 18 Matr. nr  1ba  (Lem Præstegaard)

1943    Fru Ane Marie Jacobsen  (Særeje)

1948    arbejdsmand Kristian Lykke Kristensen

(1980)  Lars Y. Knudsen

 

Nr. 19 Matr. nr  1aq  (Lem Præstegaard)

1923  fra Lem Sognekald Til Sigurd Marius Madsen,         1954  Niels Madsen

1988   Kurt R Nielsen,    1993  Lars Andersen,     2004 Martin Nielsen

 

Nr.  20 Matr. nr  1av  (Lem Præstegaard)

1940    menighedsrådet Til Maler Christen Svenningsen,     1948   murer Carl Laursen

(1980)  Flemming Cramer            1994 Bjarne Gjedde,     2004 Bjørn Munch

 

Nr.  21 Matr. nr  1u 1q  (Vester Lem) 1ai (Lem Præstegaard)

1920   Skifter, adkomst for Christian og Gudike Christiansen

1920  fra Mette Børsting 1q    1920 Niels Christian Mogensen,

1921  Anders Brunsgaard,  1923  fra Pastor Bjerre 1ai,  1925  Johs.. Johannesen

1941  Kristian Johansen

1992   V Poulsen,      1991 Søren K. H. Laursen

 

Nr.  22 Matr. nr  1bb (Lem Præstegaard) 

(1980)   Meiner Olesen

 

Nr.  23 Matr. nr 4a 2b 4l (Opperby)   "Lem Nygaard"

1858  Testamente sok adk. for Jens Kristian Nielsen OG Søster Maren Kirstine Nielsdatter,

1862  Jens Christian Nielsen,  1890 Søren Christian Andersen,

1918  Søren Christensen Trærup,  1934 fogedudlæg  Viktor Villadsen,

1935  Anker Lundby     (1980)   Berthel Lundby

 

Nr.  24 Matr. nr 1bs  (Lem Præstegaard)  "Præstegaarden"

(1980)  Hans Jørgen Simonsen

1997     Jakob K. Andersen /

2000     Peter Munk / Annemette Korshøj Jørgensen

 

Nr. 25  Matr  15b (Vester Lem)

1873  Mads Christensen,  1873   Lem Vejby Kommune

(1980)  Hans Jensen

1988    Ernst Jacobsen,      1993 Jens Erik Smedemark,      1995 Carsten D Poulsen

 

Nr.  27 Matr. nr  15c  15a  (Vester Lem)

1848  Peder Pedersen AF Opperby,    1850 Peder Nicolajsen,

1894  FRA Mads Christensen Til Kristjan Madsen,  1899 Peder Pedersen,

1905  Niels Christensen Møller,  1910 Skifteretten, adk. for enken Ane Kirstine f. Steffensen,

1910  Hans Kristian Sørensen,  1930 Skifteretten, adk. for enken Ane Sørensen

1930  Otto Gregersen,  1949 Skifteretten, adk. for Mette Gregersen

1949  Karen Vestergaard,  (1980)  Svend Nielsen,   1984 K. S Christiansen,      

1987 Ib Christensen,     1991 Bente Vedel,         1999 Jesper O. Svenningsen

 

Nr.  29 Matr. nr  3f  (Opperby)

(1980)   Jens Lund Fogh  

1981   Niels Thyge Risgaard,      1982 Johs. Kjær Nielsen,    1987 Carsten Nielsen

1988    Hans Sørensen,      1990 Hans H. D. Snejbjerg

 

Nr.  30 Matr. nr  1cn  (Lem Præstegaard)

(1980)  Karen Marie Pedersen

1986  Niels jeg Bach,      1987   Karsten Wagner

1994   Søren Henriksen,       1999 Vagn Lykke

 

Nr.  31 Matr. nr  21a  (Sdr.Lem)

1889 Knud Madsen Til Niels Jensen Handberg,   1923 Harald Handberg

1958 Laurits R. Larsen,       1986 Villadsen Frants

1988    Svend Bichel,       2000 Finn G. Andersen

 

Nr.  32 Matr. nr  16a  16c 1r (Vester Lem) (Opperby møbelfabrik)

1852  Fra Mads Nielsen Til Else Johanne Mortensdatter

1854  Fra Mathias Skow Til Just Christensen

1891  Vielsesattest for Just Christensen

1891  Skifteretten, adk. for enken Else Johanne Mortensen

1891  Mads Justesen,   1928  arveudlæg  Just Justesen,

1949  Skifteretten, adk. for enken Fru Marie Justesen i uskiftet bo
 1970         Johannes Gade - Opperby møbelfabrik

(1980) Svend Aage Nicolaisen

1986   Jørgen Jørgensen,             1988   Knud E. Jensen  "K. E. Møbler"

1995   Peter T Lassen "Rustik træ - komponenter"

2000  Torben Y Johansen,       2004 Thomas Asferg,     2005 Hans J. Gravgaard

 

Nr.  33 Matr. nr  1a  (Opperby)

1838  Vielsesattest som adk for Peder Justsen, 

1884  Jens Peder Espersen Kæmpegaard,     1899 Jens Nielsen,

1911  Jacob Møller Østergaard,    1913 Jens Peder Ladefoged,   1917 Jens Chr. Jensen,

(1980)  Bent Stærdahl Jensen       1986 Anna H M Jensen.         1987  Kristen M. Bak

 

Nr.  34 Matr. nr  4b 1s 15d 16b  (Vester Lem)  8b 1f (Sdr.Lem), 1g (Hostrup Hovedgaard)

1887   fra Peder Olesen Til Chr. Nielsen Møller,      1900  Thomas Henriksen

1901   Jacob Jakobsen,      1906 Anders Christian Ladefoged,    1912, 1g,  1917  1s,  15d  16b

1917  vielsesattest som adkomst for 8b 1f,       1933 fogedretten  Karl Larsen

1948  handelsmand Laurits Haaning OG N. A. Sørensen,

1949    Johannes Hærup        1990 N. Jørgensen,         1996 Andreas M. Smedemark

 

 

Nr.  35 Matr. nr  5d  (Opperby)

(1980) Arne M. Pedersen

 

Nr.  36 Matr. nr  2a  (Opperby)   "Selhøjgaard"

1845  Peder Pedersen "Eller Eriksen"

1883  Testamente, som adk. for  Mette Marie Nielsen

1883  auktionsskøde  Søren Sørensen Møller

1892  Skifteretten, adk. for enken Severine Møller  f. Nielsen

1906  Jens Jensen Møller,   1939 Skifteretten, adk. for enken Bodil Jensen Møller,

1942  Søren Sigvald Jensen Møller,     (1980) Frede Kristensen      1998 Bent Albrektsen

 

I matrikel nr. 2a (Opperby)  har der været opført et "jordløst hus, mølle med mere "

i 1891 fra Søren Jensen som møller Til Kresten Kristensen på en Mølle

 

Nr.  37 Matr. nr  6m  6i 8e (Sdr.Lem) 3b 6b (Opperby)

1895  fra Karl Kristiansen Til Jens Peder Christiansen

1911  fogedudlægsskøde Jens Peder Kristiansen,  1936 Christian Sørensen Christiansen

1944  Julius Andersen,    1947 Hmd. Anthon Jensen,  1953 Ernst Jensen

1994   Niels F. Throksø

 

Nr.  38 Matr. nr  5a  3c 5e (Opperby)

1843  Anders Christensen,  1875 Peder Andersen,   1902 Peder Pedersen

1909  Jens Kr. Jensen,  1918 Kresten Jensen,  1945 Kresten Nielsen

(1980)  Jens Frede Strøm Nielsen          (2007) Jan G. Nielsen

 

Matr 4o 5b (Opperby)

1892 fra Peder Andersen Til Karl Graversen,    1915 Frederik Pedersen

1930 fogedudlægsskøde Martin Andreas Kristensen,    1938 Niels Chr. Feder

1938 Laurits Jensen,    1940 Sigfred Knudsen,    1941 Fru Anna Møjbæk

1944 Johannes Hærup

 

Nr.  39 Matr. nr  1c  5b 8b 1f (Sdr.Lem)

1854  Jens Jensen Smedegaard,    1897 Bodil Marie Jensen,

1901  vielsesattest som adkomst til Kresten Pedersen Husted Jensen Dahl,

1945  Martin Dahl,    (1980) Andrew M. Levy

 

Nr.  40 Matr. nr  1b  (Opperby)

1906  Jens Nielsen Til Johannes Johannesen,  1909  Peder Kristian Kristensen

1938  Johannes Hærup og Kirstine Ladefoged,     1948  Aksel Gudiksen             

1999 Poul Kristiansen

 

Nr. 41  Matr  1a 2a 1c   (Hostrup Hovedgaard)   "Hostrup"

1855  C. A. C. Bracht

1862  Carl Frederik Louis Sigismund Schulin

1900   Søren Christensen Trærup

1919   Chr. Fredsholm, Jens Gudiksen, J. Lønborg

1923   Jens Espersen Lønborg og Jens Hvid Lønborg

1928   K. Sehested   (Købesum 250,000 kr.)

1931   Fogedudlæg Rasmus Vester  1a 2a 2c

1932   Fogedudlæg Poul Thygesen  1a 2a 2c

1940   Tvangsauktion

1940   Fogedskøde Til  Kreatureksportør Ivar Lundgaard OG Kreaturkommissær Theodor

           Sørensen

1941   C. Clausen

1942   Hans Helmuth Sommer Jermiin

1948   Knud Korsgaard

1959   overlæge Hammerich Damm, Skive

1988   Uffe Madsen

1992  Jens Kristensen,      1999 Benny Boisen,     1995 Jan Rumpeltien 

      

Nr.  42 Matr. nr  1t   (Hostrup Hovedgaard)

(1981) Grethe Pedersen,    1982 Bjarne Pedersen,      1987 Grethe Ernst,    

1988  Preben G Hansen      1990 J. Nørgaard,      1991 Frank Eriksen      1992, s. Madsen

1994   Jørgen Kristensen

 

 

Hovvej. 

 

Nr. 11  Matr. nr 1ch (Bustrup Hovedgaard)  udstykket 3 / 12 1943

1943  fra Landbrugsministeriet Til Magnus Nielsen,

1982 Jens Peder Dahlgaard       2001 Kurt Andersen

 

Nr. 26  Matr. nr 1ce (Bustrup Hovedgaard)

1943  fra Landbrugsministeriet Til Magnus Sørensen,

(1980) Bent Vilhelm Nielsen,       1998 Kim Hovgaard

 

Nr. 28  Matr. nr 1cf (Bustrup Hovedgaard)

1943  fra Landbrugsministeriet Til Otto Johan Adolf Sørensen.

(1980) Anthon Henriksen

 

Nr. 30  Matr. nr 1cg (Bustrup Hovedgaard)

1943  fra Landbrugsministeriet Til Jens Sørensen Ravn

(1980) Vagn Færch Christensen,     1984 Erik M Pedersen,      1987 Kresten M Kristensen

 

 

Hvilshøjvej

 

Nr. 1 Matr. nr  1bh (Lem Præstegaard) 

(1980)  Gustav Vinther           1999 Jeanette B Rasmussen,         2004 Kasper Nielsen

 

Nr. 3  Matr. nr. 1æ (Lem Præstegaard)

1908  Præsten Sigumfeldt Til Christen Madsen,    1918 L. Birk,   1925 Søren Christian Andersen

1945  Skifteretten, ADK. for arvingerne,  Mariane Nielsen

 

Nr.  5 Matr. nr 1bl (Lem Præstegaard)

(1980)   Harald Andersen     1990   Andreas Andersen,     1998 Jens B. Andersen

 

Nr. 7 Matr. nr. 1bm  (Lem Præstegaard)

 

Nr. 7A  matr.nr. 1bk  (Lem Præstegaard)

 

Nr.  9 Matr. nr 1bf  (Lem Præstegaard)

(1980) Ole Damgaard        (2007) Tove Damgaard

 

Kirkestien  

 

Nr. 2 Matr. nr 1bd  (Lem Præstegaard)   udstykket i 1944

(1980) Egon Laursen,       1986  Svend A Madsen,       1987  Palle S Nielsen  ,

1989 Poul E Henderson,       1990 E Kristensen,       1993  Gert Laursen

2004   Birgitte Laursen

 

Kystvejen

 

Nr  1  Matr. nr. 1 d (Ø. Hærup)   (Lihme)

 

Nr. 2 Matr. nr. 1f 1q (Hostrup)

1915  FRA Martin K Olesen Til Jens Marinus Mortensen

1915  Jens Peder Andersen den halvere Ejendom,

1917 Ole Christensen, Svenningsen Christen OG Jesper Pedersen

1934  arvingerne Morgen, Lys Chresten Svenningsen       1934 Marinus Nonboe

 

Nr.  3

 

Matr 1b 2b 1d 1e (Hostrup Hovedgaard)    "Hostrup Teglgaard"

1887  Fogedudlægsskøde  Skive Bank, 1890 Hans Marinus Olsen,

1903  Martin Henrik Olsen, også  (2a 2h (Ø. Hærup) Lihme

1910 Georg Meülengracht,    1926 Peter Thomsen,   

1927  Tvangsauktion  Andreas Laursen

 

Smal "strimmel" langs Vandet ved "Kystvejen" (er sandsynligvis Nu  (2007) taget af Havet),

1k,   1917  Ole Christensen Til Chr. Gynthersen,    1936 Lem Vejby sogneråd. købes.  3300 kr..

 

1n   193?   Fra Andreas Laursen Til Lem Vejby Kommune,

 

 

Landevejen                                                                              (Bemærk at nr. 1, 3, 5, 7, 9 og 9A hører til Ramsing Sogn)

 

Nr. 1  Matr. nr. 1t 1v 1u 1bq 1x (Bustrup Hovedgaard)

1911  Jens Peder Møller Til Lars Chr. Andersen,   1911 Anders Chr. Nielsen,

1915  Chresten Bech Grundvad,  1915 Anders Christian Nielsen,

1918  Jens Primdahl Jensen (1t)    1921 Søren Sørensen

1938  Viggo Jacobsen          1983 B Jespersen

 

Matr 1x (Bustrup Hovedgaard)

1911 fra JP Møller Til Søren Christian Olesen

1939 skifteretten Larsine Olesen (også  Matr 1L og ln (Lem Præstegaard))

 

Nr. 2 Matr. nr  1a 4b 33a 1g 4i 1p   (Sønder Lem)  01:00 (Bustrup Hovedgaard)

1833  Laust Nicolaisen  1853 Skifteretten, adk. for enken Dorthe  Marie Jensdatter

1872  Laust Laustsen   1913 Laust Chr. Laursen

1944  Skifteretten, adk. for  Enkefru Kathrine Laursen

1950  Kristian Laursen         1981 Steen Andersen

 

Nr. 4 Matr. nr  3c 2i 5f  (Sønder Lem)

1846  Gartner Gravers Lauritsen,  1882 Jens Pedersen (Davidsen)

1924  Christian Markussen Christensen

(1980)  Gunnar Møller Andersen         1995 Ole M. Andersen

 

Nr. 5  Matr. nr. 1as 1bl (Bustrup Hovedgaard)

1914 J. P. Møller Til Anders Chr. Pedersen,    1916 Magnus Dahlgaard,

1917 Karl Jensen Ladegaard,    1918 Marinus Sørensen,    1918 Vilhelm Refsgaard,

1922 Marinus Jacobsen,    1925 Kresten Vinther,    1958 Kristian Kristensen,

(1980) Villy Andersen,         1991 K / A Nielsen,        1995 Villy Andersen,

1997 Annie L. Glud,       2000 Egon Laursen

 

Nr. 7  Matr. nr. 1q 1at 1bi (Bustrup Hovedgaard)

1911  fra Jens Peder Møller Til Peder Christian Pedersen Dahl,

1939  Godtfred Magnus Larsen   1967 Tage Larsen,  2004 Knud Bønding 

 

Nr. 9  Matr. nr. 1r 1az 1bs 1aæ 1bh (Bustrup Hovedgaard)

1911 Jens Peder Møller Til Niels Jørgensen,   1938 Jens Haugaard Jørgensen,

1956 Eskild Eskildsen,       1981 Inge Stampe,            1983 E. K. Møller,          

1987 Svend A, Jeppesen

 

(Kommunesæde  9a  Matr. nr 1dg 1az 1p (Bustrup Hovedgaard) Måske Bustrupvej  10

1914 J. P. Møller Til Kr. Jørgensen m. fl.,   

1916 C. Laursen, Bodil Jensen og Richard Nissen,   1918  Jens Davidsen,

1939 skifteretten Nikoline Davidsen,    1939 Laurids H. Davidsen,

1955 fra arvingerne efter L.H.Davidsen Til Harald Villadsen.)

 

 

Nr. 11  Matr. nr 1bu (Bustrup Hovedgaard)   udstykket 6 / 11 1924

          (  Bjerre   (Lærer in Bustrup))

1932  fra Jens Davidsen Til Peder Andersen,

1956  Max Hedemann Jensen,  "Max Tømrer-OG Snedkerforretning"

 

 

Lyngtoften

 

Nr.1  Matr. nr 8l (Kommunesæde Lem)
 "De gamle nyheder" Skive Folkeblad (29/9 1885)Annonce: Den ved Nr. Lem Mejeri nyopførte hollandske mølle med tilhørende beboelseslejlighed ønskes solgt til 1/11 1885 på billige pengevilkår. Henvendelse til Chr. Jensen, Sønderhede"

1898     Andreas Mathiasen Til "Mejeriet Brodal"

(1925) Anton Kristian Pedersen bestyrer

(1980)   Karl Østerskov  mejeribestyrer

1984     Hardy Åkjær

 

Nr.2 Matr. nr 8a 8s (Kommunesæde Lem)  "Ebbesgaard"

     Bertel Nielsen,    1853  Bertel Mikkelsen,

1869  adkomst til Knud Mikkelsen,     1891  Mikkel Knudsen   (1914 8s)

1934  Johannes Knudsen,    1988  Ruth Knudsen,      1989 Finn Jørgensen     

1990 L Jensen,      1993   Harald Jespersen.        1995 Anette H Olesen,    

1998  Anders Dalsgaard

 

Nr.3  Matr 8ag (Kommunesæde Lem)

          Maren Jensen

1981    Ditlev Nymann,           1987 Poul Vang,           1993 Sørensen Niels

1999   Klaus Skytte

 

Nr  4 Matr. nr 12c 12e 3h 4h (Kommunesæde Lem)

1911   fra Andres Christensen Til Marinus Willsen

(1980) Evald G. Vilsen

 

Nr. 5 Matr. nr 5b 6l  (Nr. Lem)

1872 Jens Espersen,   1876 Peder Laursen  Plejdrup,     1889 Christen Adsersen

1894 Christen Madsen,      1932 adkomst for Mette Madsen,     1932 Bernhard Madsen

1956   fra Landbrugsministeriet, 6l

1987   Bodil Mogensen,           1988 Einar Jensen,          1988 Ove Carlsen

 

Nr.6  Matr, 6c 6g 4c 6N 6b 11d (Kommunesæde Lem)

1852   Anders Jensen Gjølbo,    1865  enken Ane Johanne Christensdatter    

1872  Laurs Peder Andersen,    1919  Laurits Peder Jespersen

(1956 fra Statens Jordlovsudvalg, Matr. Nr. 6g)

(1980) Harly Jespersen,     1999   Trine Rybøl

 

Nr. 7 Matr. nr 16b 6h 9o 10v (Kommunesæde Lem)

1909 fra Jens Kristian Sørensen Kjærgaard Til Poulsen Johannes

1940  skifteretten, adkomst til Mariane Poulsen,    1940   Frode Andersen Møjbæk

1948  Viggo Jørgensen,     1953 Niels C. Hansen

 

Nr. 8 Matr. nr 7e (Kommunesæde Lem)

(1980)   Svend Aage Jespersen

 1987    Torben N Jespersen

 

Nr. 9 Matr. nr 8ab (Kommunesæde Lem)

(1980)   Jenny Dalsgaard               1987   Evan V Larsen,     1994 Jørgen D. Jensen

 

Nr 10  Matr. nr 8f 9n 10af (Kommunesæde Lem) 5s (Vejby)

1861   Poul Andersen,      1906 Johannes Poulsen,       1908  Peder Nielsen

1913   adkomst for enken Mette Marie f. Sørensen,        1928  Peder Chr. Pedersen

1931  (Peder Chr. Pedersen "akkord")     1936   fogeden Til Laurids Sørensen,    

(1980) Torben Jespersen

1987   Erik Hede,        1989 Poul E Sørensen        1992 Poul Nielsen

1994   Marie Iversen,        1996 Eno N Nielsen,     2000 Betty Nielsen

2003   Claus Nielsen,           (2007) Torben Jensen

.

Nr. 11 Matr. nr 8k (Kommunesæde Lem)

1892 Kr. Mikkelsen Til Søren Mark Jensen,      1931 Kristiane Nielsen Markussen

1937 Søren Sørensen,     (1980)  Svend Nielsen,        1981 Jeppesen Johannes

 

Nr. 13 Matr. nr 13a  8u  (Kommunesæde Lem)   "  Bakhuset "

1841  fra Karen Andersdatter Til Niels Madsen,   1898  fra arvingerne Til Chresten Mikkelsen

1898   Karen Marie Christensen,     1913 Niels Pedersen

1930   fogedudlæg,  Kristen Thorsen Laursen,        1932  Harald Nielsen

1934   Jens Peder Nielsen,    1940 Fru Mariane Poulsen,    1944  Anders Skov       

1947   landmand Eivind Poulsen,    1948 FHV. Gårdejer Niels Kristian Sørensen,

1948   FHV. Gårdejer Magnus Sørensen Storgaard    1951 Knud Mulvad Jeppesen,

1954   Jens Lund Mathisesen      1987 Henning L. Mathiesen

 

Nr.  15A 15B Matr. nr  12a 8c 16d 12d 3o  (Nr. Lem)   "Dalsgaard"

1840   Ane Nielsdatter,    1843   Christen Andersen,     1885 Anders Christensen, 

1918   16d, 3o    1923   Erik OG Anton Andersen Dalsgaard,       1026 Anthon Dalsgaard,        (1980)  Anders Dalsgaard      1998 Jørgen Dalsgaard

 

Nr. 15c  Matr  9d (Kommunesæde Lem)  (Skov) 

1869 Gårdmand Simon Jensen,       1880 Jens Simonsen,      1904 Niels Poul Nielsen

1908 Mikkel Kristian Jespersen,       1910 Karl Peter Augustinus Nielsen

1913 Frederik Karl Jørgensen,     1923 Simon P. Graugaard

1924 Lem Vejby Kommune

 

Nr. 17 Matr. nr 6i 4k 3i (Kommunesæde Lem)

1918  Laurids Peder Andersen Til Niels Mikkelsen,     1926  Niels Christian Jensen

1928  Tvangsauktion   Peder Jørgensen,  1933 fogedudlægsskøde Ernst N Kjærsgaard,

1937  Hans Jensen,  1938 Holger M Sørensen

1988   Jan K. Andersen

 

Mellemtoften

 

Nr. 1 Matr. nr  1c  (Vester Lem)

1832  testamente som adk. for Maren Sørensdatter,  1857 Jens Nielsen,

1901  Kristian Laursen Baunsgaard,  1909 Marinus Jensen,  1911  Ivar Nielsen,

1928  Enke Karen Marie Kristensen Møller Andersen

1930  Søren Christensen Høigaard,   1930 Ejnar Jensen 

(1980)   Børge Jensen           1994 John N. Jensen

 

Nr. 2 Matr. nr  1a  (Lem Præstegaard)   "Embedsbolig for sognepræsten"

(1980)   Tage Knudsen              1998 Morten B Pedersen

 

Forpagtere

1884  Christian Andersen

1922  Kristian Engsnap Bjerre

 

Nr. 3 Matr. nr  10b  1g (Vester Lem)

1878  Snedker Anders Mortensen,

1924  Skifteretten, adk. for  enken  Kathrine Elisabeth Mortensen f.  Johansdatter

1924  Ludvig Andreas Mortensen,     1924 Jens Poulsen Olsen

1926  Christian Lykke Christensen,     1946 Viggo Trustrup,  

1949  Enkefru Jørgine Nielsen,  1953 Åge M. Sørensen,

1954  Handelsmand Johannes Raiis,   1954 arbmd.  Hans Nielsen

(1980) Ib N. Jensen

 

Nr. 4 Matr. nr 6b 6d 1t (Vester Lem)

1866  Berthel Pedersen af Ålbæk,  1891 Søren Christensen Trærup

1900  Bertel Pedersen, 1910 Jens Christian Christensen

1954  skifteretten som adk. for Alma Mathilde Christensen 

1955  Kristian Christensen       1987  Aksel Christensen

 

Nr. 6 Matr. nr  3a 8a 13a (Vester Lem)

1857  Christen Andersen,    1862 vielsesattest Peder Mikkelsen,  1868  Jens Christensen (8a)

1877  Søren Pedersen,   1878  Jens Christensen,  

1921  skifteretten som adk. for Else Kristensen,   1921 Johannes Christian Carl Jensen

1933  Einar Haugaard Bech,   1943 Chresten Engsnap Bjerre

(1980)   Niels Balling,    1989 Georg Brauner,    1992 J Særkjær,    

1996 Niels C B Thomasen,     1999 Kristian L. Nielsen

 

(13a)  1841   Chresten Madsen, 1892 Ane Cathrine Nielsdatter, 1877, vielsesatt. Chr. Madsen

 

Nr.8 Matr. nr 1d  1f 10d (Vester Lem) "Stærdal Mølle"
1866  Møller Gert Andersen,  1870 Jens Jensen,   1875 Laurits Chr. Christensen,

1918  Marius risum Erik Jensen, K. Aggerholm,  1919  Johan Falk,

1920  Niels Kr. Eskildsen,   1924 Mads Sørensen,   1930 Harald Knudsen

(1980)   Finn Bendtsen,     1989 Bjarne V Berthelsen,        1991 S Dahl,            

1991  Margit Christensen,    1999  Heidi Frederiksen

 

Pildam

 

Nr.  1 Matr. nr  12a 2b 15a  (Vester Lem)

1862  Snedker Mads Christensen,  1902 Jens Chr. Madsen,  

1913   Laurids Pedersen Lundgaard,    1935 Nielsen Jens    1946 Knud Dahlgaard

1954   Rasmus Thorsen,      1957  Jens Juul Andersen       1984 Carl S. H Jensen

 

Nr. 2 Matr. nr 4a  4b (Vester Lem) 1g (Hostrup)

1859  Peder Olesen,  1889 Niels Chr. Pedersen,   1919 Christensen Jens

(1980)  Alfred Christiansen        1984 Niels  C. E. Christensen

 

  Nr. 3 Matr. nr  2a  10e 17a 18e (Vester Lem)

1862  Chresten Laursen,   1891 Mads Madsen,  

1908  skifteretten som adk. for enken,  Mariane f. Laursen,

1911  Peder Pedersen  1913 Magnus Sørensen,  1949 Ingvard Egeberg Nielsen

(1980) Børge Pedersen       1995 Aksel Pedersen

 

Nr. 4 Matr. nr  1a  1k  1q 1u (Vester Lem)

1835  Chresten Thomsen,  1871 skifteretten som adk. for enken Maren Christensdatter

1871  Thomas Christiansen,  1890, testamente for enken Kirstine Gudiksen,

1897  vielsesattest for Erik Madsen,   1918 Marinus Jensen   1939 Alfred Berthelsen,

(1980)  Verner Lauritsen    1987 Verner  Henriksen

 

Administrator de 2 Ejendomme nr 4 og nr. 6 været drevet sammen???

 

Nr.  6 Matr. nr  10a 10g 18l 17d 18c 18G 18h 11d 18k 18d 11c 15a   (Vester Lem)

1854  Vielsesattest som adk. for Peder Nicolajsen,  (1862  15a)

1877  Lars Chr. Villadsen,    1922  enken Mette K. Villadsen,   

1922 Marinus Jensen,   1938 Henning Lauge Jensen,    1941  Niels Jensen Lauge,  

1942 skifteretten adk. fra arvingerne Til Jens Jensen Lauge

1943  arbejdsmand Peder Chr. Pedersen,      (1980)  Viggo Pedersen

 

Nr. 8 Matr. nr 6a 5a 18b 6c 5d (Vester Lem)

1840  Christen Christensen Godsk   (6a)

1859  Skiftebrev som adkomst til Christen Nikolajsens Enke Maren Christensdatter,  (5a)

1865  Christen Nielsen,  (5a) 

1866 Christen Christensen Godsks Enke, Karen Thomasdatter,  (5a OG 6a)

1868  Thomas Chr. Christensen,  1877 skifteretten som adk. for Ane Cathrine Nielsen,

1878  Vielsesattest Mads Knudsen,  1900  Christen Nielsen Møller, 

1919  Kresten K. Kristensen,   1924 Mads Christensen Trærup

(1980)  Henry Trærup             1988 John K. Trærup

 

In 6a la et "jordløst hus", om dette står der i tingbogen:

"Udskrevet adkomst, Lem Vejby Sogneråd adkomst til Chresten Bøndings hus

1886  Carl Graversen,    1890 Peder Christiansen "

 

Præstegaardsmarken

 

Nr. 1 Matr. nr  1by 002  (Lem Præstegaard)

(1980)    Harald Jensen 

1995      Susanne  Jensen   "Jydepotten"

 

Nr. 2A  Matr. nr 1co  (Lem Præstegaard)

(1980)  Magda Balling,    1981  Bente Helene Aakjær Jensen,

1986  Joan Callesen,     1989  Birte Sevelsted,       1991 Poul E Jespersen

1992   Hanna Thomsen

 

Nr. 2B Matr. nr  1co  (Lem Præstegaard)  

(1980)  Dagny Stampe.,     1991 Helga Jensen,     1996 Tage Knudsen.

2004 Tanya Marie Bayonne

 

Nr. 2C  Matr. nr  1co  (Lem Præstegaard)

(1980)  Anna Nielsen,     1986 Karen Knudsen,       1991 Hanna Thomsen

1992  M Nautrup,        1998 Mariane Laursen,            Claus Justesen

(2007) Leif Olesen

 

Nr. 2D Matr. nr  1co  (Lem Præstegaard)

(1980)  Marie Laursen,      1982  Laurits Kristian Jensen,          1995 Einar Olsen

1999    Svend A. Pedersen

 

Nr. 2E

(1980)  Marie Raun,          1982 Chresten Christiansen,          1991 Svend E Jensen

1998   Niels Larsen,           2000 Kasper Nielsen

 

Nr. 3  Matr. nr  1bz 003  (Lem Præstegaard)

(1980)   Knud H. Marcussen

 

Nr.4A

1983    Emilie Lauritsen,  1998 Ida Jacobsen,      2000 Claus Futtrup

2004   Jørgen Laursen

 

Nr. 4B  Matr. nr 1bv  (Lem Præstegaard)

1983   Hilda Jensen      2004 Anna J Poulsen

 

Nr. 4C Matr. nr 1bv  (Lem Præstegaard)

(1980)  Alma Nielsen       1992 E Lundgaard      1993 Nanna Nielsen

 

Nr. 4D Matr. nr 1bv  (Lem Præstegaard)

1983    Peder Bundgaard Jensen,       1986 Kamilla Bundgaard,

1989   Pia Hvid,           1994 Ebba Jørgensen,           1996 Sonja Madsen

2003 Ejnar Olesen

 

Nr. 4E  Matr. nr 1bv  (Lem Præstegaard)

1983   Tommy Sørensen,         1987  Pia Hvid

1989   Johannes Andersen

 

Nr. 6A Matr. nr  1bv  (Lem Præstegaard)

1983  Lene Munk           1987 Marianne Brejner

 

Nr. 6B  Matr. nr 1bv  (Lem Præstegaard)

1983  Valborg Berthelsen,         1987 Sørensen Mads

1999  Jihad Asadi,          2004 Melanie-Claire Bayonne

 

Nr. 6C

1983   Edith Trærup,          1994 Elna Møller,          1999 Martin Kristensen

2000   Einar Olsen,           2003 Ruth Knudsen

 

Nr. 7  Matr. nr 1bø 005 (Lem Præstegaard)

(1980)  Dorit S Nielsen,         1986 Dorit S Jacobsen            2001 Uffe T. Andersen

 

Nr. 8  Matr. nr 1cl  023 (Lem Præstegaard)

(1980)   Leo B. Nielsen

 

Nr. 9  Matr 1ca 006 (Lem Præstegaard)

 

Nr. 10 Matr. nr  1ck 022 (Lem Præstegaard)

(1980)  Erik V Jørgensen

 

Nr. 11 Matr. nr  1cb  007 (Lem Præstegaard)  

(1980)  Asta Jensen       2004 Ole H Trærup

 

Nr. 12 Matr. nr  1cl (Lem Præstegaard)

(1980) Peter Lynnerup

 

Nr. 13 Matr. nr 1ml 008 (Lem Præstegaard)

(1980)  Carsten Jensen,         1983 Hans Laursen,         1988 Anette Nielsen

1994   Hakon Hastrup,           2004 Bent V. Larsen

 

Nr. 14 Matr. nr  1ch  (Lem Præstegaard)

(1980) Thorkild Godsk

 

Nr. 15 Matr. nr 1cd 009  (Lem Præstegaard)

(1980) Kjeld  M. Jeppesen

 

Nr. 16 Matr. nr 4r 019 (Opperby) 

(1980) Jørgen Bent  Jensen  "Shop 16"

1995 Henrik Dalgaard

 

Nr. 17 Matr. nr 1ce 010  (Lem Præstegaard)

(1980)   Bruno Dahl

 

Nr. 18 Matr. nr  4q 018  (Opperby)

(1980)  Johannes Jeppesen            1981 Søren K. Larsen

 

Nr. 19 Matr. nr 1cf  (Lem Præstegaard)

(1980)  Esben Madsen,           1990 Benth Madsen

1997   Jens E. Hansen

 

Nr. 20 Matr. nr  4p 017 (Opperby)

(1980) Ove Jensen

 

Nr. 21 Matr. nr 1cg  (Lem Præstegaard)

(1980)   Elna Møller             1994 Erik Pedersen

 

Nr. 22 Matr. nr  4u 002 (Opperby)

(1980)  Vagn Lykke,      2001 Henrik Nielsen

 

Nr. 23 Matr. nr 4l 013 (Opperby)

(1980)   Kaj Ove T Hansen,     1986 Gert B Petersen

 

Nr. 24 Matr. nr 4v 003  (Opperby)

(1980)  Frede G Olesen,     1985 Egon B Stephansen

 

Nr. 26 Matr. nr 4x 004  (Opperby)

1985   Sten Nautrup

 

Nr. 27 Matr. nr  4n 015  (Opperby)

2004   Svend Aage Viftrup

 

Nr. 28 Matr. nr  4y 005  (Opperby)

1986   Jan W. Pedersen

 

Nr.29 Matr. nr  4o 016  (Opperby)

(1980)   Svend Aage Jepsen

1987    Erik C. Møller   "  Lem Oliefyrservice "

 

Nr. 30 Matr. nr  4z  006  (Opperby)

1983   Iver Hansen      1986 Karen M. Pedersen

 

Nr. 32 Matr. nr 4æ 007  (Opperby)

(1980)   Rasmus Andersen,     1997 Ryan C. Isaksen

 

Nr. 33A

1985   Conny Sørensen      1986 Eskild Eskildsen

 

Nr. 33B Matr. nr  4aa 009 (Opperby)

1986 Kristian Pedersen

 

Nr. 33C Matr. nr 4aa 009 (Opperby)

1986   Peter Schubert

 

Nr. 33 d Matr. nr 4aa 009 (Opperby)

1985    Emma Dahl

 

33E

1986   Elly Poulsen,      1993 Henny B. Laursen

 

Nr. 34  Matr. nr. 8z (Sønder Lem)

 

Nr. 36  matr.nr. 8y  (Sønder Lem)

 

Nr. 37  Matr. nr. 4ac  011 (Opperby)

 

Nr. 38  Matr nr. 8x   (Sønder Lem)

 

Nr. 39  Matr nr. 4ad 012  (Opperby)

 

Nr. 41 Matr. nr  4ae 013  (Opperby)

(1980) Gustav Christensen

 

Nr. 43 Matr. nr 4af 014  (Opperby)

(1980)   Jens Henriksen      1983 Tage Andreasen          1994 Flemming Petersen

 

Nr 45,47,49,51, ubebyggede

 

Nr. 73  Matr. nr. 7r (Opperby) speciel

 

Nr. 75 Matr. nr 7q  (Opperby)

(1980)  Verner Jensen

 

Nr. 77  Matr, nr, 7p  003  (Opperby)

(1980)  Erik Jensen          1986Anna Jensen

 

Nr. 85A Matr. nr  4an  (Opperby)

1990   J Bruun,     1992 En Jørgensen,          1993 Kirsten Jacobsen

1995   Tina Henriksen,           1998 Merethe  Voght,      1999 Stefan Nørremark

1999   Emad Hayawi         (2007) Lars P. P. Hagstrøm

 

Nr. 85C Matr. nr   4an  (Opperby)

1989   Ruth Knudsen,      2003 Frede Graversen,       2004 Christian Christensen

(2007) Julie E Laursen

 

Nr. 85e Matr. nr 4an  (Opperby)

1988   Ragnhild Madsen,        1999 Jette R Nautrup,         2004 Frede Graversen

(2007) Inge D. Jørgensen

 

Nr. 85F Matr. nr  4an  (Opperby)

1988    Preben Sørensen,      1989 Tage Sørensen,      1998 Betty Sørensen

2004 Tove Stampe

 

Nr. 85g Matr. nr  4an  (Opperby)

1989   Elna Pedersen,  1999 Jens Lykke,     2000  Edith Lykke

(2007) Hanne B. Pedersen

 

Nr. 85H Matr. nr  4an  (Opperby)

1989   Magnus Mortensen,    1993  Maria L. Pedersen

2004 Betty Sørensen

 

Nr. 85k Matr. nr  4an  (Opperby)

1988    Edith K. Stenum

 

Nr. 87A Matr. nr 4ap (Opperby)

1988   Conny Graversen,    1996  Ruth L. Andersen

 

Nr. 87B Matr. nr 4aq (Opperby)

1988   Inga Trærup,     1989  Susanne Christensen,    1990  S  Kjær

1992    A  Krogsgaard Jensen,      1995 Elly Christensen

 

Nr. 89A Matr. nr  

1988   Anette Olesen      1994 Vera Nautrup

 

Nr 89B  Matr nr. 4as  (Opperby)

1989  Allan P Larsen,     1990  J Laursen,      1996  Niels H Pedersen

 

Nr. 93 Matr. nr 4ax (Opperby)

2004   Anton Pedersen

 

Nr. 95 Matr. nr  4ao  (Opperby)

1988    Karen Holm

 

Ringvej

 

Nr.1 Matr. nr 10ci (Kommunesæde Lem) 

1974   Max H Jensen

1983   Steen K Pedersen   "Lem  El - Service "

 

Nr. 2 Matr. nr 10ck (Kommunesæde Lem) 

1986  Knud Hansen  "Lem Tømrer - OG snedkerforretning"

 

Nr. 3  Matr. nr. 10bg (Kommunesæde Lem)

1993    "La Nika"

 

Nr. 5 Matr. nr 10by (Kommunesæde Lem)  (Fabrik)

(1980)  Vilhelm Christensen

 

Nr. 6 Matr. nr 10bø (Kommunesæde Lem) 

(1980)  Preben Hald  "Halds Maskinfabrik ApS"

 

Nr. 7 Matr. nr 10br  (Nr. Lem)

(1980)  Åge Vogt         1999 Tegl Pedersen          2007 Henrik Nautrup

 

Nr. 8 Matr. nr  10bæ 002  (Nr. Lem) 

(1980)  Villads Kristensen    "A.V. Møbler ApS "

 

Nr. 9 Matr. nr 10bq  (Nr. Lem) opført  1971 

(1980)  Sigfred Knudsen            1997 Agnethe Knudsen

 

Nr. 10    Matr. nr.  10bz (Kommunesæde Lem)

A. V. Møbler

 

Nr. 12 Matr. nr  10ch 009  (Nr. Lem) 

1986    Torben A. Jensen

 

Nr.  14 Matr. nr 10cm  (Nr. Lem) 

1987  Svend A. Madsen,     1991  Joan Callesen,      1992  J. Smedemark

1993   SonjaMadsen,      1996 Ellen J Andersen,     1997 Inga K. Madsen

1998   Frede Kristensen,      2004 Brian Bach

 

Nr.  16 Matr. nr 10cg  008  (Nr. Lem)

1986   Jørgen Madsen,     1999 Gert Markussen,       2000 OleClarup

2004 Hanne R Nielsen

 

Nr. 18A Matr. nr  10cf  007  (Kommunesæde Lem) 

   Susanne J Isakson,       1991 Jes Pallesen,       1992 B Berthelsen,       1996Martin Ravn

1998  Jørgen B Rasmussen,   "JR høre",          2000  Charlotte Greve

2004 Kurt H Sørensen

 

Nr. 18B Matr. nr  10ce  006  (Kommunesæde Lem) 

1987   Ingrid K. Pedersen,     1989 Margit Sønderborg,        1991 Jette R Nielsen

1993   Karin Kristensen,       1997 Joanna Ashworth

  1998    Steen K Pedersen

 

Nr.  20A Matr. nr  10cn  (Nr. Lem) 

1987  Margit Sønderborg,      1991 Jens P. Futtrup

 

Nr. 20B Matr. nr  10cc  004  (Nr. Lem) 

1987   Hanna Brask

 

Nr. 24 Matr. nr  10 cl  (Nr. Lem) 

1986   Karsten Toft,      1991 Johannes C. Vestergaard

 

Nr.  26 Matr. nr  10ca  002  (Nr. Lem) 

1986    Lene Munk

 

Nr. 28 Matr. nr  9c  (Nr. Lem)

1852  Niels Nielsen,       1880 Laust Ivarsen,     1917 Ingvard Iversen

1920  Niels L. Baunsgaard,       1920 Ivar Christensen,     1920 Gerd Grønnegaard

1928  Peder Ravn,   1952 Anders Nielsen,     1992 Mogens P. Møller

 

Matr 10U (Kommunesæde Lem) 1cp (Bustrup Hovedgaard)

1942 FRA slagtermester Richard Laursen Til sognerådsformand Chr. Madsen,

1948 skifteretten, Karen Madsen,    1948 Lem Vejby Sogneråd

 

Nr. 30 Matr. nr  10g (Kommunesæde Lem)

1980   Reinholt Olsen Kjærgaard,     1990  K Christoffersen,     1992 H Henriksen

1998  Lotte Hansen,      (2007) Hannning B Larsen

 

Styrhøjen

 

Nr. 1 Matr. nr  1ap  (Lem Præstegaard)

1923  fra Lem Præstegaard Til Engel Marinus Sørensen,   1948 Chr. Jensen,

1958  Gunnar Madsen,      (1980) Anders Nielsen,      1986 Helge B Mortensen

 

Nr.  2 Matr. nr  1an  (Lem Præstegaard)   1x (V. Lem)

1923  fra Lem Sognekald Til Jens Chr. Sørensen

1953  Anthon Pedersen,     2004 Villy A Mortensen

 

Nr.  3 Matr. nr  1ao  (Lem Præstegaard) 1d (Opperby)

1923  fra Lem Sognekald Til Søren Knudsen,  1929  1d (Opperby), v Auktion

1957  Niels Erik Smedemark,     1997 Lars P. Møller

 

Nr.  4 Matr. nr  6g 5b 3c 1c (Vester Lem) 01:00 (Lem Prgd) 1h (Hostrup)

1853  Niels Jensen   (1859 3c),  1863 mageskiftebrev Jens Nielsen Skov,

1865  Søren Jensen Lehd,   1857 Jens Jensen,    1894  1c.,

1898  mageskiftebrev  Chresten Adsersen,  1903 Frederik Nielsen,

1914  fra Meulengracht   1h (Hostrup,   1917  6g (V. Lem)  1925 01:00 (Prgd Lem).

1936  skifteretten som adk. for Petrine Nielsen,   1949 Lauge Nielsen

(1980)   Peder N Bach

 

Nr.  6 Matr. nr  1b 10c 17e 1x 6h  (Vester Lem)

1860  Christen Jensen,   1904 Peder Christensen (Lehd)

1935  Vilhelm Lauritsen Kjærsgaard,    1954 Børge Jensen

(1980)    Rene M Naef

 

Syrenvej

 

Nr. 1  1ek (Bustrup Hovedgaard)  (Speciel)

 

Nr. 1A  1cæ   (Bustrup Hovedgaard)

1945 Solgt fra Bustrup Til haveforeningen Solglimt

(1980)  Verner Nautrup  "BRD. Nautrups Vognmandsforretning "

 

Nr.  2 Matr. nr  1dn (Bustrup Hovedgaard)

1951  fra Th. Jacobsen Til slagtermester Meinert Olsen

(1980)  Jens Peder Nielsen,       1997 Mary Nielsen,      1998 Rosa  Søndergaard

 

Nr. 3 Matr. nr  1cø  (Bustrup Hovedgaard)

(1980)   Jens Christian Ludvigsen,      1993  Finn Jensen

 

Nr.  4 Matr. nr  1dx  (Bustrup Hovedgaard)

(1980)  Petrea Nielsen,       1986 Esther Madsen       (2007) Hvid Pia

 

Nr.  5 Matr. nr  1da  (Bustrup Hovedgaard)

1945 Til haveforeningen Solglimt

 (1980)  Marinus Jensen  1986,      Ole M Andersen,            1996 Jørgen Bager                                     1997   Jørgen Vascha,         1998 Henning Torp,       2000 Gunnar H Jensen

2004   Lenette  Munk,   2004   Pia Graversen

 

Nr.  6 Matr. nr  1dp  (Bustrup Hovedgaard)

(1980)Christian K. Primdahl

 

Nr.  7 Matr. nr  1cs  (Bustrup Hovedgaard)

1942  fra Søren Knudsen Til haveforeningen,

1944  fra "Haveforeningen Solglimt", til murer Einar P. Schmidt

1949  Niels Jensen Worm,   1934 Viggo Nautrup,   1957 mejerist Bent Høj Nielsen

(1980) Peder Michael Bech    (2007) Johan K. Vad

 

Nr.  8 Matr. nr   1do  (Bustrup Hovedgaard)

 (1980) Jens Peder Pedersen,    1986 Kirsten Pedersen,     1993 Thomsen Jens                            1993  Jesper V Jørgensen,     1999 Janie F Jørgensen,     2003  Ole K. Sørensen

 

Nr.  9 Matr. nr  1db  (Bustrup Hovedgaard)

1945 Til haveforeningen Solglimt  

ca 1952  Elna P. Pedersen,       1989 Niels Balling

 

Nr.  10A Matr. nr 1dt  (Bustrup Hovedgaard)

(1980) Marie Pedersen,    1999 Karsten Nautrup,      2003  Verner Nautrup

 

Nr.  11 Matr. nr 1dc (Bustrup Hovedgaard)

1958   Ejnar Astrup,       1995 Mikael Bach

 

Morgen, Lys nr. 11 lå fryseboxen. den blev solgt Til Tømrer Ravn der bruger pladsen Til oplagsplads og huset Til Værktøj. Jeg Skive Folkeblad stod I 1959 "Lem selvbetjeningsfryseboks er nu færdig og taget i brug med 18 bokse."

 

Nr. 12 Matr. nr. 1cr (Bustrup Hovedgaard)

1945 Til haveforeningen Solglimt

1958  Bager Ejnar Christensen   1964   Ejler  Goul

 

Nr.  13 Matr. nr  1dq (Bustrup Hovedgaard)

1990   "S.I.D.",       1994 Henning D Poulsen,       1995 Kaj Dahl,       1996 Conny Graversen 

2004 Kennet H L Olesen

 

Nr. 14  Matr.  1cv (Bustrup Hovedgaard)

ca 1952   Magnus Storgaard Sørensen,      1987 Ole Christensen,     1992 Sørensen Mogens

 

Nr.  15 Matr. nr   1cx (Bustrup Hovedgaard)

1951 fra "haveforeningen Solglimt Til Vognmand Ove Brunsgaard Laursen

(1980)   Andreas Jensen,      1986 Niels E H Jensen,        1993 Palle S Nielsen                        1994   Ernst C H Jensen,      (2007) Egon V N Laursen

 

Nr.  16 Matr. nr 1cu (Bustrup Hovedgaard)

1945 Til "Haveforeningen Solglimt"

(1980)  Jens Christian Andersen,      (2007) Jens O. Brask

 

Matr 1ca (Bustrup Hovedgaard)

1934 fra slagtermester Laursen Til Lem Vandværk,

 

Matr 1bz (Bustrup Hovedgaard)

1930 fra Kristian Andersen Til Kristen Brunsgaard,  1949  Ane Margrethe Brunsgaard,

1949 Vagn Ove Brunsgaard Laursen

 

folgende matrikelnumre star som Solgt Til "haveforeningen" Solglimt "12/11 1945

1ci 1cb 1ay 1ct 1cu 1cd 1ck 1cy 1cr 1co 1cæ 1cd 1da 1db 1de 1dd (Bustrup Hovedgaard)

(1ay  1942 fra Søren Knudsen, 1ca 1942 fra Richard Laursen og 1cq FRA Chr. Madsen)

 

Sønder Lemvej

 

Nr. 1, matr.nr. 1di (Bustrup Hovedgaard)

(2007) Anna M. G. Sørensen

 

Nr. 2 Matr. nr. 1dø (Bustrup Hovedgaard)

 

Nr. 3 Matr. nr. 1a  (Bustrup Hovedgaard)  "Bustrup"

Lyder Kabel (der 1413) ejede Bustrup, der da bestod af 2 Garde, "Blæsbjerg" og "Træbensgaard",    (1448)   ejes den af Martin Krabbe, 

1703  Oluf von Lassen

1850  Mathias Skow,

1869  Baron Josef Emil Adeler

1880  Kjøbmand Hans Broge,
1888  18/5 er der en annonce i Skive Folkeblad, at der den 28/5
          afholdes auktion over 3 bindingsværksbygninger, derimellem
          en vandmølle med inventar. Det hele sælges til nedbrydning
1909  Severine Römer f. Broge

1910  Skive og Omegns Udstykningsforening,

1911  Magnus Dahlgaard 1a 22 2d 2k

1917  fuldm Til O.A. Christensen og C. Clausen 1a (Bustrup) 2d (Sdr. Lem)

1920  skifteretten som adkomst for enken Juliane Christensen

1921  auktionsskøde Til P. C. Hansen

1934  arveudlægsskøde  Hans Pedersen Hansen

1941  fogedudlægsskøde Til Ministeriet for landbrug og Fiskeri

(1942 som legitimation for Den Danske Stat) arbejds og Socialministeriet, som ejer af

Matr nr 1ay og 1bæ,    købesum 131,000 kr.

1949  fra arbejdsministeriet Til "Optagelseshjemmet Bustrup"  købesum 471.671,54 kr.

 

"Bustrup Mølle"

1857   forpagtningscontrakt mellem proprietær Skow og møllebygger Gert Andersen,

om forpagtning af en vand og vindmølle, kaldet ". Bustrup Mølle"

 

1860   forpagtningskontrakt Til smedemester Milter Jensen i 10 År  af et stykke kjærjord,

af det såkaldte "Galkekjær"

 

1877   forpagtningscontrakt for 9 å Til forvalter A. Jepsen.

 

Matr 2d (Sønder Lem), 1cb 1cl 1cn (Bustrup Hovedgaard)

1936  fra H. P. Hansen Til Søren Sander Pedersen,    1937 Sofus Jensen Dahl,

1943  fra Landbrugsministeriet Matr 1c 1cn

1954  "Den Selvejende Institution Bustrup Optagelseshjem"

 

Nr. 4 Matr. nr.   1 dae (Bustrup Hovedgaard)

 

Nr. 5  Matr. nr. 1dk   (Bustrup Hovedgaard)

(2007) Erling G. Nielsen

 

Nr. 6  Matr. nr.   (er ubeboet)

 

Nr.7

1987   Henry Laugesen,  1999  Allan H Olsen

 

Nr. 8 Matr. nr  2L 9b 8l 7g   (Sønder Lem) (1be 1bk (Bustrup) (Ramsing Sogn))

1913  fra Peder Andersen Til Christensen Niels

1930  Karen Marie Christensen Møller Andersen

1932  S.E. Møllenberg og Chr. Roslev,   1933 Niels Arnold Nielsen

(1980)  Bent B Pedersen

 

Nr. 9  Matr. nr. 1au (Bustrup Hovedgaard)

(2007) Peter Hansen

 

Nr. 10  Matr. nr. 2a 23b 2b 9 13a 16a 24 30 39 (Sønder Lem) "Lem Kæmpegaard"

1850  Jesper Jensen,   1864 Esper Jensen,  

1889  skifteretten som adkomst for enken Maren Pedersdatter,    1889 Martin Jensen,

1897  Laurits Jensen Primdahl,   1897 Jens Pedersen Davidsen    

1902  mageskifte Peder Andersen,     1926  Vilhelm Andersen,  

1940 Mathias Johansen Nielsen,

 

Nr.  11 Matr. nr  1e 2c 4n 10b 8g  (Sønder Lem) 1bt (Bustrup Hovedg.) "Rideskolen"

1855  Esper Jensen,   1868 Smed Anders Larsen,

1872  Baron E Adeler Til Bustrup, 1874 Christen Jeppesen, 1874 Lars Espersen,

1882  Christen Christensen,    1896 Milter Christiansen,   1909  Laust Laursen,  

1912 Jens Laursen,       1923  Peder Martinussen,   

1926 fogedudlæg, adk. for Anton Jørgensen,

1928  Otto Christensen,   1929  Andreas Jensen,      (1980) Boy K. Lauridsen

 

Nr.  12 Matr. nr 3f  12a 14a 38 25b 17b (Sønder Lem)

1853  Milter Christensen,   1878 Mads Miltersen,   1918 Lars Chr. Andersen

1925  Knud Nautrup,    1931  Lars Andreas Larsen,  1941   Gunnar Christensen          

1996 Stig Jensby      2004 Dalgaard Lars

 

Nr.   13 Matr. nr  25a 4n 17a 37a (Sønder Lem)

1850  Mathias Skow,  Bustrup,  1875 Christen Plougmann Christensen

1881  Søren Jacobsen,   1891 Mikkel Pedersen Friis,   1894 Peder Jensen,

1945  skifteretten, adk. for  Martha Jensen,  1945 arbmd. Martin Pedersen (Damgaard)

1945  Andreas Nielsen,  1945 Nielsen Johannes

1986   Kim Lundgaard       1989 Kim Nyholm,      1991 Rene L. Jensen

1999  Claus Nielsen,      2004 Thorkild Vestergaard

 

Nr.  14 Matr. nr 15e  31c (Sønder Lem)

1931  fra Sine Nautrup Til Søren Nautrup,     (1980) Peder R Nautrup

 

Matr nr. 6l (Sønder Lem)

(1890)  Carl Madsen Christiansen (kaldet "Sjællænder")

             Lars Peder Christiansen (Sjællænder)

             Ejendommen nedrevet omkring 1970

 

Nr.  16 Matr. nr 3a  10c 4k 3b 32b (Sønder Lem)

1853  Jens Jensen,   1880 Ane Johanne Pedersen,  1883 Niels Jensen Eising

1905  skifteretten, adk. for Johanne Marie Eising f. Thomsen

1905  Jens Eising,   1958 skifteretten, adk. for Dorthe Kirstine Eising

1958  Frede Eising        (2007) Claus Adolph

 

Matr 4n (Sønder Lem)

1900 fra Niels Jensen Eising Til Niels Tolstrup Pedersen,

1909 Lars Bertel Pedersen,    1915 enken Karen Kristensen,

1916 Ane Cathrine Christensen,    1918 Magnus Graversen,   1920 Peder Chr. Baunsgaard

1928 fogedretten, Chr. M. Henriksen,    1930 Jens Peder Pedersen

 

Nr.  17 Matr. nr 5b 1c 8b 1f (Sønder Lem)

1854  Jens Jensen Smedegaard,  1897 Bodil Marie Jensen,

1901  vielsesattest adk. for Kristian Pedersen Husted Jensens Dahl

1945  Martin Dahl   (1980) Knud Kjærgaard Hansen    2001 Bjarne Hyldgaard

 

Nr.  18 Matr. nr  4m  (Sønder Lem)

1880  Jens Nielsen,   1913 L. P. Haugaard,   (1980)  Jens Peder Pedersen         

1987  Jens Børsting        1992  Lauge M Pedersen

 

Nr.  20 Matr. nr  32e  (Sønder Lem)

(1980) Niels Handberg          2006 Kaj Handberg

 

Nr.  20A Matr. nr  5a 10a 26a 7e 23f 5c  (Sønder Lem)

1839  Chresten Jepsen

1842  Laurs Christensen Ravn,  1890 Christian Laursen Raun,

1907  Laust Laursen Raun,   1928 Magnus Bysted,   1947 Harald Kristensen

(1980) FolmerLaursen      2001 Christian Hansen

 

Matr 5c 6f 5k (Sønder Lem)

1879 Rasmus Laustsen (1905 navnebevis Til Rasmus Laursen Ravn)

1909 Gudike Andersen Gudiksen,       1913 Jenny Jensen,    1918 Jens Chr. Hansen,

1919 Alfred Jensen Sandahl 

 

Nr.  20B Matr. nr  1g  m fl  (Sønder Lem)

1851  enken Dorthe Marie Jensdatter,    1870 Søren Jensen

1883  Peder Chr. Jensen,   1894 Søren Sørensen Ravn,

1938  skifteretten, arvingerne Til Poul Ravn    (1980) Erik S Dyremose

 

Nr.  22  Matr. nr. 8c 8m 8p 15d 16d 30b 31a 4p 2q (Sønder Lem)

1854  Jens Pedersen,   1889 skifteretten, adk. for enken Ane Marie Laursen,

1889  Laurids Peder Jensen,   1902 Anton Pedersen Nautrup,

1916  skifteretten som adkomst for enken Nielsine Nautrup

1944  Harry Kristiansen

 

Nr.  24 Matr. nr  7a  23a 3d 4a 6e 4m 8o 19n (Sønder Lem)

Han afgiver jeg 1859 18575 kvadratalen Til skolelærer Søren Jensen i nr. 36

1840  Niels Iversen,   1868 Jens Nielsen,   1904 Christian Jensen (Iversen)

1913  L. P. Hougaard,   1914   Knud Kristensen Knudsen,

1914  Kristen Sørensen Lykke,  1918 Niels Thorgaard,  1923 Christian Feld

(1980)  Villy Willumsen Tved      1981 Rasmus Jørgen Peder Hansen

1983    Niels T Risgaard

 

Matr 7f 7c 4d 4f (Sønder Lem)

1913  fra L. P Hougaard Til Kristiane Jensine Kristensen,    1918 Magnus Ravn,

1920  Jens Peder Andersen,    1948 Harald Kristian Andersen,  

1955  FRA Henning Hvid Til Henning Holm

 

Matr 7h 8q  (Sønder Lem) 1æ (Bustrup Hovedgaard)

1913  fra L. P. Hougaard Til Magnus Bysted,    1928 Laust Ravn,

1929 Kristian og Alfred Nielsen,    1944 Marius Kristensen,

 

Nr.  26 Matr. nr  12b 7d 12c 14c 17c (Sønder Lem)

1854  Christen Espersen,  1863 Kirsten Christensdatter    1871 Anders Christian Christensen,

1881  Peder Christian Christensen,     1888 Chresten Plougmann Christensen,

1904 skifteretten, adk. for enken Bodil   f. Jensen,

1904  Anders Christian Christensen,   1906 Jørgen Peder Pedersen,

1984   Astrid M A Borgaa

 

Nr. 28  Matr  6a 6g 15c 18d 23h  (Sønder Lem)

1840  Stephen Christensen,   1868 Chresten Stephensen,

1884  skifteretten, adk. for enken Dorthe Marie Sørensen,

1884  vielsesattest som adk. for Niels Nielsen,

1911  skifteretten, adk. for enken Dorthe Marie Nielsen f. Sørensen,

1912  Niels Nielsen,   1940  tvangsauktion adk for Gunnar Pedersen,

1944  Harald Ladefoged,     1991 Asta Ladefoged

 

Nr.  30 Matr. nr  1d  1i 2e 2g (Sønder Lem)

1862  Christen Frederiksen,   1869 skifteretten, adk. for enken Maren Christensdatter

1869  Christen Pedersen,   1873 Ole Christensen,

1910  skifteretten, adk. for enken  Ane Kathrine (er angivet både som Kathrine og Kirstine), f. Pedersen,       1910  Mette Kirstine Jensen,   1918 Laust Jensen Dahl, 

1943 Søren Åkjær Jensen,     (1980) Bente Helene Aakjær Jensen,   1981 Hilda Jensen, 

1983 Niels P Jensen

 

Nr.  32 Matr. nr  8h  8s (Sønder Lem)

1895  fra Søren Jacobsen Til Stefan Larsen,  1902 Mads Peder Jensen,

1937  skifteretten, adk. for  Frederikke Jensen og Vilhelm Kristiansen

(1980)  Leif M Kristiansen

 

Nr.  34 Matr. nr  3g  6k 6o (Sønder Lem)

1865  Christian Nielsen,   1894 Frederik Nielsen,  1936 Åge Axel Nygaard Munck,

1945  Kristen Jensen,  1947 Jens Boel Jensen,   1948 Bmd Vagn Nielsen,

1958  Anders Jensen Dahl,   (1980)  Stig Rasmussen   1986 Steen Kjeldgaard

1994  Christoffer Healing,  1998  Jan F S Mortensen

 

Nr.  36 Matr. nr  7b 6h 5g 5l 1i 6d 2g (Sønder Lem)

1851  skolelærer Søren Jensen,   1863 Hans Kristian Sørensen,

1871  Mads Jensen Østergaard,   1913 Anders Jensen Dahl,  1913 og 1916 Fri mærkning park.

1957  Laust Dahl Jensen,   (1980) Laust Dahlgaard,     1995 Kirsten M Jensen

1997   Mogens R Larsen,   1999 Ole Jespersen

 

Nr. ????   Matr 5b 4c (Sønder Lem)

1892  fra Peder Andersen Til Carl Jensen,    1915 Frederik Pedersen,

1930  fogedskifte Morten Andreas Christensen,    1938 Niels Chr. Feder,

19938  Laurits Jensen,     1940 Sigfred Knudsen,    1941 Anna Møjbæk SOM særeje,

1944  Johannes Hærup,

 

Nr.  38 Matr. nr  6n  (Sønder Lem)

1900  Laust Jensen Dahl Til Christiansen Mads

1936  privatskifte,   Magnus Pedersen,   1995 Preben Pedersen

 

Nr.  40 Matr. nr   5e  (Sønder Lem)

1894  Fra Jensen Jensen Til Jens Peder Madsen,   1897 Jens Nielsen,

1900  Niels Kristian Nielsens Tødsø,

1924  skifteretten, auktionsskøde Ejler Johannes Olsen,

1930  Christen Dahl,    1939 Mads Jensen Dahl     1966 Max Jensen     1975   Alfred?    (1980)  Jens J Larsen

 

Nr. 42  Matr. nr. 1a  (Hostrup Hovedgaard) (sommerhus på fremmed Grund)

 

Teglgaardsvej

 

Nr.1   Matr 1l (Hostrup Hovedgaard)

1920 fra Ole Christensen, Chresten Sørensen, og Jens Pedersen til Anders Nielsen,

1933  arvingerne efter Anders Nielsen,  1933 Lem Vejby Kommune.

 

Nummer, 2  Matr. nr. lm (Hostrup Hovedgaard)

1930  fra Ole Christensen, Chr. Svenningsen  og Jesper Pedersen Til  Chresten Madsen Henriksen,         1940  arbejdsmand Martin Pedersen købspris 3800 kr.

 

Nr. 3.   Matr. nr. 1o  (Hostrup Hovedgaard)

1935  Poul Ove Carl Thygesen Til Kresten Anthonsen Christensen

1945  Jacob Malthesen og  Johan Westergaard,  1949  Johan Westergaard,

 

Nr. 4  Matr nr. 1v  (Hostrup Hovedgaard)

 

Nr. 5.   Matr nr. 1p, (Hostrup Hovedgaard)

1935  Jens Jensen Eskjær fra Poul Ove Carl Thygesen,   1945 Poul Sejer Pedersen

 

Tranemarken

 

Nr. 1 Matr. nr 32b (Kommunesæde Lem)

(1980)  Gunnar Johnsen

 

Nr. 1A  Matr nr. 15b 15l 31b  (Kommunesæde Lem)

1851  Hans Mikkelsen,    1880  skifteretten, Dorthe Cathrine Nielsen,    1880 Niels Hansen,

1884  Kristen Svenningsen Kristensen,    1890  Christen Pedersen Brogaard

1899  Niels Andersen Brunsgaard,  skifteretten adk enken Abelone Brunsgaard  

1923  fra Abelone Brunsgaard Jensen  Til  Ane Oline Brunsgaard

1938  Jens Mortensens arvinger   1941 hønseriejer Hans Kristensen

 

 

 

Nr. 3 Matr. nr 9a 9k 3y 3z 4g (Kommunesæde Lem)

(1688) Mads Jensen Kjæmpe,  1703 Palle Nielsen Buch,   1750 Jens Christensen limning

ca 1800 Niels Jepsen Grove, (Han købte den Til "selveje" omk 1842

1847    Laurids Christian Laursen,    1881 adkomst for Søren Christian Laursen

1884   Lem Vejby Kommune, der indrettede den Til "fattiggaard"

1906 Jens Jensen Kjeldbjerg,   1908 Kristian Tanderup

1913   skifteretten Udskrift af adkomst for enken, Mariane f. Jensen

1913   Peder Kristian Pedersen Nørgaard,    1926   Alfred Lidegaard

1926   Christen Larsen,   1936 Berthel Larsen,    (1980) Svend Aage Ravn Larsen

1994   Esben R Larsen

 

Vejbyvej

 

Nr. 1 Matr. nr 10ab (Kommunesæde Lem)

1932  fra Søren Trærup Til Peder Johannes Christiansen

(1980)   Villy A Nautrup

 

Nr. 2 Matr. nr 1cp (Bustrup Hovedgaard)  10U (Kommunesæde Lem)

1942  fra slagtermester Ove Laursen Til sogneraadsformand Chr. Madsen

1948  skifteretten, adk. for enken Karen Madsen,  1948 Lem Vejby Kommune

(1980)    Holger Christensen

 

2A  Matr 1ga (Bustrup Hovedgaard)

 

Nr. 3 Matr. nr 10ac 10ab (Kommunesæde Lem)  fra 10s

1932  fra Søren Trærup Til Johannes Christiansen

1938  skifteretten, adk. for fru Mariane Christiansen (under lavværge) 10ac

(1980)   Finn W Mosegaard

 

Nr. 4 Matr. nr 1dr (Bustrup Hovedgaard)

(1980)   Elon Jensen

 

Nr. 5  Matr 10d 8o 10ae (Kommunesæde Lem)   "  Lem Skole "

1879 skiftetilladelse sok adkomst til Mette Jensen

1880 Peder Nielsen,   1898 Laust Nielsen Trustrup,   1929 Peder Hansen

1933 fogeden Til Rasmus Madsen,   1934 Christian Christensen Westergaard

1935 Esber Olsen,   1943 Jens Andersen,   1944 statshusmand Andreas Karl Olsen

1946 Gårdejer Kr. Jepsen

         Lem Skole

 

Nr. 6 Matr. nr 1du (Bustrup Hovedgaard)

(1980)  Dorthea Nielsen  ,   1999   Arne Pinnerup,

2004 Ole Christensen

 

Nr. 7 Matr. nr 10ag (Kommunesæde Lem)

(1980)  Laura Nielsen    (2007) Christel A E Larson

 

Nr. 8 Matr. nr  1ec (Bustrup Hovedgaard)

(1980)  Martha Winther,           1994 Jens C. R. Madsen,            1995 Grete V Larsen

 

Nr. 9 Matr. nr  10ah (Kommunesæde Lem)

1932  fra Søren Trærup Til Johannes Christensen,    1958 Mariane Christiansen,

(1980)  Bruno P Nautrup

 

Nr. 10 Matr. nr 1f  1ae 1au  (Bustrup Hovedgaard) 10x 10-årige (Kommunesæde Lem)

Enken Elsine Sinding f. Jensen,

1861  Poul Chr. Christensen   1866 Mads Nielsen af Sejerslev

1897  Christen Adsersen,   1897 Jens Jensen,    1901 Jens Nielsen Morsing,

1903  Laust Sinding,    1906 skifteretten, ADK. for enken Elsine Sinding f. Jensen,

1937  Johan Sørensen,   1939  Jens Kristian Sørensen,   1997 Kirsten V. Christensen,     (2007)  Peder Køstergaard

 

10A  Matr nr. 1el  (Bustrup Hovedgaard)

 

11  Matr 10ao (Kommunesæde Lem)

(1980)  Herluf Nielsen

 

12 Matr  1el (Bustrup Hovedgaard)

 

13  Matr  9m 10o  (Nr. Lem)

1904  fra Niels Chr. Johannesen Til Mariane Andersen Ladefoged og Mette Johanne Laursen

1915  skifteretten, ADK. for  Hans Laursen  MED Fri mærkning,   1915 J. P. Kæmpegaard,

1925  Johannes Boll, Han ER "kørende post"   1935 Knud P. Johnsen

 

Nr. 14 Matr. nr  1e 1z (Bustrup Hovedgaard), 9l 11ak 11al (Nr.Lem)  3i (Vejby)

1866  Thomas Jensen Møller,  1901 skifteretten, adkomst for enken Sidsel Jensen Møller

1901  J. P. Møller,    1917 N. P. Hansen,   1933 Johannes Iversen

1976 Mikael Dahl Andersen,      1983 Kai Olsen,       1984 C. H. Graversen

1986  Eivind C. Pedersen,           1987 Jan Henriksen,         1991 Volmer A Lauridsen

 

14A  Matr 1fi (Bustrup Hovedgaard)

 

14B   Matr 1y  1ai 1ak (Bustrup Hovedgaard)

1911 fra "Skive og Omegnes Udstykningsforening" Til Jens Jensen Sønderup

1925  Carl Vilhelm Pedersen Lundgård

 

14C  Matr 1gb (Bustrup Hovedgaard)

 

Nr. 15 Matr. nr 9i (Kommunesæde Lem)

1900  Laust Iversen Til Anton Jensen,   1901 Jens Nielsen Kjærsgaard,

1924  Anders Nielsen,    1933  Inger Marie Sofie Pedersen,

(1980)  ArnePedersen,      1993 Bent Pedersen,    1995 Kim Hansen

1996    Jens (Jan?)  Damstoft

 

Nr. 17 Matr. nr 9h (Kommunesæde Lem)

1897  Laust Iversen Til Laurits Christensen,   1906 Niels Chr. Christensen,

1939  Oskar Pedersen Jensen,   1949 grd. Niels Nielsen,

(1980) Jens Kr. Jacobsen

 

Nr. 19 Matr 9f  9g (Kommunesæde Lem)

1895  Laust Iversen Til Kristian Nielsen Lynggaard,

1928  skifteretten, adk. for Kristian Nielsen Lynggaards arvinger,

1928  Niels Kristian Lassen,   1934 Jens Peder Mogensen,

1940  Jens Kristian Pedersen,   1946  Åge Pedersen

1946  Svend Aage Pedersen,       1999 Leif Olesen,      1904 Henrik Olsen

 

Nr. 20 Matr. nr 1b 1h 1ag  (Bustrup Hovedgaard) "Hedegaard"

1859  Jens Sørensen Ravn,   1907 Peder Jensen Ravn   1928 Johannes Jensen,

1939  Niels Andersen,      (1980) Ove Nielsen

 

Nr. 21 Matr. nr 4d 9p (Kommunesæde Lem) 1c (Bustrup Hovedgaard)

1859  Else Christensdatter,    1872  Peder Christiansen (Hedegaard)

1889 fra Jens Sørensen Raun  (1c (Bustrup Hovedgaard))

1913 Kristen Kristensen,     1918 Kristian Kristensen Vestergaard

(1980)  Johannes Vestergaard,  1993  Peter Hansen,  1995   Preben Hald,

1998   Torben Christensen,    1999 Claus Hansen,     2000 Peter Hald

 

Nr. 23 Matr. nr  2b 3e  (Nr. Lem)

1865  Niels Andersen,      1880 Niels Christian Jeppesen

1911  skifteretten, adk. for enken,  Maren f. Jensen

1911  vielsesattest som adk. for Brunsgaard Anders

1921  skifteretten, adk. for enken,  Til  Jens Kr. Madsen,

1922  Johannes Bundgaard Iversen,   1927 Carsten Nielsen,   Laur. Kr. Laursen,

1930  Anders Madsen,   (1980)  Bent Krarup Jensen,    1981 Anker Krarup

2006  Per Andersen

 

  Vesterbrogade

 

Nr. 1 Matr. nr 1b 1v 10æ 1y (Lem Præstegaard) 10æ (Kommunesæde Lem)

1892   fra Munkebo Til "Lem Brugsforening",   1907   fra Sigumfeld  Matr 1y 1u

1908   fra Kristian Hald Matr 1v,    1925  fra Karl Krejbjerg Matr 10æ

1990    Lem Købmandsgaard

 

Nr. 2 Matr. nr 10b (Kommunesæde Lem)

"  1847 Solgt Til "Det 27 de jordemoderdistrikt ".

i 1880  hed jordemoderen S. M. A. Astrup,   Matr nr.  2r og nr. 28 is i 1879 udskiftet til "jordemoderdistriktet."

(1925) Hans J. Hansen "Jordemodermand", Kirstine Hansen, Jordemoder

(1980)   Evald Pedersen,    2004     Jonna Gabs

 

Nr.   3 

(1980)  Ejv. Johs.. Pedersen

 

Nr. 3A, st Matr. nr  1t 1as  (Lem Præstegaard)

1907  fra præst Sigumfeldt Til Kristian Hall,   1908 Niels Eskild Jensen,

1909  Niels Peder Pedersen Ramsdahl,

1923  skifteretten, adk. for Marie Ramsdahl

1923  skifteretten, adk. for Carl Krejbjerg, Krejbjerg 1957 Vilhelm

2006  Svend A Nygaard

 

Matr 8x is i 1932 udstykket fra 8b

1932  Ejnar Jensen Til Jens Jacobsen,   1935  fogedudlægsskøde Harald Krejbjerg,

 

Matr. nr. 37   var omkr. 1880  "Drivvej for byen"

 

Nr. 3A, 1 Matr nr. 1t (Lem Præstegaard)

2007  Anna Christensen

 

Nr. 3A, 2 Matr. nr 1t (Lem Præstegaard)

2006  Henning Hvid

 

Nr. 3B, 1 Matr. nr 1t (Lem Præstegaard)

2006  Maren D Jensen

 

Nr. 3B, 2 Matr. nr 1t (Lem Præstegaard)

2006   Jørgen Johnsen

 

Nr  4A   Matr. nr 10h (Kommunesæde Lem)

1890  FRA Peder Nielsen Til Niels Chr. Johannesen,  1909 Carl Krejbjerg,

1939  Vilhelm Krejbjerg

1995   Eskild Eskildsen

 

Nr. 4B Matr. nr 10h (Kommunesæde Lem)

1998    Ejvind Appelt             2004 Asta Jensen

 

Nr. 4C Matr. nr 10h (Kommunesæde Lem)

1998   Christian Thorgaard

 

Nr. 4D Matr. nr 10h (Kommunesæde Lem)

1998    Anna Nielsen

 

Nr. 4E Matr. nr 10h (Kommunesæde Lem)

1998   Petra J Rasmussen             2006 Niels G. Pedersen

 

Nr. 4F Matr. nr 10h (Kommunesæde Lem)

1998   Mary Nielsen                1999  Viggo Nautrup

 

Nr. 5 Matr. nr 1s (Lem Præstegaard)

1907  fra præst Sigumfeldt Til Jens Pedersen,  1914  Chresten Bech Grundvad,   

1916  Jesper Pedersen,      1946  Jensine Pedersen,       1950 Vognmand Børge Christensen,  1957 Søren Knudsen        (1980)  Ove Larsen,      1991 Vita Larsen,        1992 B  Trærup,

1993   Søren Damgaard

 

"Fælleshuset",  hendes la Matr 10m (Kommunesæde Lem)

1898  Laust Nielsen,  1901 Anders Chr. Andersen Ladefoged,   1906 Peder Jørgensen,

1909  Kresten Jensen Ravn,   1910 Peder Kristensen Brunsgaard,   1920 Valdemar Berthelsen,

1953  Otilie Westergaard,   1956 Thomas Højgaard Hansen

 

Nr.6   (Nedrevet 1987)

(1925) Smed Karl Krejbjerg

1981    Harry Krejberg  ,  Smed

1984   K  Hansen

 

Nr. 7 Matr. nr 1r (Lem Præstegaard)

1907  fra præst Sigumfeldt Til Jens Pedersen,   1908 Mariane Jensen,

1927  Mette Kirstine Jensen,  1949 Elna Margrethe Sinding Jørgensen,

1951  Mette Kirstine Jensen,    (2007) Ib Pedersen

 

Nr.8  Matr. nr. 10h (Kommunesæde Lem)

1922  Dagmar og Valdemar Berthelsen,  (1925) cykelforretning, A. Nielsen

(1980)   Bodil  Dalby          1992 E. Appelt

 

Nr. 9 Matr. nr 1z (Lem Præstegaard)

1907 FRA præst Sigumfeldt Til Lars Knudsen,   1909 Jens Pedersen,

1910  Niels Ezekiel Jensen.   1911 Lars Knudsen,  

1924 skifteretten somadkK for enken Maren Knudsen,   1928 Peder Kr. Knudsen,

1938  Niels Jørgen Hangaard,   1956 skifteretten somadkK for arvingerne,

1956  Ingvard Nielsen kaldet Bach,      (1980)   Erna Dalsgaard

 

Nr. 10 Matr. nr 10ai 10m (Kommunesæde Lem) udstykket 1955

1898  Laust Nielsen Til N. C. Christensen Strøm,    1901 Anders Chr. Andersen Ladefoged,

1906  Peder Jørgensen,    1909 Chresten Jensen Ravn    1910 P. Chr. Brunsgaard,

1920  Valdemar Bertelsen Skytte, Købmand   1953 Otilie Vestergaard,   

1936 Tømrer Thomas Højgaard Hansen,      (1980)   Kristian Smedemark

 

Nr. 11 Matr. nr 1ab (Lem Præstegaard)

1911   fra Sigumfeld Til Mads Toft Pedersen,  

1923   Jens Primdahl Jensen og Lars Chr. Jensen

1932   Jens Primdahl Jensen eneejer,    (1980)  Thomas Bünger

 

Nr. 12 Matr. nr 10n (Kommunesæde Lem)

       fra Laust Iversen Til Ole Christensen,   (1980)   Nielsine Pedersen,       

1996 Peter W Olesen

 

Nr. 13 Matr. nr 1ae (Lem Præstegaard)

1913    fra Sigumfeld Til Christen Andersen, træhandler   1936    Jens Peder Larsen

1947    Vognmand Gunnar Pedersen,   (1980)  Vagn  Jensen    "Kiosk, posthus"

1994     Jan Henriksen   "  Hannes  Kiosk "

 

Nr. 14 Matr. nr 10i 10n  (Nr. Lem)

1891  fra Peder Nielsen Til Christen Nielsen Strøm,   1903 Niels Sørensen,

1905  mageskifte, Simon Sørensen,  1905 Christen Jensen  Iversen,  1923  Peder Christensen,  

1942 skifteretten som adk for Tove Søgaard  og Marie Christensen,

1942  mælkekusk Bue Møller Poulsen,  1947 Gartner Erling Grundvad Poulsen,

1948  Ejnar Poulsen,   1949  rejsebud Poul Hvid,

(1980)   Mariane  Goul,      1997     Lone Poulsen

 

Nr. 15 Matr. nr 1af  1ag   (Lem Præstegaard)

1914   Sigumfeld Til Svenning Chr. Svenningsen

1954   landpost  Hans Jensen,       1983 Marie Jensen,       1992 Hvid Claus

 

Nr. 16 Matr. nr 10k (Kommunesæde Lem)

1891  fra Peder Nielsen Til Jens Pedersen,   1910 Peder Kristian Nielsen Lynggaard,

1913  skifteretten som adk. for  Else Marie Lynggaard,  1913 Mads Christian Tanderup,

1923  skifteretten som adk for enken Mariane Tanderup,   1923 Knud Nautrup,

1925  Lars Chr. Andersen,   1934 Carl Andersen,

1945  kommunekasserer Peder Kr. Andersen,   (1980)  Otto Laursen,  Maler        

1986 Thora Laursen,        1987 Thorvald Jespersen,

1990   J  Hærup,        1999 Pia Jensen,         2004 Eva Straus

 

Nr. 17 Matr. nr 1ah (Lem Præstegaard)

1923  fra K. Svenningsen og J. Nissen Til JA Jeppesen, skrædder

1929  fra fogeden Til 8 Personer,   1930 Arne Langhoff Berthelsen

1936  fra fogedretten Til Knud Karsten Markus Pedersen,

(1980)  Viggo Nautrup, Vognmandsforretning

1999   Arnold Lagergren,         2004 Michael Juncker

 

Nr. 18 Matr. nr 10q 11o (Kommunesæde Lem)

1915  fra Niels Erik Jensen Til Peder Christensen,   1017 Niels Johannesen,

1923  Niels Chr. Johannesen,    1930 skifteretten Mette Johannesen,  

1932  skifteretten Mads Toft Pedersen,   1935 Esaine Hansine Jacobsen,

1938  Laurits Peder Lundgaard    1947 skifteretten SOM adkomst for arvingerne,

1947  Agnethe Kaae Isakson,    (1980)  Ivan Isakson, kirkebetjent,    1986 Agnete Isakson,         2005 Hanne Rahbæk,       2006  Heidi G Hinnerup

 

Nr. 19 Matr. nr 1aa (Lem Præstegaard)

1911  fra præst C Sigumfeld Til Mariane Madsen f. Laursen,

1916  skifteretten SOsom adkomst til Jenny Marie Madsen m.fl.

1916  Niels Nørgaard,    1942  skifteretten Marie Jensen Nørgaard,

1942  arbejdsmand Christen Nielsen,    (1980)  Henning Nielsen

 

Nr. 20 Matr. nr 10p 11m 10R  (Nr. Lem)

1890  Geert Nielsen Til Jens Pedersen,   1909 mageskifte Lars Knudsen,

1910  mageskifte Niels Eskild Jensen,   Chr. Madsen og S. Chr. Svenningsen,

1925  Edvard Simonsen,  1927  N. K. Andersen,    1946 barbermester Jens Lykke,       

1999 Svend R Nielsen,       2001 Hans O. Madsen

 

Nr. 21 Matr. nr 1o (Lem Præstegaard) (opført 1870)

1908   Præsten Sigumfeld Til Christian Madsen,   1915  L. Birk  

1925  Søren Kr. Andersen,    1945 skifteretten som adkomst til  arvingerne

(1980)  Valborg Berthelsen         1983 Carsten Jensen       1994 Knud E Kristensen

 

Nr. 22 Matr. nr 11c (Kommunesæde Lem)

1850   Christian Pedersen,    1868   Niels Jensen

1877   skifteretten, enken Ane Johanne Mikkelsdatter   

1877   adkomst, vielsesattest, Niels Christensen,       1877Niels Chr. Laursen

1887 Gert Nielsen,      1894   Christen Adsersen,      1896   Niels Sørensen,     

1908   Christen Adsersen      1913   skifteretten, enken, Marianne f. Andersen

1923   skifteudskrift, adkomst til Inger Kirstine Andersen (under lauvværge)

1944   rejsebud Søren Christian Pedersen,       (1980)  Aksel Albrechtsen, 

1999  Sara Albrechtsen,     2001 Søren Henriksen,       2006 Martin Kristensen

 

Nr. 23 Matr. nr 11i (Kommunesæde Lem)

1876  Christian Nielsen,   1879 Smed Poul Ringsborg,   1882 Søren Nielsen,

1935   skifteretten som adkomst til  Jacob Carl Georg Nissen,  

(1980)   Søren Jensby,     2004 Erla Ambrosius

 

Nr. 24 Matr. nr 10ax (Kommunesæde Lem)

1990    Sparekassen Vestsalling,      2007 Spar Salling

 

(Punkt 26  udgaaet Ejendom)

1981    Jørgen Madsen,  1986   Jens A Dalsgaard,  1998   Martin Ravn

 

Nr. 27 Matr. nr 11k (Kommunesæde Lem)

1882   Kristian Krogh Madsen Veile,       1890  Jens Hauskov Iversen

1893   Poul Christian Andreas Jensen,      1896 Anders Peder Pedersen

1898   Hans Kr. Nielsen, Jens Peder Espersen, Kæmpegaard, Anders Andersen

1901   Svenning Christian Jensen,       1914  Rasmus Pedersen

1917   Christian Ramsgaard Christensen,       (1980) Villy B Andersen

 

Nr. 28 Matr. nr  11ah  (Nr. Lem)

1925  fra Jens Pedersen Til Mads Toft Pedersen, Tømrer

1935  fogedskøde som adk for  Hans Jensen,   1938 Ida Andersen,  (Særeje)

1946  landpolitibetjent Arne Helbo,   1952 Peder Jensen Ravn,

(1980)  Ernst Gustav Jensen,     1986 Svend Bichel,        1989 Poul M Jensen

1991    Laust P. Mortensen

 

Nr. 29 Matr. nr 11u  (Nr. Lem)  1al 1q (Lem Præstegaard)

1904  fra Jens Pedersen Ledd Til Kristian Larsen Villadsen,

1945  skifteretten som adkomst for Karen Petrine Villadsen,

(1980)   Harald Villadsen,      1995 Svend P. Larsen,        1998  Peter T Mejlhede

 

Nr. 30 Matr. nr 11ai  (Kommunesæde Lem) 

1925  fra Peder Pedersen Til Niels Kr. Eskildsen, murer

1934  fogedudlægsskøde Til Elise Jensen,

1953  skifteretten som adkomst til Elise Jensens arvinger

1953  Boelsmand Kresten Nielsen,   (1980) Magnus Nielsen,   1993 Finn Hansen

 

Nr. 31 Matr. nr  11as  (Nr. Lem)

1942  fra Niels Sevelsted Kristensen Til Peder Jensen Bundgaard,

1955  Gartner Peder Pedersen,    (1980) Mogens Kristensen,   1986 Hans K Kristensen,      1994 Asta Kristensen,      1995  Svend A Hansen

 

Nr. 32 Matr. nr  11o  (Nr. Lem)

1900  fra Jens Pedersen Ledd Til Jacob Carl Georg Nissen, Karetmager

(1980)   Evan Andersen

 

Nr. 33 Matr. nr  11at  11ax (Kommunesæde Lem)

1944  boelsmand Ingvard Nielsen 

1957  Carlo Elmerdahl,        (2007) Steen Jensen

 

Nr. 34 Matr. nr  11n  11m (Kommunesæde Lem)  1ao 1dn (Bustrup Hovedgaard)

1897  fra Peder Christian Jensen Ledd Til Niels Mathias Andersen,

1916  skifteretten som adkomst til  enken  Karen  f. Milthersdatter,

1916  Christian Clausen,   1916 Thomas Jacobsen, slagtermester

1921  Chr. Svenningsen og Karl Jensen,

1931   skifteretten som adkomst til  Carl Jensen,    1946 slagtermester Th. Jacobsen, 

1951  slagtermester Meinert Olsen,       (1980) Claus Hvid,        1986 Anette Olsen,      

1987 Jacob Christensen,

1993    Thorkild M Frederiksen

 

Matr 11m boede jeg 1925 barber E Simonsen

 

Nr. 36 Matr. nr   11q  (Nr. Lem) 

1901  fra Jens Pedersen Ledd Til Niels Ezekiel Jensen,

1904  Laurits Nicolai Lauritsen,  1909 Christen Bech Grundvad,

1910  Peder Christian Pedersen,    1911  Christian Gynthersen,   1917   Peter Pedersen,

1932  skifteretten som adkomst til  Maren Kirstine Pedersen

1932   Maren Kirstine Pedersen             (1980)  Henning K. Falkenberg

 

Nr. 38 Matr. nr  11r  (Nr. Lem)

1909 (1924) fra Jens Pedersen Led Til Ane Kathrine Pedersen f. Christensen

1924  skifteretten, adkomst for Dorthea Marie Pedersen

1948  skifteretten, adkomst for Villy Osvald Jensen OG bademester Peder Chr. Pedersen

1948  murer Niels Chr. Eskildsen,      (1980)  Peder Jensen Bundgaard, murermester

1983  Bent Vestergaard Larsen  ,       2004 Allan R Pedersen

 

Nr. 40 Matr. nr  11ad 11ae  (Nr. Lem)

1919  fra Jens Pedersen Led Til N. E. Jensen,  1923 Niels Johannesen, skomager og kirkebetjent

(1980)   Kresten Bertelsen,      1988  Søren Bertelsen,      1990 Nicolai Severinsen

1994    Ingrid Brandt,       1996 Kaj Dahl

 

Nr. 42 Matr. nr  11ao 11ap  (Nr. Lem) 

1929  fra Jens Pedersen Led  Til N. E. Jensen

(1980)  Maren Jensen,            1983 Peder Kristian Ledd,       1987 Bertel Sørensen

1988    Birgit Steenkjær

 

Nr. 44 Matr. nr  11b (Kommunesæde Lem)

(1980)   Peder Kristian Ledd,       1983 Conny Graversen,      1986 Palle S Eskildsen

 

Nr. 46 Matr. nr  11aa  11ar (Kommunesæde Lem)

1913  fra Jens Pedersen (Ledd) Til Peder Hedegaard

1918  skifteretten som adk. for Ane Mortensen f. Hedegaard,

1926  Petra Hedegaard Mortensen,     1929 Jens Pedersen Ledd,

1932  Rasmus Madsen,   1932 Christian Knudsen Christensen,

1935  Peder Christensen Ledd,  1838  skifteattest adkomst for Søren Chr. Andersen,

1938  arveudlægsskøde Frøken Mariane Pedersen

1939  Chr. Christensen,  1941 mejerist L. V. Jørgensen,

(1980)  Niels Larsen Jensen,       1981 Karen Marie Jensen,     "Posthus"

 

Nr. 48 Matr. nr  11av (Nr.Lem)

(1980)   Poul Stampe,       1983 Preben Falck,     1986 N. C. Villadsen,

1988   Kirsten Madsen,     1990 F  Jensen,      1997 Mads Guldborg

 

Østerbrogade

 

Nr. 1 Matr. nr  1g 1av 1ml 1cd (Bustrup hovedg.)

1860  Anders Astrup,   1872 Niels Sørensen,   1880 Jens Knudsen,

1912  fogedudlægsskøde, Carl Trap og Michael Nielsen,

1914  Lars Christian Andersen, i 1925 bor der en Købmand Kresten Mortensen   

1934 Peter Hilbert Petersen Trillingsgaard,

1955   Jeppe Christensen              1958  Jørgen Ambrosius,  Købmand

1986    Kaj O. Trier Hansen, Købmand

 

Nr. 2 Matr. nr 1g (Lem Præstegård)

1898  J. P. E. Kæmpegaard Til Jensine Andersen,

1907  vielsesattest for Jens Sørensen Rimmer,   1907 Niels Schønning, landpostbud og skomager, havde værksted og en svend til at arbejde for sig.

(1980)    Åge Poulsen,      1986 Henry Pedersen,      1992 Gudrun Bjerre

 

Nr. 3 Matr. nr 1m 1ao 1ac 1cp (Bustrup hovedg.)  1ou (Nr.Lem)

1889  fra Christen Jensen Til Niels Nielsen,  1900 Hans Vestergaard Mortensen,

1904  Lars Stefansen,   1904 Lars Christian Andersen,  1919 Lars Nielsen Laursen,

1938  Slagter Ove Richard Laursen,    1943 slagtermester P. Christian Poulsen,     

(1980)   John S. Nielsen,        Niels  O B Nielsen,      1993 Knud E. Rusbjerg

 

(Bemærkning i tingbogen   vindmølle, møllehus og stuehus opført på matrikel, udgår

               som   opført på Matr nr. 1m)

 

Nr. 4 Matr. nr 1h 1i (Lem Præstegård)

1898  fra J.P.E. Kæmpegaard Til  "Interessentskabet  "Lem Lægebolig"

1922  J. C. Høgh,   1925 Ove Partsch,   (1980)   Hakon Hastrup,  Læge

1993     Benny H Andersen / Åse Andersen (Læge)

 

Nr. 5 Matr. nr 1by 1k 1d 1de 1do 1dp (Bustrup hovedg.)

1891  fra Jens Knudsen Til  Niels Sørensen.  1896 Knud Marthinus Jensen,

1898  Niels Sørensen, træhandler og Boghandler  1923 skifteretten, adkomst for enken Maren Katrine Sørensen, Hun er Boghandler, desuden er der også  en slagtermester Lauritsen,

1929  Marinus Nielsen,    1933  fogeden Til Åge Poulsen,

1941  Fru Esaine Hansine Jacobsen,   1948 Vejmand Marius  Jensen,

1952  chauffør Viggo Nautrup,    1954 Sofus Jensen Dahl,

(1980) Knud Hansen,       1984 O. Christensen,       1987 Find K Trærup

 

Nr. 6A Matr. nr 7b 7i  (Opperby)

1895  fra Jens Chr. Knudsen Til Jens Sørensen Remmer,

1902  mageskifte Jens Peder Gudiksen,   1904 Mikkel Friis, manufakturhandler

1935  skifteretten som adkomst til  enken Marie Friis,

1943  Trikotagehandler Åge Hindkjær    1947 Matr. nr.  7i

1952  Ejnar Madsen,   1952  Andreas Kristensen,

(1980)  Magnus Godtfred Larsen,    1988 Gudrun P. Larsen,      1992 D Larsen

1997    Hanne Nikolajsen,        1999 John M Villadsen

 

Nr. 6B Matr. nr 7b 7i  (Opperby)

(1980) Mary Jørgensen,       (2007) Svend Aage M Hansen

 

Nr 7     Matr  1k (Bustrup Hovedgaard)  "Lem Grill Bar og Bodega"

1981   Niels Nørkjær Hansen,     1983  Søren V Christensen,     

1986   Villy Nielsen  (Se også nr. 5)

1987   Nurir Achmed       1988 Ulla Ahmed,        1989 Frank Andersen

1996    Martin Larsen,      1997 Jesper Drøchler,     1999 Frandsen Mads

 

 

Nr. 8 Matr. nr 7c 7h   (Opperby)   opført 1918

1913  fra Jens Chr. Knudsen Til Marinus Sejbjerg,

1925  interessentselskabet "Lem Dyrlægebolig",  i 1925 bor der en dyrlæge Laurids Birk  1936 Åge Eiskjær

(1980)   Marie Pedersen,     1989 Kurt Christensen,      2006 Laurits N Munch

 

Nr. 9A st tv  Matr. nr 1n 1ck 1au (Bustrup hovedg.)

1909  Fra Jens Knudsen Til Karl Knudsen,  mekaniker

1959, skifteretten,  adkomst for arvingerne Morgen, Lys Karl OG Karen Knudsen,

1959    mekaniker Jens Knudsen,     (1980)  Karen Knudsen,      1994 MariePedersen,      

1996 Jens Erik Smedemark,       2006 Bo P Kristensen

 

Nr. 10 Matr. nr 7d  (Opperby)

1913  fra Jens Kr. Knudsen Til Kresten Bech Grundvad,   1914 Martin Schønning,

(1980)   Vagn Schønning,      1984 T.A. Jensen,     1996 Karin Nielsen,

1987   Edith Pedersen,      1994 Juliane Andersen,      2006 Widad M Shatub

 

Nr. 11 st, th  Matr. nr 1o (Bustrup hovedg.)

1909  fra Jens Knudsen Til Carl Valdemar Nielsen, tømrermester

1956  skifteretten som adk. for enken Thora Nielsen,   1956 Asta Andersen,

Jeg nr. 11 Administrator der boet sukkerærter forskellige i kortere Eller længere tid.

 

Nr. 12  Matr. nr 7f  (Opperby)

1914  fra Jens Chr. Knudsen Til Anders Christian Nielsen

1919  Carl Larsen og Peter Christiansen,   1925 Carl Larsen, murermester

1932  Helga Pedersen f. Noe,  som særeje

1939  Johan Sørensen,   1943 Grd. Kristian Mark Jensen,

1944  cykelhandler Godtfred Nautrup,      1990 V. Nautrup

1993    Lars Kjeldgaard   "Lem Murerforretning"

 

Nr. 13 Matr. nr 1ax 1ay (Bustrup hovedg.)

1914  fra Cort Trap og Michael Nielsen Til Jens Iversen,

1935  skifteudskrift som adk. for Maren Iversen,  1944 mekaniker Jens Knudsen.

(1980)   Dagmar Jensen,            1993 Eli Hundebøl,         1994 Bent O. Jensen

 

Nr. 14  Matr. nr 7g  (Opperby)   (er opført i 1925)

1923  fra Jens Chr. Knudsen Til Peder Christiansen, murermester

1944  Fhv. Gårdejer Mads M. Christiansen,

(1980)  Bøjle Nørgaard Nielsen,         1987 Ole L.Pedersen,          1991 Lisbeth Nielsen

1997   Kasper Nielsen,         1998 Klaus Skytte,          1999 Claus Hansen

 

Nr. 15   Matr. nr 1av 1ml 1cd 1g (Bustrup hovedg.)

1918  fra Lars Chr. Andersen Til Chr. Andersen,

1938  skifteretten som adkomst for A, E, J, og Anton Gedelykke

1940  Nanna Knudsen,      1991 Peder Tang,      1994 Jette Møller / Lars P. Larsen,

1996   Frank Eriksen,      1999 Poul E Sørensen

 

Nr. 16  Matr. nr 7e  (Opperby)

1929  fra Jens Chr. Knudsen Til Johannes Knudsen, gift  Anna Johanne,

(1980)   Anna Knudsen,      1990 Jesper  Selch,        1992 K  Johannesen,

2004     Jan Madsen

 

Nr. 17 Matr. nr 1ml 1cd (Bustrup hovedg.)

1938  skifteretten som adkomst for A, E, J, og Anton Gedelykke,

1942  Grd. Chr. Madsen,   (1980) Bent Jespersen,  Vognmand,    1984 E.Ø. Sørensen,       1986  Poul Vang,     1987  Søren Hvid

 

Nr. 18  Matr. nr 7k  (Opperby)   udstykket i 1954

(1980)    Aage Dahl

 

Nr. 19  Matr. nr  1bz 1cx (Bustrup Hovedgaard)

1930 fra Kristian Pedersen Til Kresten Brunsgaard,    1949 skifteretten Margrethe Brunsgaard

1949 Vognmand Ove Brunsgaard Laursen      1951 fra "Haveforeningen Solglimt  1cx

1953 Sigurd Madsen,       (1980)   Ingvard Egeberg Nielsen,       1992 Anna Nielsen,      

1998 Kaj E Jensen

 

Nr. 20  Matr. nr   7l (Opperby)

1957   Harald Raun Jensen,       1997 Niels Erik Smedemark,     1999 Karen Smedemark

 

Nr. 21 Matr. nr  1L 1bt 1bx (Bustrup hovedg.)

1901  fra Jens Knudsen Til Søren Peder Jensen,

1919  fogedudlægsskøde som adkomst for Jens Kristian Hansen,

1922  Karl Kristian Graversen,   1943 skifteretten adkomst for Ane Kirstine Graversen,

1945  arbejdsleder Johannes Jensen,   (1980)   Johannes Andersen,       1990 E Nautrup,           2004 Gunnar H Jensen

 

Nr. 22 Matr. nr  7n  (Opperby)

(1980)   Sigrid Nielsen,             1994 Vagn Jensen